ÖSYM’de Hatanın Bedeli: 40 TL

Skandalların kurumu haline gelen ÖSYM “Sınava girmediniz” dediği Uğur Erdem Tur’un hatalı sonucunu düzelterek 391 yaptı. Hatanın telafisi için ise öğrenciden 40 TL olan LYS başvuru ücreti alınmadı.

ÖSYM, sonuç belgesinde “Sınava girmediniz” dediği Uğur Erdem Tur’un hatalı sonucunu düzelterek 391 yaptı. Babası Naci Tur’u arayan ÖSYM yetkilisi, LYS başvurusunu da yaptıklarını ve 40 TL’lik sınav ücretini ÖSYM’nin ödediğini söyledi.

Sivas’ta sınavdan önce kolu kırıldığı için YGS’ye engelliler sınıfında giren 18 yaşındaki Uğur Erdem Tur, sınav sonuçları açıklanınca büyük bir şok yaşadı.

Tur’un sonuç belgesinde “Sınava girmediniz veya yanıt alanınız boş” yazıyordu. Sonuca itiraz edip iki hafta boyunca ÖSYM’den yanıt bekleyen Tur’un mağduriyetini ortaya çıkınca , ÖSYM önceki akşam baba Naci Tur’u arayarak özür diledi ve sonucun düzeltildiğini açıkladı.

Sonucu dışında ÖSYM’nin aday bilgi işlemleri sayfasında cevap kağıdı da değişen Tur’un puanı 391 olarak değişti. ÖSYM’den arayan yetkili ayrıca, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvurularının bitmesine rağmen başvurunun kendilerini tarafından yapıldığını ve başvuru ücreti olan 40 TL’nin de ÖSYM tarafından ödendiğini baba Naci Tur’a söyledi. ÖSYM böylece sonucunda hata yapan adaydan özür dileyerek LYS başvurusnu yaparak, başvuru ücretini almamış oldu.

LYS Başvuru Ücreti Ali DEMİR’den

Baba Naci Tur, ÖSYM’nin yaptığı hatadan dolayı LYS başvuru ücretini almadığını şaşkınlıkla karşıladığını kaydederek şunları söyledi:

“Ben özelllikle para yatırmam gerekiyorsa bundan dolayı bir sıkıntı yaşanmasın dedim. Arayan bayan yetkili de, ‘Yok ne demek. Zaten sıkıntı olmuş. Hatalı sonuçtan dolayı özür dileriz. Başvuru ücretini yatırmanıza gerek yok’ dedi. Uğur sınava tekrar Sivas’ta mı girecek diye sordu, ben de evet dedim. Sonra sisteme girileceğini söyledi. Ben de geç de olsa bu hatadan dönüldüğü için teşekkür ettim.”

YGS iptal etmeyen mahkemeye redd-i hakim talebi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ilgili verdiği kararda sınavda kopya olmadığını belirtmiş ve takipsizlik kararı vermişti. Davanın avukatı Ahmet Gürol Şağban, ön kararı veren 7.İdare Mahkemesi Başkanı Ertan Demirci ve üye hakimler Muhiddin Karataş ile Hasan Nafi Kocabeyoğlu’nun davadan çekilmelerine yönelik reddi hakim talebinde bulundu. -haber3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.