ÖSYM Başkanı da Kopyacıymış

“Şifreli kitapçık” iddialarıyla gündeme oturan ÖSYM’nin başkanı Ali Demir de ‘kopyacı’ çıktı.

Prof. Ali Demir hakkındaki iddialara göre, 1990’larda yaptığı akademik bir çalışma ‘çalıntı’ çıktı ve Demir çalıntı çalışmayla ilgili özür diledi.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, Alman Peter Latzke’nin yazdığı makaleleri 1990 yılında Teknik ve Tekstil adlı dergide dokuz bölüm süren bir yazı dizisinde kendi yazmış gibi gösterdiği iddiası gündeme bomba gibi düştü. İntihalin fark edilmesi üzerine Demir ‘özür’ yazısı yayımladı.

İNTİHALLE SUÇLANDI

TV 8 Haber‘in araştırdığı ve yayımladığı bilgilere göre, Dr. Demir 1990 yılında akademik hayatın en büyük suçu sayılan intihal ile suçlanmıştı. İddialara göre, Demir’in üniversiteden atılmasının üniversite yönetimi üzerinde etkili olan bazı bilim adamlarının çabasıyla önleniyor.

İNTİHAL NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Loughborough Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan araştırma görevlisi olarak orada kalan Ali Demir 1990 yılında Türkiye’de çıkan Teknik ve Tekstil adlı dergide dokuz bölüm süren bir yazı dizisi yayınlamıştı. Ne var ki, Peter Latzke adlı gerçek Alman yazardan ilk yazıdaki kısa bir anma dışında söz edilmiyor ve makaleler Doç Dr. Ali Demir’in kendi eseriymiş gibi gösteriliyordu.

Oysa, söz konusu olan hemen baştan aşağıya ana kaynaktan kelimesi kelimesine tercüme idi ve bir kaynağın bu şekilde kullanımı “intihal” sayılıyordu. Bu yazıları ilk sayıdaki anmayı görmeden Teknik ve Tekstil’de okuyanların bunların, her makalenin başında ilan edildiği üzere, tümüyle Doç. Ali Demir’e ait olduğunu düşünmeleri kaçınılmazdı.

ÖZÜR DİLEDİ

Bu durum önce Leeds Üniversitesi’nden Prof. Mike Denton’un dikkatini çekti. Onun Loughborough Üniversitesi yönetimine başvurması üzerine konu Tekstil Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gordon Wray’a iletildi. Aslında büyük kısmı aynen tercüme olan yazı dizisinin bu şekilde yayınlanmasını akademik ahlak açısından kabul edilmez bulan Dr. Wray derhal bir soruşturma başlattı.

Uzun tartışma ve görüşmelerden sonra, Dr. Demir’in kariyerini tümden bitirecek bir adım atmak yerine, akademisyen dostlarının da ricalarını kıramayarak, onun Teknik ve Tekstil dergisinde bir özür yazısı yayınlatmasına razı oldu. Nitekim öyle oldu.

Aslında bir çeşit itiraf olan ve dizinin 9. bölümün başında yayınlanan bu açıklamada şöyle deniyordu: “Doç Dr. Demir bu çalışma için Melland Textiberichte’den yazılı izni şimdi elde etmiş bulunmaktadır. Yazılı izni serinin yayınlanmasından önce elde etmediği için Doç. Dr. Demir hem sayın P. M. Latzke’den hem de Melland Textilberichte’den özür diler ve verdikleri izin için de teşekkür eder.” Prof. Dr. Ali Demir’in bu “yayın”ı, basından gizlediği yayın listesine koyup koymadığı ise bilinmiyor. haberturk

2 thoughts on “ÖSYM Başkanı da Kopyacıymış

  1. Akademik kaynaklardan faydalanmanın ve onları kaynak göstererek kullanmanın belirli kabul edilir yolları vardır. Dokuz bölümlük bir dizinin kelimesi kelimesine tercüme edilerek kullanılması bunlardan biri değildir. Bu intihaldir. Aynı hatayı yapmayı birden fazla akademisyenin tercih etmesi bu tercihi geçerli kılmaz. Bu bağlamda ülkede akademisyen sayılabilir nitelikte kimse yoksa da, ikinci kalite akademisyen sayısının mevcut kalması için intihale göz yumulması ülke için bir başarı değildir. Akademik dünyada kendi çalıp kendi oynamaktır. Sayın “yalan haberleri sevmeyen vatandaş”, azıcık mantığınızı kullanın lütfen.

  2. ceviri intihal diye suclaniyorsa, bu ulkede hakkiyla akademisyenlik unvani alan hic kimse yok demektir. bir yabanci kaynagi 10 kisi cevirebilir, ve her bi cevirende farkli kelimeler ve cumleler kullanip dogru cevirebilir. simdi hangi birini baz alip, diger 9 u kopyadir diye suclayabilirsin ki…. bu haberi tamamiyle mesnetsiz buluyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.