ÖSYM Aile Çiftliği Olmuş

ÖSYM çalışanlarından 350 kişi, birbiriyle birinci ya da ikinci dereceden “akraba”. Bunun yanında, ÖSYM’den emekli olan pek çok kişi METEKSAN‘da işe başlamış.

KPSS’de ‘kopya’, YGS’de ‘şifre’, ALES’te ‘hatalı kitap basımı’ iddialarıyla Türkiye’nin yaklaşık bir yıldır gündemini meşgul eden ÖSYM’de şimdi de “akrabalık” bağları gündeme geldi.

ÖSYM’de çalışan 350 personelden pek çoğu arasında eş, kardeş veya ikinci üçüncü derece akrabalık ilişkisi bulunuyor. ÖSYM’den emekli olarak ayrılan çok sayıda kişinin METEKSAN‘da işe başlaması da dikkat çekiyor.

Rakamlar ÖSYM’nin yıllar içinde tam bir ‘aile şirketi’ haline geldiği gösteriyor.

Kurumda 100 kişinin akraba, bir o kadar çalışanın da karı – koca olduğu belirtiliyor. ÖSYM çalışanlarının 58‘i arasında eş ya da kardeş ilişkisi olduğu, 100 kişiden ise ikinci ya da üçüncü derecede akraba olduğu açıklanmıştı.

Yaşananların ardından Ölçme Seçme Yerleşme Merkezi’nin adı artık ‘Aile Seçme Yerleştirme Merkezi’ olarak anılmaya başladı. Bunun yanında ÖSYM‘den emekli olan 50 kişinin METEKSAN‘da işe başladığı iddiaları da dikkat çekici diğer noktalardan biri.

SADECE 3 KİŞİNİN DOKTORASI VAR

ÖSYM’nin bünyesinde çalışan 350 kişiden sadece 3 kişinin doktorası bulunduğu, 34’ü açıköğretim olmak üzere 124‘ünün lisans mezunu olduğunu öğrenildi. Çalışanlardan 18’inin ise yabancı dil bildiği belirtildi. Kurumda çalışan 58 kişinin yakın derece akraba olmaları kafalarda soru işareti oluşturdu.

SON YILLARDA EMEKLİ OLANLAR

Bu arada ÖSYM‘deki akraba bağlantılarının dışında bir önemli konu da, ÖSYM‘den emekli olanların sınavlarda kitapçıkların basıldığı METEKSAN‘da iş hayatına devam etmesi. Buna göre, METEKSAN’ın personel yapısının ÖSYM ile doğrudan ilişkisi var ve ÖSYM çıkışlı yaklaşık 50 personel METEKSAN’da görev yapıyor. egitimgazetesi

SESLERİ ÇIKMIYOR

ÖSYM’nin, ortaya çıkan skandalların ardından yaptığı açıklamalardan kısa sürede tatmin olanlardan henüz bir açıklama gelmedi.

Ayrıca ÖSYM‘nin ve METEKSAN‘ın son yıllarda aile çiftliği haline getirilmesi de dikkat çekilen konulardan biri oldu.

EĞİTİM SEN yaptığı açıklamada, AKP Hükümeti’nin her olayda yaptığı gibi, sorumlusu olduğu bu olumsuzluktan da bir fayda sağlayıp, METEKSAN‘ın görevine son vererek yandaş bir matbaayla anlaşma yapacağı bugünden belli olmuştur yorumunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.