» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Okul(suz) Aile Birlikleri!

A+  A- Okul(suz) Aile Birlikleri!

MEB, Milli Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer döneminde, birçok konudaki yasal düzenlemede yapıldığı gibi “MEB Okul-Aile Birlikleri Yönetmeliği” konusunda da, eskiyi revize etme yerine toptan ortadan kaldırma yolunu seçerek, eski yönetmeliği yürürlükten kaldırıp yerine, çıktığı günden bu yana sorunlara neden olan yeni Okul-Aile Birlikleri Yönetmeliğini yürürlüğe koydu.

Eski Okul-Aile Birlikleri Yönetmeliğinin 12.maddesinde, okul-aile birlikleri yönetim kurulu ve 14.maddesinde denetim kurulu şu şekilde düzenlenmişti.

Yönetim Kurulu,

“a) Okul müdürü,
b) Müdür yardımcıları ve öğretmenler arasından seçilen birer üye,
c) Veliler arasından seçilen dört üye olmak üzere yedi üyeden oluşur.
Öğrenci mevcudu yüzün altında olan okullarda ise müdür, müdür yardımcısı/öğretmen ve veliler arasından seçilen üç üye olmak üzere yönetim kurulu 5 üyeden oluşur. Yönetim kurulunun görev süresi bir yıldır.”
Denetim kurulu, genel kurulca seçilen ikisi veli olmak üzere üç asil ve üç yedek üyeden oluşur. Asil üyeler genel kuruldan sonraki ilk hafta içinde toplanır ve aralarında görev bölümü yapar. Denetim kurulunun görev süresi bir yıldır.”

20.11.2012/28473 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yeni Okul-Aile Birlikleri Yönetmeliğinin 12.maddesinde, okul-aile birlikleri yönetim kurulu, 14.maddesinde denetim kurulu düzenlenmiştir. Bu maddelere göre,
“Yönetim kurulu, sadece anne veya baba olan veliler ile istemeleri halinde okul yaptırarak Bakanlığa bağışta bulunan hayırseverler arasından seçilen beş üyeden oluşur.”

Denetleme kurulu, genel kurulca seçilen bir veli ve öğretmenler kurulunca seçilen iki öğretmen olmak üzere üç asıl ve üç yedek üyeden oluşur. Asıl üyeler genel kuruldan sonraki ilk hafta içinde toplanır ve üyeler arasından bir başkan seçerek görev ve iş bölümü yapar.”

Görüldüğü gibi yeni Okul-Aile Birlikleri yönetmeliğiyle, eski yönetmelikte yönetim kurulunda bulunan müdür, müdür yardımcısı ve öğretmen üyeler çıkarılarak tamamen velilerden oluşan 5 kişilik bir yönetim kurulu yapısı oluşturulmuştur.

İlk bakışta bu durum bir sivilleşme ve velilerin okul yönetimine katılımı anlamında olumlu görülebilir. Hatta müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenler zaten çeşitli şekillerde okulun karar sürecine katılıyor, ne gerek var okul-aile birlikleri yönetim kurullarında da denilebilir.

Ancak ilköğretim kurumlarına ödenek gönderilmediği gerçeği, okulun birçok giderinin okul-aile birlikleri bütçesinden karşılanması durumuyla birlikte değerlendirildiğinde, okul yöneticilerinin en küçük bir gider için okul-aile birliklerine başvurmasına yol açmakta, çalışmayan ve aktif olmayan birlik yönetimlerinin çoğunlukta olduğu eğitim sistemimizde, büyük bir sorun olarak önümüzde durmaktadır. Bu durumda iş yine okul yöneticilerinin omuzlarına yüklenmekte, görevli ve yetkili olmadıkları okul-aile birliklerine, yasal olmayan bağış toplama işi yine bu yöneticilere kalmaktadır. Birçok okul yöneticisi, aktif olmayan okul-aile birlikleri yönetim kurullarının görevlerini de yapmakta, bütçesizlikten ve olanaksızlıktan bunaldıklarında da en kolay yol olan öğrencilerden bağış toplama yoluna gitmektedirler.

Kimi okul yöneticileri, yetkilerini aşarak bağış toplama konusunda öğretmenlere de baskı uygulama yoluna gitmektedir.

Bu konu önümüzdeki günlerde okullarımızda sorun olmaya devam edecek, okullardaki çalışma barışını bozacak ve okul yöneticileri ile öğretmen ve velileri karşı karşıya getirecektir.

Sorunun çözümü, ilköğretim kurumlarına belli-başlı bazı harcamalarda ödenek gönderilmesi yoluyla çözülebilecekken, çalışma barışını bozabilecek bu yapının oluşturulması, anlaşılması güç bir durumdur.

İçinde bulunduğumuz öğretim yılının sonuna gelinmiştir. 2013-2014 Öğretim Yılı başlamadan bu sorunu çözecek değişiklikler yapılarak, yeni öğretim yılı en az sorunla başlamalıdır.

Unutulmamalıdır ki, hiç kimse içinde bulunmadığı bir kurulun amaçlarını gerçekleştirmek için şevkle çalışma yapmaz.

Abdullah DAMAR / Eğitimci-yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 2 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiştir. "Okul(suz) Aile Birlikleri!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. MevlutOztekin

  Sıfır atık konularında farkındalığı olan nesiller yetiştirmek amacıyla başlattığımız Çevre Bilinci ve Sıfır Atık Ya… https://t.co/CH9pcWixry

 1. turgutaltinok06

  Uygur Özel Eğitim Uygulama Okul Müdürü Ersan Solmaz ve Okul Aile Birliği Başkanı Seçil Aktaş’a ziyaretleri için teş… https://t.co/AUJSpTdeEp

 1. bulentsulun

  RT @Stinson1907: Niye sustunuz ? "Zorlu Çetesi".. Okul Aile Birliği mi oldu ? "Fenerasyon".. Bi an da en adaletli kurum mu oldu ? "Taş…

 1. huseyin_cakcak

  RT @Stinson1907: Niye sustunuz ? "Zorlu Çetesi".. Okul Aile Birliği mi oldu ? "Fenerasyon".. Bi an da en adaletli kurum mu oldu ? "Taş…

 1. zoyosemo

  RT @Stinson1907: Niye sustunuz ? "Zorlu Çetesi".. Okul Aile Birliği mi oldu ? "Fenerasyon".. Bi an da en adaletli kurum mu oldu ? "Taş…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5