» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

ÖSYM’de Hatanın Bedeli: 40 TL

A+  A- ÖSYM’de Hatanın Bedeli: 40 TL

Skandalların kurumu haline gelen ÖSYM “Sınava girmediniz” dediği Uğur Erdem Tur’un hatalı sonucunu düzelterek 391 yaptı. Hatanın telafisi için ise öğrenciden 40 TL olan LYS başvuru ücreti alınmadı.

ÖSYM, sonuç belgesinde “Sınava girmediniz” dediği Uğur Erdem Tur’un hatalı sonucunu düzelterek 391 yaptı. Babası Naci Tur’u arayan ÖSYM yetkilisi, LYS başvurusunu da yaptıklarını ve 40 TL’lik sınav ücretini ÖSYM’nin ödediğini söyledi.

Sivas’ta sınavdan önce kolu kırıldığı için YGS’ye engelliler sınıfında giren 18 yaşındaki Uğur Erdem Tur, sınav sonuçları açıklanınca büyük bir şok yaşadı.

Tur’un sonuç belgesinde “Sınava girmediniz veya yanıt alanınız boş” yazıyordu. Sonuca itiraz edip iki hafta boyunca ÖSYM’den yanıt bekleyen Tur’un mağduriyetini ortaya çıkınca , ÖSYM önceki akşam baba Naci Tur’u arayarak özür diledi ve sonucun düzeltildiğini açıkladı.

Sonucu dışında ÖSYM’nin aday bilgi işlemleri sayfasında cevap kağıdı da değişen Tur’un puanı 391 olarak değişti. ÖSYM’den arayan yetkili ayrıca, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvurularının bitmesine rağmen başvurunun kendilerini tarafından yapıldığını ve başvuru ücreti olan 40 TL’nin de ÖSYM tarafından ödendiğini baba Naci Tur’a söyledi. ÖSYM böylece sonucunda hata yapan adaydan özür dileyerek LYS başvurusnu yaparak, başvuru ücretini almamış oldu.

LYS Başvuru Ücreti Ali DEMİR’den

Baba Naci Tur, ÖSYM’nin yaptığı hatadan dolayı LYS başvuru ücretini almadığını şaşkınlıkla karşıladığını kaydederek şunları söyledi:

“Ben özelllikle para yatırmam gerekiyorsa bundan dolayı bir sıkıntı yaşanmasın dedim. Arayan bayan yetkili de, ‘Yok ne demek. Zaten sıkıntı olmuş. Hatalı sonuçtan dolayı özür dileriz. Başvuru ücretini yatırmanıza gerek yok’ dedi. Uğur sınava tekrar Sivas’ta mı girecek diye sordu, ben de evet dedim. Sonra sisteme girileceğini söyledi. Ben de geç de olsa bu hatadan dönüldüğü için teşekkür ettim.”

YGS iptal etmeyen mahkemeye redd-i hakim talebi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ilgili verdiği kararda sınavda kopya olmadığını belirtmiş ve takipsizlik kararı vermişti. Davanın avukatı Ahmet Gürol Şağban, ön kararı veren 7.İdare Mahkemesi Başkanı Ertan Demirci ve üye hakimler Muhiddin Karataş ile Hasan Nafi Kocabeyoğlu’nun davadan çekilmelerine yönelik reddi hakim talebinde bulundu. -haber3

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 17 Mayıs 2011 tarihinde eklenmiştir. "ÖSYM’de Hatanın Bedeli: 40 TL" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3