» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Önce Referandum Sonra Grev…

A+  A- Önce Referandum Sonra Grev…

Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK), 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklere karşı mücadele takvimini açıkladı. KESK bu düzenlemeye karşı, 27-31 Mayısta referandum, 5 Haziranda da grev yapacak.

Konfederasyon merkezinde basın toplantısı düzenleyen KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, “Torba yasa tasarısı ile 2.5 milyonu aşkın kamu emekçisinin umutları bir kez daha karartılmıştır” dedi. Toplusözleşme sürecinde görüştürülmeden, Kamu Personeli Danışma Kurulu’na havale edilen ve tasarı haline getirilen sorunlardan hiçbiriyle ilgili adım atılmadığının altını çizen Tombul, Çalışma Bakanlığı ile ortak toplantılarda çekince koydukları düzenlemelerin de torba yasanın içine konulmasını eleştirdi.

TORBADA AKP’NİN DEVLETLEŞMESİ VAR

Getirilen düzenleme ile kamuda üst düzey yönetici olarak atanabilmek için gerekli koşulların altüst edildiğini, kariyer ve liyakat ilkesinin tamamen ortadan kaldırıldığını belirten Tombul, bunun otoriter başkanlık sistemi isteyen AKP’nin devletleşmesi sürecini hızlandıracağını söyledi. Tombul, “AKP’nin torbasında işe göre personel değil yandaşa göre iş-mevki yaratmak var” dedi.

Yasanın değişmesiyle kamudaki önemli görevlere atanmada ‘yandaş’lığın tek kriter olacağını ifade eden Tombul, amacın iktidara biatta kusur etmeyecek hükümet memurları yaratmak olduğunu söyledi. Kamuda güvencesizliği arttıracak istihdam biçimlerinin yaygınlaştırılması tehdidi altındaki emekçilerin “neyse ki yasada bunlar yok” dememeleri gerektiğini kaydeden Tombul, “Ehliyetsiz, vasıfsız ama sadece yandaş oldukları için üst düzey yöneticiliğe getirilenlerin olduğu bir kamu istihdamında kamu emekçilerinin sınırlı iş güvencesi derin bir darbe alacaktır” diye konuştu.

ÖSYM BİLGİ EDİNME YASASI KAPSAMINDAN ÇIKARTILIYOR

Bu düzenlemelerin içinde ÖSYM ile ilgili değişikliklere de ayrıca değinen Tombul, tasarı yasalaşırsa bundan böyle ÖSYM’nin düzenlediği tüm sınavlarla ilgili soru ve cevapların Bilgi Edinme Yasası kapsamı dışında tutulacağını söyledi. Bu değişikliğin ÖSYM’nin KPSS gibi kamu personeli seçimine yönelik bir sınav hazırladığı da düşünüldüğünde manidar olduğunu ifade eden Tombul, gerek YGS’de gerekse KPSS’de yaşanan şifre ve kopya skandallarının üzerinin de bu şekilde örtüleceğini söyledi.

Torba yasa ile gerçekleştirilmesi planlanan değişikliklere karşı tüm kamu emekçilerinin kendi tercih ve iradelerini ortaya koymanın bir aracı olarak 27-31 Mayıs tarihleri arasında iş yerlerinde düzenleyecekleri referanduma katılım çağrısı yapan Tombul, Meclis’teki “hükümet memurluğu” yasa tasarısına, iş ve ücret güvencesinin ortadan kaldırılmasına karşı 5 Haziranda greve çıkacaklarını da hatırlattı. Tombul grev ile hükümeti güçlü bir biçimde uyarmayı hedeflediklerini söyledi.

TORBA YASA TASARISI YASALAŞIRSA

* Kamuda, Müdür, İl Müdürü, Daire Başkanı gibi kadrolara yapılacak atamalarda aranan, sırası ile 8, 10 ve 12 yıllık hizmet süresi 5 yıla indirilecek. Bu pozisyondakiler için 5 yılın hesabında sadece kamudaki süreler değerlendirilecek.

* Genel Müdür ve üstü kadrolara atanmada yine 5 yıl hizmet yeterli olacak. 5 yılın hesabında bu kez özel sektördeki süreler de değerlendirilecek. Üstelik bu kadrolara daha önce hiç memuriyeti olmayanlar da atanabilecek.

* Müdür ve üstü kadrolara atanmada belirli süre o kurumda çalışmış olma, belirli bölümleri bitirmiş olma gibi şartlar aranmayacak.

* Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı gibi kurumlardaki üst düzey kadrolara meslek mensubu olmayanlar da atanabilecek. Yani mesleğin gerektirdiği hizmet yılı, fakülte-eğitim şartları kaldırılacak. Adalet Bakanlığı’ndaki üst düzey kadrolara İlahiyat Fakültesi mezunu, meslekle uzaktan yakından ilgisi olmayanlar atanabilecek.

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 21 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiştir. "Önce Referandum Sonra Grev…" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. gergerliogluof

  Diyarbakır'da KESK üyesi KHK ihraçların ortaklaşa kurduğu Emekçiler yemek salonunda öğle yemeğini yedik. Gayet güz… https://t.co/5m1eTVqx9K

 1. kesk_in

  RT @tokcem: 10 yıl önce paylaştığımız bir fıkra... Değişen bir şey yok. Maymun ormanda son sürat kaçıyormuş. Ne bu halin, diye sormuşlar.…

 1. kesk_in

  RT @magazinistiklal: Cemal Reşit Rey Konser Salonu 26 Şubat-29 Şubat Programı #crr #etkinlik #konser #müzik #cemalreşitrey https://t.co/…

 1. kesk_in

  RT @magazinistiklal: Hafıza-i Beşer Konuşmaları Mesnevi’nin Tartışmalı Yedinci Cildi ve El Yazmalarının Özgünlüğü Ele Alınıyor https://t.co…

 1. kesk_in

  RT @leventydz: İDLİB, LİBYA VE DOĞU AKDENİZ'DEKİ OLUP BİTENİ BİR DE https://t.co/sQCrYIBcx2İT YILMAZ'IN PENCERESİNDEN DİNLEYİN...TABİ Kİ SO…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4