» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Okulumuz Dönüşsün İstemiyoruz!

A+  A- Okulumuz Dönüşsün İstemiyoruz!

“Çocuğumu okula göndermek istemiyorum. Okulumuz kapatılıp İmam Hatip’e dönüştürüldü, ne yapabilirim? Çocuğumun yeni okulu çok uzak, çocuğumu oraya göndermek istemiyorum.” Eğer bu tarz kaygılara sahipseniz, kendinize “ne yapabilirim” diye de soruyorsunuzdur.

Okul dönüşümleri sonucunda birçok okul türünde değişikliğe gidilmekte. Bu durumu endişeyle izleyen veliler tepkili. Bazı illerde basın açıklamaları ve protestolar düzenleyen veliler çocuklarını başka bir okula göndermek istemediğini belirtmekte.

Çocukların eski okullarında kalmaları mümkün mü?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer okul dönüşümleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada; “2011-2012 eğitim öğretim yılında 1, 2 ve 3. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 2, 3 ve 4. sınıfta okuyacak öğrenciler bakımından, okumakta olduğu okul ortaokula dönüştürülmüş ve ilkokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ilkokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda (mevcut binada) öğrenim görmeye devam edecekler. 2011-2012 eğitim öğretim yılında 5, 6 ve 7. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 6, 7 ve 8. sınıfta okuyacak öğrenciler bakımından okumakta olduğu okul ilkokula dönüştürülmüş ve ortaokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ortaokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda öğrenim görmeye devam edecekler. demiştir.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere Dinçer şu aşamada velileri karşısına almak istemiyor, dönüşümlerin veli tepkisi yoksa gerçekleştirilmesini esas kabul ediyor.

Yani veliler bir araya gelebilir ve tepkilerini ortaya koyabilirse, okula ait dönüşüm yapılmayabilecek, öğrenciler eski okullarında eğitim almaya devam edebilecek görünüyor.

MEB ŞİKAYET HATTI

Alo 147 adıyla açılan “MEB şikayet Hattı” her türden soru ve şikayetleri almak ve sonuçlandırmakla görevli bir birim. Milli Eğitim Bakanlığı’na ALO 147’yi arayarak 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.

İletişim Merkezine gelen tüm çağrılara uzmanlar tarafından doğrudan cevap verilmesi, gerekirse ilgili birimlerle yapılacak çalışmalar sonucunda en geç 72 saat içerisinde taleplere telefon, SMS veya e-mail aracılığıyla geri dönülmesi gerekmekte.

Veliler iyi bir çalışma yaparak okul dönüşümleriyle ilgili şikayetlerini ALO 147 hattına yapabilir, şikayetlerinin kayıt altına alınmasını sağlayabilir.

DİLEKÇE HAKKI

Veliler şikayetlerini yine bağlı bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü‘ne dilekçe yoluyla iletebilir. Dilekçelerinde okul dönüşümünü istemediğini, bu dönüşümden doğacak olumsuzlukları belirterek ilgili birimlere başvurabilirler.

Bu dilekçeler ve şikayetler resmi birimlerce kayıt altına alınmaları ve tepkinin görülebilmesi bakımından önemlidir.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 10 Haziran 2012 tarihinde eklenmiştir. "Okulumuz Dönüşsün İstemiyoruz!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Hocahanimkizim_

    RT @EgitimFotografc: Eğitimde dijital dönüsümü gerceklestirdigine inanan ama aslinda aliskanliklarindan vazgec(e)meyen okul (temsili). http…

  1. cemilegold

    RT @EgitimFotografc: Eğitimde dijital dönüsümü gerceklestirdigine inanan ama aslinda aliskanliklarindan vazgec(e)meyen okul (temsili). http…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7