Özel Eğitim Sınıfı Açılamayacak

Özel eğitime tabi öğrenciler kaynaştırma ve bütünleştirme uygulamalarından yararlandırılarak akranlarıyla birlikte eğitim görecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitime ihtiyacı olan bireylere yönelik eğitim imkanlarının artırılması ve daha etkin hale getirilmesi için özel eğitim kurumları ve rehberlik hizmetlerine ilişkin yönetmelik taslağı hazırladı.

MEB’in hazırladığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği taslağı paydaşların görüşüne açıldı.

Görüşlerin alınmasının ardından yönetmelik yeniden gözden geçirilerek son hali verilecek.

HAFİF ZİHİNSEL ENGELLİLER AKRANLARIYLA OKUYACAK

Taslakta, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin akranlarıyla birlikte kaynaştırma ve bütünleştirme uygulamalarından daha etkin bir şekilde yararlanması amacıyla düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler için ilkokul ve ortaokul kademelerinde artık özel eğitim okulu ve özel eğitim sınıfı açılmamasına karar verildi.

Böylece bu öğrenciler kaynaştırma ve bütünleştirme uygulamalarından yararlandırılarak akranlarıyla birlikte eğitim görmesinin sağlanması amaçlanıyor. Taslağa göre, hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin gittiği okullara veya sınıflara yeni öğrenci kaydı yapılmayacak. Halen kayıtlı öğrenciler ise mezun oluncaya kadar eğitimlerini bu okullarda veya sınıflarda sürdürecek.

Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerden çeşitli nedenlerle okula hiç kayıt yaptırmamış olanların eğitim sistemine dahil edilmeleri ve eğitim imkanlarından yararlanmaları için tamamlama programı uygulamasına yer verildi.

10 yaşına girmiş ve 18 yaşını tamamlamamış, okula hiç kayıt yaptırmamış bireyler; eğitim uygulama ilkokullarına yerleştirme kararı verilenlerin, okullara devamının sağlanması amacıyla tamamlama programları düzenlenecek. Bu programın yürütülmesine ilişkin planlama okul yönetimince yapılacak.

* Programda, toplumsal uyum becerileri, hayat bilgisi, dil ve konuşma gelişimi, okuma yazma, matematik, beslenme eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi, trafik ve ilk yardım zorunlu dersler arasında yer alacak.

* Bu derslerin öğretim programları temel alınarak Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) hazırlanacak.

* Program günlük 6 ders saati olmak üzere 12 haftada tamamlanacak.

* Programı bitiren öğrenciler ilkokulu tamamlamış sayılacak ve ortaokula kaydedilecek.

* Programın uygulanacağı sınıf mevcutları en fazla; orta veya ağır düzeyde zihinsel yetersizliği olanlar için 8, otistik öğrenciler için 6 öğrenciden oluşacak.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için velinin kendisinin ya da veli tarafından sağlanacak bir kişinin öğrenciye destek olması amacıyla okulda veya sınıfta bulunabilmesine yönelik düzenleme yapıldı. Okul veya kurum müdürlüklerince refakat edilmesine karar verilen bireyin, velisi veya vasisi ya da yazılı olarak yetkilendirdiği kişi ücretsiz taşıma hizmetinden yararlandırılacak. -sözcü

1 thought on “Özel Eğitim Sınıfı Açılamayacak

  1. “Özel Çocuklara Özel Öğretmen Atanmalı” BRANŞIMA DOKUNMA … Diye yazan arkadaşlara,Özel eğitim sınflarının kaldırılacağını,Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezleri(İş Okulları ) ile birlikte açılan Özel Eğitim İlkokulları ve Ortaokullarının kapanacağını,İşitme Engellilere yönelik eğitim Ortaokul ve İşitme Engelliler Meslek Liselerinin kapanacağını,Otizmli çocukların Eğitim Uygulama Okullarında açılacak sınıflarda eğitim alacağını,4 öğrenci yerine 6 öğrencilik sınıflar açılacağını,öğrencilerin ,bütünleştirme-kaynaştırma kapsamında eğitim alacaklarını ve bu yüzden mevcut özel eğitim sınıf ve okullarında öğretmen istihdamının daralacığını,mevcut öğretmenlerin Özel eğitim Mesleki Eğitim Okullarına ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezlerinde görev alma imkanlarının kalacağını anlayamadınız mı ? 4+4+4 nedeniyle sınıf öğretmenlerinin başına ne geldiyse sizin de başınıza gelecek.Siz hala burnunuzdan kıl aldırmıyorsunuz..Yarın size de “Alanınızın daralması nedeniyle sizi sınıf öğretmeni olarak atayacağız”derlerse ne yapacaksınız. ? Gider,atıp tuttuğunuz sınıf öğretmenlerinin yanında sığıntı olursunuz.Bana göre hava hoş.Benden söylemesi. (sertifikalı sınıf öğretmeni)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.