» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Özel Kuran Kurslarına Tam Özerklik

A+  A- Özel Kuran Kurslarına Tam Özerklik

Önce Diyanet’in açtığı kursların MEB tarafından denetlenmesi sona erdi. Ardından MEB ve Hayrat Vakfı arasında imzalanan protokolle Diyanet devre dışı bırakıldı. Hayrat Vakfı’nın açmayı düşündüğü 900 Kuran kursu şimdi MEB’e emanet. Yapılan protokol sonunda açılacak kurslar üzerinde Diyanet‘in hiçbir yetkisi kalmadı.

Dînî işlerin, din işlerinden sorumlu kurum olan Diyanet’ten alınıp yavaş yavaş Milli Eğitim Bakanlığı eliyle yürütülmeye başlanması eğitim çevrelerinde kaygıyla izleniyor.

Eğitimle ilgili konulara eğitimciler dışında herkesin dahil olduğu bir ortamda MEB’in dini işlerle ilgili çalışmalar içerisinde olması tepki topluyor.

Radikal gazetesi’nin haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı özel Kuran kurslarının yolunu açarken Diyanet’i devre dışı bıraktı. Hayrat Vakfı 900 Kuran kursu açacak.

Eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkartan ve okullara ‘seçmeli’ Kuran dersi getiren yeni düzenlemenin Meclis’te kabul edilmesinden birkaç gün sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Hayrat Vakfı arasında protokol imzalandı. Protokol, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kuran kursları üzerindeki tekelini kırıyor.

Hayrat Vakfı Hakkında

Hayrât Vakfı kendini şöyle tanımlıyor; “Bedîüzzamân Hazretleri’nin en yakın talebelerinden Ahmed Hüsrev Altınbaşak tarafından 1974 yılında, İstanbul Küçükçekmece’de kuruldu. Vakfımızın temel gayesi, rızayı İlâhî yolunda Kur’an-ı Kerim’e hizmet etmektir.”

İlginç tesadüf

4+4+4 düzenlemesi Meclis’ten 30 Mart tarihinde geçmiş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da 10 Nisan’da onaylanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı arasında imzalanan protokol de 3 Nisan 2012 tarihini taşıyor. Protokol, Kuran öğretimine önemli değişiklikler getiriyor. Şimdiye kadar, Kuran kurslarını Diyanet İşleri Başkanlığı açıyordu. Diyanet’in açtığı kursların denetimi MEB tarafından yapılıyordu. Ancak geçen aylarda yapılan düzenlemeyle Diyanet’in açtığı Kur’an kurslarının denetimi MEB’den alınarak Diyanet’e verilmişti.

Hayrat Vakfı ile MEB arasında imzalanan protokolde ise Diyanet tamamen devre dışı bırakıldı. Diyanet, Hayrat Vakfı’nın açacağı kurslarda söz sahibi olmadığı gibi denetimini de yapamayacak. ‘Özel’ kursların denetimi MEB ’de olacak.

Protokol, MEB ile vakfın işbirliğinde Türkiye genelinde Osmanlı Türkçesi kursları, Osmanlı Türkçesi eğitimcinin eğitimi kursları, Kur’an-ı Kerim Okuma ve Tecvitli Okuma kurs ve seminerleri ile ilgili planlama, uygulama, organizasyon, belge tanzimine ilişkin esas ve yükümlülükleri kapsıyor.

Ücret alınmayacak

Protokole göre kursiyerlerden ücret alınmayacak. Her eğitim faaliyeti sonrasında kursu başarıyla bitirenlere belge verilecek. Vakıf, ilk aşamada 300 merkez açarak Osmanlıca ve Kuran eğitimi vermeyi planlıyor. Vakfın amacı bu rakamı kademeli olarak arttırarak 900’e çıkarmak. Tüm Türkiye ’deki Halk Eğitimi Merkezleri de bu amaçla kullanılabilecek.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 17 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "Özel Kuran Kurslarına Tam Özerklik" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. hayratvakfi

  Rahmet-i Rahman'a kavuşan muhterem Mehmet Şevket Eygi, Hayrat Vakfı Risale-i Nur talebelerinin çizgisini ve ücretsi… https://t.co/xaVogfOpAw

 1. KizilayKurumsal

  Kızılay ve Hayrat Vakfı, "Esir Mektup ve Kartları’nın Latinize Edilmesi Projesi" ile ilgili ilk çalıştayını 6 ve 7… https://t.co/merHPBbSFe

 1. lavi34

  DERE YATAĞINDA İNŞAAT : @kadikoybelediye Kurbağalıdere'nin Fenerbahçe kıyısına derenin iyice daraltılmış yatağı üz… https://t.co/UzPtsTfAOB

 1. sukrucebe

  RT @hayratvakfi: Rahmet-i Rahman'a kavuşan muhterem Mehmet Şevket Eygi, Hayrat Vakfı Risale-i Nur talebelerinin çizgisini ve ücretsiz Osman…

 1. YunusFidancan

  RT @Mus_GM: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Muş Gençlik Merkezi olarak Hacı Şeref Camii'nde gençlerimizle bir araya geld…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4