» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

ÖSYM Hale’yi Erkek Yaptı

A+  A- ÖSYM Hale’yi Erkek Yaptı

ÖSYM yine şaşırtıcı hatalar yapmaya devam ediyor. 9 bin hakim adayının gireceği İdari Yargı Hâkim Adaylığı Sınavı için hazırladığı giriş belgelerinde bazı adayların fotoğraflarını karıştırıldı. Kadın hâkim adaylarının sınav belgesinde erkek fotoğrafları yer aldı.

Son bir yılda Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) , Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ve Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nda (ALES) üst üste hatalar yapan ÖSYM, bu kez de 8 bin 964 adayın gireceği Adalet Bakanlığı İdari Yargı Hâkim Adaylığı Yarışma Sınavı’nda hataya neden oldu.

Sınava girecek adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgelerini ilan edilen 21 Kasım Pazartesi günü saat 14.00’te almak için Aday İşlemleri Sistemi’ne girdiler.

Ancak sisteme giren adaylar, kendi fotoğrafları yerine bir başka adayın fotoğrafıyla karşılaştılar. Bu kez yapılan hata öyle büyüktü ki, bazı kadın hâkim adaylarının fotoğraflarının yerinde erkek, bazı erkek hâkim adaylarının fotoğraflarının yerinde de kadın adayların fotoğrafları yer alıyordu.

Yapılan hatanın büyüklüğü karşısında hayrete düşen hakim adayları, hemen telefonlarına sarılıp ÖSYM’ye ulaşmaya çalıştılar. Saatlerce ÖSYM’den bir yetkili ile görüşmeye çalışan hâkim adaylarına, ancak akşam saatlerinde yanıt geldi. ÖSYM’den bir yetkili, hatanın Adalet Bakanlığı’nın fotoğrafların bulunduğu CD-ROM’ları yanlış göndermesinden kaynaklandığını söyledi. ÖSYM, yaptığı trajikomik hatayı ise ancak ertesi gün sabah saatlerinde telafi ederek düzeltebildi.

ÖNCE ŞAKA ZANNETTİ

ÖSYM’nin hiç unutulmayacak bu trajikomik hatasında kendi fotoğrafı yerine bir erkek avukatın fotoğrafını gören Hale Gizem Aygül isimli avukat, o an neye uğradığını şaşırdığını söyledi.

Vatan’ın haberine göre, Aygül, giriş belgesini ilk gördüğünde birilerinin kendisine şaka yaptığını zannettiğini kaydederek şunları söyledi: “21 Kasım’da saat 14.00’te ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi sayfasına girdim. Sistem önce şifre değişikliği yapmamı istedi. Şifremi değişip sınav yerime yani çıktısını alacağım sınava giriş belgeme baktım. Kendi fotoğrafım yerine bir erkek fotoğrafı görünce başka birinin sistemine girdiğimi zannettim. Ancak belgede benim ismim yazıyordu. Birileri şaka yapıyor sandım. Aynı sınava girecek adayların üye olduğu facebook grubuna girdim. Birçok kişinin aynı durumda olduğunu gördüm. Öğleden sonra 15.00 gibi ÖSYM’yi aramaya başladım. Uzun süre konuşacak bir yetkili bulamadım.” dedi. ntvmsnbc

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 25 Kasım 2011 tarihinde eklenmiştir. "ÖSYM Hale’yi Erkek Yaptı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6