» Neden “Yüzde Altmış Aptaldır” Dedi?  » Aziz Nesin Tavsiyesine Soruşturma  » “Neden Kızla Oturdun” Dayağı  » O Müdür Yardımcısı İntihar Etti  » 2013 SBS Sonuçları İptal Edildi  » Eğitimde Kızlarımızın Yükselen Yıldızı  » “Şu Çılgın Türkler” Suç Unsuru Oldu  » YGS Sıfırcıları Bakın Kim Çıktı?  » Mart Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı  » Kızlı Erkekli Oturttu Başbakan’a Muhalif Oldu  » Başka Bir Okul Mümkün mü?  » Eğitimde Yabancılaşma  » “Yok Böyle Kıyak”  » Seçim Sonuçlarının Eğitim Sistemine Etkisi  » Eğitim Sisteminin Öncelikli Sorunları Değişti mi?  » Elektronik Kelepçeyle YGS’ye Alınmadı  » Size Özel Bir Sigortacınız Olsun İster Miydiniz?  » Yapı Kredi’den Bireysel Taşıt Kredisi Kullananlar Şampiyonlar Ligi Finaline Gidiyor  » Sorularda Doğru ve Yanlışı Sadece ÖSYM Bilecek  » Düşman Dışarıda Sendromu  » Branş Değişikliğiyle İlgili İlksan Davası  » 31 Mart Pazartesi Okullar Tatil mi?  » Nabi Avcı: Çocukları Siyasete Alet Etmeyin  » Veliler Siyasi Sorguyu Yargıya Taşıyor  » “MEB Siyasetin Vesayetine Terkedildi”  » Berkin Elvan…  » MEB Dershaneleri Geliyor  » Öğretmenler Seçim Projesi Oldu  » “İnternetim Çok Yavaş”  » AKP’nin Eğitimde 11 Yıllık Karanlık Bilançosunu Tartışmak 
Eğitim Haberleri

ÖSYM’de “Kayıp Kağıt” Skandalı

A+  A- ÖSYM’de “Kayıp Kağıt” Skandalı

İmza attığı çok sayıda skandalla tepki çeken ÖSYM bu kez de LYS’ye giren 5 adayın cevap kâğıdının kaybolmasıyla yeni bir skandala imza attı.

Daha önce çok sayıda skandalla kamuoyunun tepkisini çeken ÖSYM‘de, bu kez “kayıp kâğıt” skandalı patlak verdi.

Hürriyet Gazetesi’nden Esra Kaya’nın haberine göre ÖSYM’nin rekor denebilecek bir hızla 7 günde açıkladığı Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) giren 5 adayın cevap kâğıtlarının kaybolduğu ortaya çıktı.

ÖSYM merkezine gönderilen kutulardan soru kitapçığı çıkarken cevap kâğıdının çıkmaması üzerine ÖSYM alarma geçti. Cevap kâğıtlarının ÖSYM’ye ulaşmamasında sınav görevlilerinin hatası olduğu sınav salonlarındaki kamera görüntülerinden tespit edildi.

Adaylar Eşdeğer Sınava Alındı

Sınav görevlileri hakkında inceleme başlatıldı. Cevap kâğıdı merkeze gelmeyen adaylara ulaşıldı. Yönetim Kurulu’na tüm raporların gönderilmesi ile ÖSYM bu durumdaki 5 adayı eşdeğer sınava aldı. Adaylar için yeni sorular hazırlandı. Bu adayların sınav sonuçları henüz açıklanamadı.

ÖSYM Sınav Hizmetleri Dairesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yasin Bulduklu, şunları söyledi:

“LYS’lerde bazı adayların cevap kâğıtlarının kırmızı kutularda olmadığını, cevap kâğıtlarının sisteme aktarılması sırasında tespit ettik. Adayların mağdur olmalarını önlemek amacıyla Yönetim Kurulumuz, 6114 Sayılı Yasa’nın kendisine verdiği yetki ile bu adayların eşdeğer sınava alınmalarına karar verdi. Bu olaylar, adayın geleceğini etkileyecek bir hatanın engellenmesi açısından kamera kaydının önemini ortaya koydu.” -soL

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 5 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiştir. "ÖSYM’de “Kayıp Kağıt” Skandalı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. tuncayopcin

  AKP hükümeti ülkede güvenilir kurum bırakmadı. ÖSYM skandallarla sarsılır, YSK hakkında iddialar bitmezken, eğitim sistemi felç olup çöktü.

 1. tuncayopcin

  Bu ülkenin eskiden saygın kurumları vardı: YSK, ÖSYM gibi. Hepimiz bu kurumlara güvenir, hata yapmayacaklarına inanırdık.

 1. tuncayopcin

  ÖSYM'de işçiler sınavdan 15 gün önce adeta hapse girer gibi matbaaya girerlerdi. Hepimiz çıkan sonuca güvenirdik.

 1. shaber_com

  Flaş! ÖSYM, YDS sonuçlarını açıkladı, işte sonuç sorgulama sayfası.. http://t.co/ru2j56dsxa http://t.co/PFWCr7CdmA

 1. Argostroloji

  ÖSYM'nin çektiği bütün fotoğraflarda at hırsızı gibi çıkmamız.

 1. Zerrinofficial

  'Paralel' kelimesinin bu kadar gündemde olduğu bir ülkede, Geometri ortalaması artmazsa sorumlusu ösym başkanıdır.

 1. cumaicten

  124-Bu tür yerel sınavlarda paralel kokular gelmesi ile ilgili ösym bu kişiler kazandıktan sonra bunun geçerliliğini iptal etti.

 1. Mertkilic01

  RT @tuncayopcin: ÖSYM'de işçiler sınavdan 15 gün önce adeta hapse girer gibi matbaaya girerlerdi. Hepimiz çıkan sonuca güvenirdik.

 1. lermontovic

  @metinfeyzioglu hakkımızda hayırlısı olsun bakalım. ben anlayan anlar dedim. yolu da açık olsun:)o zaman şöyle kibarlaştıralım ösym sorumuzu

 1. caginotesi

  RT @tuncayopcin: AKP hükümeti ülkede güvenilir kurum bırakmadı. ÖSYM skandallarla sarsılır, YSK hakkında iddialar bitmezken, eğitim sistemi…

 1. hgulcinunal

  -2yıllık bitirdim açıktan 4e tamamladım senle eşitiz -bok eşitiz.ösym nin çemberinden ben geçtim.lisans diploman var ama lisans kafan yok!!

 1. kiddvev

  Google Türkiye'de bu hafta yükselen aramalar: hayat devam ediyor, öğretmenler günü, ösym, beşiktaş, galatasaray...

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
Online