» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Ortaöğretim Velilerine Ekonomik Darbe!

A+  A- Ortaöğretim Velilerine Ekonomik Darbe!

Her eğitim-öğretim yılının başlangıcında olduğu gibi, 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı da büyük tartışmalar ve değişikliklerle başladı.

Bu öğretim yılında tartışılacak konuların başında, ortaokul ve liselerde yapılacak olan merkezi sınavlar geliyor. Merkezi sınav tartışmalarının gölgesinde kalan ve bir süre sonra etkileri görülmeye başlayacak olan bir başka konu da, ortaöğretim öğrencilerinin hemen hemen tümünün okullarına servislerle gidecek olması ve bu durumun veliler üzerinde yaratacağı ekonomik baskı konusudur.

Bu yazımızda, ortaöğretim öğrencilerinin, okullarına neden servislerle gideceğini inceleyeceğiz.

Bilindiği gibi, sonuncusu yapılan SBS sınavına MEB verilerine göre, 1 milyon 112 bin 604 öğrenci katıldı. Bu sınav sonuçlarına göre, yaklaşık 550 bin öğrenci, sınavla öğrenci alan Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Lisesi ve Meslek Liselerine yerleşti. SBS puanıyla herhangi bir ortaöğretim okuluna yerleşemeyen 574 bin civarında öğrenci ise diploma notlarına göre meslek ve imam-hatip liselerine yerleştirildiler.

Bu durumda, yaklaşık 1 200 bin öğrenci, ya SBS puanıyla ya da ortaokul diploma notuyla çeşitli ortaöğretim okullarına yerleştirilmiş oldular. SBS puanıyla tercih yapıp herhangi bir ortaöğretim okuluna yerleşen öğrenciler, ikamet ettikleri yerleşim yerinin dışında ya da uzağında bir okula yerleştirildikleri gibi, diploma notuna göre yerleştirilen öğrenciler de, ikamet ettikleri yerleşim yerinin dışında bir ortaöğretim okuluna yerleştirildiler. Bu durumda, bünyesinde tek ortaöğretim okulu bulunacak kadar küçük yerleşim yerlerini hariç tutacak olursak; hemen hemen 8.sınıfı bitiren bütün öğrenciler, Bakanlık ve il milli eğitim müdürlükleri tarafından, merkezi yerleştirme yöntemiyle, herhangi bir ortaöğretim okuluna yerleştirilmiş oldular.

Bu yöntemle Bakanlık, öğrencileri “başarı” seviyelerine göre ayrıştırmış oldu. Böylece daha önce sadece sınavla öğrenci alan ortaöğretim okullarını kazanan öğrenciler, ikametleri dışındaki okullara kayıt yaptırırken, bu öğretim yılında, 8.sınıfı bitiren bütün öğrenciler ikametleri dışında bir ortaöğretim okuluna kayıt yaptırmak zorunda kaldılar.

Bu durum iki açıdan sakınca yaratacaktır.

Birincisi, başarı seviyesine göre ayrıştırılan öğrencilerin yaşayacağı psikolojik sorunlar ve bu durumun sonucu olarak ortaya çıkabilecek dışlanma/yabancılaşma durumlarıdır. (Bu konu başka bir yazımızda detaylı incelenecektir)

İkincisi ise ikametleri dışında bir yere yerleştirilen öğrencilerin ve velilerin yaşayacağı ekonomik sıkıntılardır. Bu durumu bir örnekle açıklayalım; İstanbul ili, Kartal ilçesinde, ikametgâhına uzak bir ortaöğretim okuluna yerleşen bir öğrenci, okuluna gitmek için aylık 150 liraya ulaşan servis ücreti, en az 4-5 lira öğle yemeği ücreti ödemek zorunda kalacaktır. Bu durum birden fazla öğrencisi olan aileler için adeta yıkım olacaktır. Bu öğrenci, eskiden olduğu gibi ikametgâhına yakın bir ortaöğretim okuluna kayıt yaptırmış olsaydı, sözünü ettiğimiz bu ücretler ailenin cebinde kalacaktı. Bu uygulamayla öğrenci servislerinin yaratacağı trafik yoğunluğu da sorunun bir başka boyutudur.

Bu örneği ülke genelinde düşünecek olursak, velilere önemli bir ekonomik yük getireceği kaçınılmazdır. Gelir dağılımının oldukça adaletsiz olduğunu düşündüğümüz verili koşullarda, bu ekonomik yükün birçok dar gelirli aileyi zorlayacağı ve bu ailelerin öğrencilerini örgün öğretimin dışına çıkaracağı, daha şimdiden gün gibi ortadadır. Velilerin çoğunluğu eğitime yatırım yapmaktan, çocuklarına en iyi şekilde eğitim aldırmaktan çekinmezler, ancak düşük diploma notlarıyla yerleşilen ve bir anlamda gelecek vadetmeyen okullara, üstelik de servis/yemek ücreti ödeyerek öğrenci göndermeyi, en azından düşüneceklerdir.

Bütün genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi ve kalan ortaöğretim okullarına da diploma notuyla öğrenci yerleştirilmesini esas alan bu çarpık ortaöğretime geçiş sisteminin, öğrencilere/velilere ekonomik bir darbe vurduğu kuşkusuzdur. Bu durumun sonuçları kısa sürede ortaya çıkmaya başlayacaktır.

MEB, ortaöğretim sistemini, temel olarak, öğrencilerin ikametlerini esas alan ve az sayıda sınavla öğrenci alan ortaöğretim okullarının bulunduğu bir sisteme doğru evriltmelidir. Avrupa’da, bu esaslarda işleyen çok ayıda eğitim sistemi mevcuttur. Aksi halde yaşanacak ekonomik sıkıntılar, 4+4+4 eğitim yasasıyla getirilen, ortaöğretimin zorunlu olması espirisini ortadan kaldıracak, öğrencileri ekonomik nedenlerle, açık öğretime yönlendirecektir.

Abdullah DAMAR / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 26 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir. "Ortaöğretim Velilerine Ekonomik Darbe!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. arabeskapachi

  Al işte bir tane daha okul servis ücreti nasıl bedava olabilir arabalar su yakıyor desen su bile bedava değil https://t.co/8AitfBbbEn

 1. MEKANSIZ_13

  RT @34_A_K: @Korludag2 Şuan oturdugumuz evimize 5 dakika mesafedeki okuldan aldım çocugu, ayda 200 tl okul servis ücreti ödemek şartiyla me…

 1. 34_A_K

  RT @34_A_K: 10 şubat pazartesi evimizin yakınındaki okul dururken, Bize bir dolmuş mesafesindeki merkezdeki bir ortaokula ayda 200 tl servi…

 1. avniyee

  RT @34_A_K: 10 şubat pazartesi evimizin yakınındaki okul dururken, Bize bir dolmuş mesafesindeki merkezdeki bir ortaokula ayda 200 tl servi…

 1. postuhakan

  RT @34_A_K: 10 şubat pazartesi evimizin yakınındaki okul dururken, Bize bir dolmuş mesafesindeki merkezdeki bir ortaokula ayda 200 tl servi…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5