» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

ÖSYM Yine Kabul Etmedi

A+  A- ÖSYM Yine Kabul Etmedi

Lütfen herkes çok iyi anlasın ki kapalı dönemde soruların dağıtımı tesadüfen yapılmakta ve sistem aynı kitapçıktan iki tane üretememektedir. Üretilen her kitap farklı üretilmekte ve basılmalıdır. Bunun anlaşılması gerçekten çok önemlidir. Matbaada bir kitaptan iki tane üretilmesi mümkün değildir.

Kitapçıkta adayın kişisel bilgileri yer almaktadır. Adayın resmi adı soyadı T.C kimlik numarası, cevap kağıdında da yer almaktadır.

“BUGÜNE KADARKİ EN BAŞARILI SINAV”

27 Mart’ta gerçekleştirdiğimiz YGS’de, sınav güvenliğiyle ilgili uygulamalar çok büyük bir titizlikle gerçekleştirilmiştir. YGS, 153 sınav merkezinde 89 bin 290 salonda, 1 milyon 692 bin 345 adayın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Sınavda kullanılan gereçler, ÖSYM tarafından verilmiştir.

Sınav bugüne kadar görülmemiş derecede başarılı geçmiştir. Başkalarının yerine sınava girenler maalesef hep görülmüştür. Ama ilk kez YGS 2011’de bu yaşanmamıştır.

“ŞİFRELİ SORU İDDİALARI TAMAMEN GERÇEK DIŞI”

Ortaya atılan bir iddiaya göre cevap anahtarlarının bir şifresi olduğu söylenmiştir. Bu şifre tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Sınav kitapçıkları, incelendiğinde bu net ve kesin olarak ortaya çıkmaktadır. Değerli arkadaşlar ÖSYM her zaman olduğu gibi bugün de bundan sonra da kendi işine konsantre olacak ve güvenli sınavlar yapmaya devam edecektir. Tüm çalışanlarıyla birlikte ÖSYM bunun faydasını hep görmüştür.

Bu nedenle kapalı dönemde olan arkadaşlarımız tarafından hiçbir adaya verilmemiş bir kitapçığın basına dağıtılmasına karar verilmiştir. Bunun için iki yol vardı. Ya sistemden her basın kuruluşu adına ayrı bir kitapçık oluşturulacaktı yada her kuruma aynı kitapçık verilecek ve böylece farklılık sağlanmayacaktır. Burada ikinci yol tercih edildi ve tek bir kitapçık kamuoyuyla paylaşıldı.

Hepimizin bildiği gibi bu A4 boyutundaki bu kitapçık ve cevap anahtarı kamuoyuna verildi. Oysa adaylara verilen soru kitapçığı tamamen farklı boyutta, kağıtta farklı bir geometrideydi.

Konu bir şifre dağıtımı olarak ortaya atılınca ÖSYM hemen bir titiz inceleme başlatmıştır. Böyle bir şeyin gerçekten doğru olması tüm sınavın iptaline götürecektir. Bu nedenle vakit kaybetmeden tüm detaylarıyla incelenmiştir.

“CEVAP ANAHTARI BAŞKA HİÇBİR ADAYA VERİLMEDİ”

Bu inceleme neticesinde, basına verilen sınav kitapçığının sistemin dışında üretildiği bir gerçektir. Basına verilen kitapçık ve cevap anahtarı kesinlikle başka hiçbir adaya verilmemiştir. Adaya özgü kitapçık oluşturan algoritma detaylı incelenmiş ve bu tür bir şifrenin ilgili yazılım tarafından üretilmesinin mümkün olmadığı tespit edilmiştir.

“SORU KİTAPÇIKLARI İNTERNETTEN YAYINLANACAK”

Bunu fiziksel olarak ÖSYM’nin depolarına gelmiş olan sınav evrakı arasından, kitapçıklar rasgele seçilerek benzeri bir yapılanmanın şifrelemelerin hiçbir kitapçıkta olmadığı belirlenmiştir. Konuya daha fazla açıklık getirmek amacıyla ÖSYM sınava giren tüm adaylarının soru kitapçıklarını internet yoluyla kamuoyuna açıklayacaktır.

Adaylara verilen kitapçıkların internete yüklenme çalışmaları devam etmektedir. Şu an itibariyle yükleme başlatılmış, arkadaşlarım 12:30 itibariyle, il il salon bazında internete koyacaklar ve görülebilecek. Adaylar buna erişebilecek. Bu işlemdeki verilerin boyutlarının çok yüksek olması nedeniyle bu bir miktar zaman alabilir ama en kısa zamanda sisteme yükleme gerçekleştirilecektir.

“SORU KİTAPÇIĞI ADAYA ÖZELDİR”

Burada kamuoyunun bir noktayı detaylı şekilde bilmesinde fayda vardır. Bu kitapçıkta da görüldüğü gibi her bir soru kitapçığının üzerinde tek bir tane olan soru kitapçığı numarası vardır. Bu kişiye özeldir, bu sınava girmiş adaya özeldir.

Adaylar kendi şifreleriyle sisteme girdiklerinde kendilerine verilmiş soru kitapçıklarını öğrenebilecek. Diğer taraftan tüm kamuoyuna açık olan siteden bu numarayı arattığında kendi kitapçığını görmüş olacak.

Buna ilave olarak ÖSYM’nin sınav sırasında en yüksek puanı alan belirli sayılardaki adayın numaralarını da kamuoyuna paylaşılacak.

“VATANDAŞLARIMIZIN GÖNLÜ RAHAT OLSUN”

Bir kez daha belirtmek isterim ki hiçbir yanlışlık ve uygunsuzluk söz konusu olmamış ve sınav tam bir güven içerisinde, adalet ölçüsünde gerçekleştirilmiştir. Herkesin bildiğini sınayabilecek nitelikte bir sınav gerçekleştirilmiştir. Bütün vatandaşlarımızın gönlü rahat olmalıdır. ÖSYM hak ve adalet ölçüsünden taviz vermeden sınavların gerçekleştirilmesine devam edecektir.

Her zaman söyledim ÖSYM kimsenin haklarına zarar vermeden, hesap verilebilirlik ilkesi gereği her bilgiyi paylaşmayı önemsemektedir. ÖSYM sınav güvenliği açısından da ısrarlıdır. Hiç kimse ÖSYM üzerinden hesap yapmamalıdır. ÖSYM’yi faydası olmayacak tartışmalara çekmemesi gerekir. Çünkü biz ÖSYM olarak sadece sınav yapıyoruz, bilgiyi ölçüyoruz. Bu konuda ÖSYM kendi işine odaklanmaya devam edecektir. Bu vatandaşlarımız tarafından net biçimde bilinmelidir. haberturk

1 2

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 3 Nisan 2011 tarihinde eklenmiştir. "ÖSYM Yine Kabul Etmedi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. hüsniye

    kabul etmesi mi kalmış herşey ortada allah belasını versin kul hakkı yiye yiye semiren obez beyinsizler

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6