» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Ortaöğretime Geçiş Sistemi Üzerine

A+  A- Ortaöğretime Geçiş Sistemi Üzerine

Ortaöğretime geçiş sistemi yıllardır üzerinde tartışılan ve önümüzdeki yıllarda da tartışılmaya devam edilecek olan konuların başında gelmektedir.

2013 yılında, MEB’in çağrısı üzerine, ERG, TEDMEM ve SETA hazırladıkları raporlarda ortaöğretim ve geçiş sistemine ilişkin model önerilerini kamuoyuyla ve MEB yetkilileriyle paylaşmıştır. Bu üç düşünce kuruluşunun yeniden yapılanma önerilerinde öne çıkan noktalar şunlardır:*

“1) Sadece tek bir sınava değil birden fazla girdiye (ilköğretim başarı notları, öğretmen puanı, öğrencinin özel yetenekleri, tercihler, adres) dayanan bir ortaöğretime geçiş sistemine ihtiyaç vardır.

2) Merkezi sınavla (ya da merkezi sınav, ilköğretim başarı notları ve öğretmen puanı bileşimiyle) öğrenci alan liseler sadece az sayıda seçici devlet liselerinden ibaret olmalıdır.

3) Seçici devlet liselerinin sayısı ve kontenjanları yasal olarak sınırlandırılmalıdır. Seçici devlet liselerinin toplam kontenjanı çağ nüfusunun % 1 -% 2’sini aşmamalıdır.

4) Merkezi yerleştirme sınavına giren öğrenci sayısı önemli oranda (yüzde 90’dan fazla) azaltılmalıdır. İlköğretim okullarında en yüksek % 3 – % 5 başarı dilimlerindeki öğrenciler sınava girmelidir.

5) Sınava girmeyen öğrenciler adresleri ve tercihleri temelinde ya da adresleri, ilköğretim başarı notları ve tercihlerini bütüncül değerlendirebilecek bir mekanizmayla, il ve ilçelerindeki okullarla eşleştirilmelidir.

6) Yerleştirme sınavında, ya da yerleştirme puanının belirlenmesinde, sadece çoktan seçmeli sorular değil, açık uçlu sorular da olmalıdır.

7) Yerleştirme sınavında okul başarı puanı ve/veya öğretmen karar puanlarının ağırlığı kademeli olarak artırılmalıdır.

8) Ortaöğretim sisteminde eğitim kalitesi yükseltilmeli, farklı lise türleri arasındaki ve farklı iller/ ilçelerdeki liseler arasındaki kalite farkları azaltılmalıdır.”

Bu üç değerli kuruluşun raporlarında öne çıkan başlıkları ve ortaöğretime geçiş sistemimizi birlikte ele alarak değerlendirecek olursak; ortaöğretime geçiş sistemimizin, özellikle seçici devlet liselerine, öğrencilerin % 1-2’lik diliminin alınması, diğer öğrencilerin çeşitli şekillerde ortaöğretime yönlendirilmesi önerisinin dikkate alınmadığı; merkezi sınavlara giren öğrenci sayısının %3-5 civarında olması gerektiği fikrinin hayata geçirilmediği, aksine bütün öğrencilerin merkezi yazılı sınavlara zorunlu olarak gireceği; sınava girmeyen öğrenciler olmayacağı gibi, sınavlar sonucunda herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin de, diploma notuna göre ortaöğretim kurumlarına yerleşeceği; merkezi yazılı sınavlarda sadece çoktan seçmeli sorular olacağı; ortaöğretime yerleştirme puanı hesaplanırken, merkezi sınavların % 70, okul başarı puanının ise % 30 olacağı ortaya çıkmıştır.

Son olarak önerilen farklı lise türleri arasındaki ve farklı iller/ ilçelerdeki liseler arasındaki kalite farkları azaltılması önerisine ise, bu kuruluşlarla alay edilircesine, başarıya göre gruplandırılan liselerle karşılık verilmiştir.

MEB; ERG, TEDMEM ve SETA gibi kuruluşlara ortaöğretime geçiş sistemi ile ilgili raporlar hazırlatmış, bu kuruluşların katıldığı toplantılar gerçekleştirmiş ama sistemi belirlemede adeta “Burnunun dikine gidip” bu kuruluşların sunduğu önerileri dikkate almayarak, kendi bildiğini okumuştur.

*Yeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi Üzerine Değerlendirmeler, http://erg.sabanciuniv.edu/sites/erg.sabanciuniv.edu/files/ERG_OrtaO_gecis_politika_notu.pdf

Abdullah Damar’a Ait Diğer Yazılar

Abdullah DAMAR / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 27 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "Ortaöğretime Geçiş Sistemi Üzerine" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4