Otistiklere Zorunlu Din Dersi

AKP otistik çocuklara da din dersini zorunlu hale getirdi. Otistik çocuklar için çok önemli olan beden eğitimi dersleri 1 saat azaltıldı, bu 1 saat din kültürü ve ahlak bilgisi dersine aktarıldı.

Alevi açılımın ardından tekrar ülke gündemine oturan ‘zorunlu din dersi’ tartışılmaya devam edilirken, Milli Eğitim Bakanlığı, din dersi verilen alanları artırmak peşinde.

Normal çocuklara din dersinin zorunlu olmasının tartışıldığı bir dönemde Milli Eğitim Bakanlığı otistik çocuklara da din kültürü ve ahlak bilgisi dersini zorunlu hale getirdi. Kasım ayında gelen bir genelge ile otistik çocuklara da din dersi vermeye başlayan öğretmenler, hem bu kararının uygulanmasının mümkün olmadığını söylüyorlar, hem de bu çocukların en fazla ihtiyaç duyduğu beden eğitimi dersinin saatinden çalınmasına tepkililer.

AMAÇ DİN ÖĞRETMENLERİNE KADRO YATARMAK

Amerika’da yapılan araştırmada haftada 40 saat ders alan çocuklarda normale en yakın olma oranının arttığı tespit edildi. Ülkemizdeki çocuklar haftada 25 saat ders alıyor. Bu ders saati sayısı idealin altında kalıyor. Özel eğitim verenlerin günlük saatini de 6’ya indirildi.

Bu durum din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine kadro yaratmak olarak değerlendiriliyor.


BEDEN EĞİTİMİNDEN KESİLDİ, DİNE VERİLDİ

Otistik çocukların din kültürü ve ahlak bilgisi dersine giren bir öğretmen ise din dersinin zorunlu olması konusunda şu değerlendirmelerde bulundu: “Din dersi veremiyoruz. Çoğunluğu altına yapan, konuşamayan çocuklar. O yüzden din dersi veremiyoruz. Hiç mantıklı değil. Din dersini anlayabilmesi için Türkçeyi anlamaları, kendilerini anlatabilmeleri gerekiyor. Bunların yüzde 90’ı konuşamayan çocuklar. Din dersini vermek için beden eğitimi dersi kesildi ve din dersi saatine aktarıldı.

Onlar için en önemli olan beden, müzik ve resim dersi. Diğerleri sonra gelir. Bir yandan din dersinin kaldırılması tartışılırken diğer yandan otistik çocuklara zorunlu olması çelişkili. En fazla konuşabilenlere Allah dedirtebilirsiniz. Fazlası olmaz.”

DİN ÇOCUKLARA GÖRE BİR ALAN DEĞİL

Doç. Dr. Kemal İnal (Gazi Üniversitesi):
Din, mistik değer ve kurallara dayalı bir alan. İnsanın korkuları üzerinden iş gören dinler, insanların daha çok soyut olarak düşünmelerini gerektirir.

Öte dünya, ahiret, cennet, cehennem, günah, sevap gibi kavramlar, ancak aklı başında yetişkinlerin anlayabileceği karmaşıklıktadır. Dolayısıyla din, çocuklara göre bir alan değildir. Çocuklar somut düşünürler, gerçekliği kendi içinde ve sınırlı olarak kavrarlar. Hele çocuk, zihinsel ve fiziksel rahatsızlığa sahipse, bu tür özürlü çocukların dini değerleri kavramaları mümkün değildir. Pedagoji, çocuk için somut ve maddi gerçeklik üzerinden hareket eder öncelikle.

Oysa din, çocuk için somut ve maddi gerçeklik konusunda karmakarışık değerler önerir. Bu bağlamda, din kültürü ve ahlak bilgisinin zorunlu olduğu bir ülkede “otistik” dediğimiz özürlü çocuklara bu dersin öğretilmesi, nafile bir çaba olur.

Otistik vs özürlü çocuklar, “özel eğitim” çerçevesinde öğretim görürler. Özel eğitimin de kendine özgü yöntem, teknik ve hedefleri vardır. Herhalde dünyanın hiçbir yerinde otistik çocuklara din gibi mistik, karmaşık, somut dışı bir ders verilmiyordur.

Akl-i baliğ olmayan bu çocuklara din öğretmek, deveye hendek atlatmaktan daha zordur. Bu nedenle bu uygulamadan vazgeçilmelidir.

Evrensel

2 thoughts on “Otistiklere Zorunlu Din Dersi

  1. ben kayhan öğretmen adyıyım ya siz gerçekten kafayı yediniz yada sizin bir şey anlamadığınız kesin otistik çoduğa nasıl verebilirsin soyut kavramları zaten somut olankarı zor algılıyor.

  2. esselamün aleyküm sevğili kardeşim sen dinimiz islamamı karşısın yoksa dine mi
    yorumlarını okudum çok yanlış bilgiler ve eksik bilğiler vermişsiniz çok yazık.

    üzüldüm…..ak parti ye böyle bir şey yapıyor diye itham etmek yerine teşekkür etmek gerekir.. akıl baliğ olmayan çocuk dediğiniz kız çoçukları 9yaşında erkek çoçuklarıda 10 yaşında akıl baliğ olmaktadır sevğili arkadaşlar…
    hayırlı akşamlar sevğili eğitime gönül vermiş arkadaşlar….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.