Okulumuz Dönüşsün İstemiyoruz!

“Çocuğumu okula göndermek istemiyorum. Okulumuz kapatılıp İmam Hatip’e dönüştürüldü, ne yapabilirim? Çocuğumun yeni okulu çok uzak, çocuğumu oraya göndermek istemiyorum.” Eğer bu tarz kaygılara sahipseniz, kendinize “ne yapabilirim” diye de soruyorsunuzdur.

Okul dönüşümleri sonucunda birçok okul türünde değişikliğe gidilmekte. Bu durumu endişeyle izleyen veliler tepkili. Bazı illerde basın açıklamaları ve protestolar düzenleyen veliler çocuklarını başka bir okula göndermek istemediğini belirtmekte.

Çocukların eski okullarında kalmaları mümkün mü?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer okul dönüşümleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada; “2011-2012 eğitim öğretim yılında 1, 2 ve 3. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 2, 3 ve 4. sınıfta okuyacak öğrenciler bakımından, okumakta olduğu okul ortaokula dönüştürülmüş ve ilkokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ilkokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda (mevcut binada) öğrenim görmeye devam edecekler. 2011-2012 eğitim öğretim yılında 5, 6 ve 7. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 6, 7 ve 8. sınıfta okuyacak öğrenciler bakımından okumakta olduğu okul ilkokula dönüştürülmüş ve ortaokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ortaokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda öğrenim görmeye devam edecekler. demiştir.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere Dinçer şu aşamada velileri karşısına almak istemiyor, dönüşümlerin veli tepkisi yoksa gerçekleştirilmesini esas kabul ediyor.

Yani veliler bir araya gelebilir ve tepkilerini ortaya koyabilirse, okula ait dönüşüm yapılmayabilecek, öğrenciler eski okullarında eğitim almaya devam edebilecek görünüyor.

MEB ŞİKAYET HATTI

Alo 147 adıyla açılan “MEB şikayet Hattı” her türden soru ve şikayetleri almak ve sonuçlandırmakla görevli bir birim. Milli Eğitim Bakanlığı’na ALO 147’yi arayarak 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.

İletişim Merkezine gelen tüm çağrılara uzmanlar tarafından doğrudan cevap verilmesi, gerekirse ilgili birimlerle yapılacak çalışmalar sonucunda en geç 72 saat içerisinde taleplere telefon, SMS veya e-mail aracılığıyla geri dönülmesi gerekmekte.

Veliler iyi bir çalışma yaparak okul dönüşümleriyle ilgili şikayetlerini ALO 147 hattına yapabilir, şikayetlerinin kayıt altına alınmasını sağlayabilir.

DİLEKÇE HAKKI

Veliler şikayetlerini yine bağlı bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü‘ne dilekçe yoluyla iletebilir. Dilekçelerinde okul dönüşümünü istemediğini, bu dönüşümden doğacak olumsuzlukları belirterek ilgili birimlere başvurabilirler.

Bu dilekçeler ve şikayetler resmi birimlerce kayıt altına alınmaları ve tepkinin görülebilmesi bakımından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.