» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

ÖSYM Başkanı’ndan Adaylara Uyarılar

A+  A- ÖSYM Başkanı’ndan Adaylara Uyarılar

“Adaylardan ricam, son güne bırakmaksızın başvurularını yapsınlar. Başvurularını yaptıktan sonra mutlaka bilgisayarlarından, başvuru tamamlanmıştır belgesinin çıktısını alsınlar”

ÖSYM Başkanı Ali Demir, üniversite sınavına girecek adayları başvurularını son güne bırakmamaları ve aday işlemleri şifrelerini hiç kimseyle paylaşmamaları konusunda uyardı.

İlk başvuran adaya tebrik telefonu

ÖSYS sürecinin 2 Ocak 00.00 itibarıyla başladığını anımsatan Demir, gece sistemin başında bulunduğunu ve ekibiyle sürecin sağlıklı bir şekilde başlaması için teyakkuz halinde olduklarını dile getirdi.

İlk başvuran adayı tebrik etmek için telefonla aradığını bildiren Demir, “Şu ana kadar gelen bilgiye göre 6 bin 236 aday başvurdu. Hedefimiz, 15 Ocak 23.59’da bütün başvuruları bitirmek ve yeni bir uzatma talebi olmayacak şekilde bunu tamamlamak. Adaylardan ricam bu süre içerisinde başvurularını yapmaları” dedi.

ÖSYS için başvuru süresinin yeterli olduğunu ifade eden Demir, “Çok kısa sürede sınavı açıklama heyecanımızdan dolayı bir başvuru uzatma istemiyoruz. O nedenle başvurularını son güne bırakmasınlar” uyarısında bulundu.

Başvuru işlemlerini son derece kolaylaştırdıklarını vurgulayan Demir, özellikle ödeme sistemiyle adayların sistem açılır açılmaz başvuru yapmaya başladığını dile getirdi.

İlk bir saat içinde 32 adayın başvuru yaptığını aktaran Demir, adayların doğrudan internet üzerinden ödemelerini yaptığını, sadece son sınıfta okuyan öğrencilerin kendi okullarında başvuruda bulunduğunu söyledi.

Mezun olduğu halde geçen yıl ÖSYS’ye katılmamış olanların da illerdeki sınav koordinatörlüklerinden başvuru yapacağını belirten Demir, bu adayların koordinatörlüklerde fotoğraflarının çekilmesi gerektiğini anlattı.

“Adaylar başvurularını son güne bırakmasın”

Daha önceki yıllarda ÖSYS’ye girenlerin, internet üzerinden başvurabileceğini hatırlatan Demir, şunları kaydetti:
“Adaylardan tekrar ricam, son güne bırakmaksızın, başvurularını yapsınlar. Başvurularını yaptıktan sonra mutlaka bilgisayarlarından başvuru tamamlanmıştır belgesinin çıktısını alsınlar. Bir başka nokta da adayların ÖSYS ya da ÖSYM’deki aday işlemleri şifrelerini sadece kendilerinin muhafaza etmeleri, hiç kimseyle bunu paylaşmamaları. Çünkü zaman içerisinde bu yanlış yerlere gidebiliyor ve bazen de hiç hoşumuza gitmeyen telafi edemeyeceğimiz sonuçlara yol açabiliyor. Adaylardan özellikle şifrelerini kimseyle paylaşmamalarını istiyorum.”

Üniversite giriş sistemine ilişkin kuraları YÖK’ün belirlediğini hatırlatan Demir, bu yıl sistemdeki en önemli yeniliğin, YÖK’ün engelli adaylara özel yetenek sınavında getirdiği kolaylık olduğunu kaydetti.

YÖK’ün engelli adayların özel yetenek sınavına girebilme ön şartını YGS’deki 140 puandan 100 puana indirdiğini anımsatan Demir, bunun özel yeteneğe sahip engelli adaylara avantaj sağladığını söyledi.

“Resmi açıklamalarımıza itibar edilmeli”

Üniversite giriş sisteminin, pek çok insanın hayatını şekillendirdiğine dikkati çeken Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu nedenle gerek adaylar, gerek anne babaları ve gerek yakınları itibarıyla hassasiyetle takip edilen bir konu. Bu hassas konu hakkında en doğru bilgilendirme sadece ve sadece ÖSYM’nin internet sayfasından edenilebilir. Duyumlar, söylentiler bunlara itibar edilmemeli. Her türlü bilgiyi ya ÖSYM’nin sitesindeki duyurular ya da ÖSYM’nin bizzat basıp dağıttığı kılavuzlardan edinmeliler. Biz adayları bilgilendirici el rehberleri, posterler, kılavuzlar yayınlıyoruz. Resmi açıklamalarımıza itibar etmelerini öneriyorum. Hiçbir zaman üçüncü şahıslardan duydukları haberlerle kaygılanmamalarını, dikkatlerini dağıtmamalarını istiyorum.”

ÖSYS’nin ilk aşamasının martta YGS ile ikinci aşamasının ise haziranda LYS ile gerçekleştirileceğini ifade eden Demir, adaylarının zamanını iyi planlamasının önemine işaret etti.

Adayların her iki sınavı birlikte düşünerek çalışmaları gerektiğini belirten Demir, “Adayların LYS içerikli dersleri de bu süre içinde planlamaları 23 Mart’tan sonraki süreci çok daha iyi değerlendirmelerine yol açacaktır. Tüm adaylara bu kapsamda başarılar diliyorum. Sakin olmalarını ve tabii ki bir heyecan konusu ama mümkün olduğunca o heyecanlarını kontrol altında tutmalarını öneriyorum” diye konuştu. -Milliyet

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 4 Ocak 2014 tarihinde eklenmiştir. "ÖSYM Başkanı’ndan Adaylara Uyarılar" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. unsalim

  MEB ve ÖSYM sınavların öncesinden sonrasına tüm olasılıkları a’dan z’ye bir senaryo eşliğinde ele alıp, her soruna… https://t.co/Wok9JXp4sB

 1. AbbasGucluTR

  Astım,koah,bronşit gibi kronik hastalığı olanlar kolonya ve dezenfektan ürünlerden etkileniyor!Sınavda,biri rahatla… https://t.co/NIOZVpUgAN

 1. AbbasGucluTR

  Korona ile mücadelede destan yazdık!Bu böyle devam etmeli! Önümüzde sınavlar var Sınav güvenliği kadar sağlık da ço… https://t.co/zEs3Qu4N54

 1. Esra18134742

  RT @Busenazpektas: Duvarda yazan "Adalet mülkün temelidir. " ile ÖSYM kaleminde yazan "Emeğiniz emanetimizdir." sözleri aslında aynı şeyi i…

 1. aygucci14

  ösym kalemliği, bari şöyle kullanalım da boşa 250 ₺ vermiş olmayalım. https://t.co/80TAfzZ5Tz

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3