» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Özel Okullar Ayrı Sınav Yapmayacak

A+  A- Özel Okullar Ayrı Sınav Yapmayacak

Özel okullar MEB‘in yapacağı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ile öğrenci alacak ancak sadece Türkçe, matematik ve fen bilgisi derslerinin puanları dikkate alınacak. Puan hesaplamasına sadece bu yıl olmak üzere, öğrencinin 8’inci sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) eklenecek.

Puanlama 800 üzerinden yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanacak. TEOG’un ayrıntıları netleştiğinde özel okullar ayrı sınav hakkı isteyeceklerini açıklamıştı.

Sınavla öğrenci alan özel okulların nasıl öğrenci alınacağı açıklandı.

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği tarafından Yönetim Kurulu Eş Başkanı Cem Gülan ve Özel Okullar Kayıt Komisyonu Eş Başkanı Güler Kamer imzasıyla yapılan açıklamada, özel okulların Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı merkezi sınavlarla öğrenci alacağı belirtildi. Ancak Bakanlığın yapacağı 6 temel dersten 3’ünün, yani Türkçe, matematik ve fen bilgisinden yapılacak sınavların puanlarının dikkate alınacağı ayrıca puan hesaplaması yapılırken sadece bu yıl için öğrencinin Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) ekleneceği duyuruldu. En yüksek puan ise 800 olacak.

Açıklamada, Bakanlığın ilk kez bu yıl uygulayacağı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) öğrenciyi süreç içinde değerlendirme açısından, özel okulların beklentileri ile örtüştüğü vurgulandı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ile yapılan görüşmeler sonrasında özel okullara öğrenci alımında bu yıl ayrı bir sınav yapmak yerine TEOG’a entegre olunmasına karar verildiği ancak farklı bir puanlama yapılacağı belirtildi. Farklı puan hesaplamasının nedeni ise şöyle açıklandı:

“Birinci neden ücretli okulların (yani özel okulların) tamamen ücretsiz olan resmi okullarla birlikte aynı listede tercih ettirilmesi imkansız. Çünkü tüm öğrencilik hayatı boyunca bu yerleştirmeye sadece bir kez hak kazanan öğrenciler önceliklerini ücretsiz olan resmi okullardan yana kullanacak. Bu nedenle özel okullar ayrı bir yerleştirme yaparak, gerçekten kendilerini tercih edecek, başarılı öğrencilere, özgür ve bağımsız ayrı bir hak tanımak istiyor. İkinci neden, özel okulların yerleştirme konusunda 1992 yılından bu yana velilere vermiş olduğu sözleri yerine getirme prensibi konusundaki tutumudur. Bu sözler nedeni ile, değerlendirme kapsamına alınan sınavların, Pisa gibi evrensel değerlendirmelerde dikkate alınan matematik, fen ve okuma becerilerine kaynaklık edecek temel derslerdeki sonuçların dikkate alınmasının daha uygun olacağı gerçeğidir. Bu nedenle Bakanlığımızın da sınayacağı 6 alandan sadece matematik, fen ve Türkçe, geçmişten beri uygulanan sınavların felsefesine uygun düşüyor. Yine öğrenci ve velilerine verilen sözler doğrultusunda, bu yıl için sadece 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanı, puan hesaplamasına dahil edilecek.”

Türkçe’nin ağırlığı daha fazla

Özel okullara öğrenci alımında izlenecek yol ise şu şekilde olacak:

– Özel okullar 2014-2015 öğretim yılında lise hazırlık veya birinci sınıfına Özel Okullar Yerleştirme Puanı (ÖYP) ile öğrenci alacak.
– ÖYP, Bakanlıkça gerçekleştirilecek merkezi Türkçe, matematik, fen ve teknolojibilgisi sınavları ile öğrencinin 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanından oluşacak.
– Türkçe’nin puan ağırlığı 3, Matematik’in 2 ve Fen’in de 2 olacak.
– Birinci sınavların ağırlığı yüzde 30, ikinci sınavların ağırlığı yüzde 70 olarak dikkate alınacak.
– Bir öğrencinin tüm merkezi sınavlardan 100 tam puan alması ve yine aynı öğrencinin 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanının 100 tam puan olması durumunda, ÖYP maksimum 800 puan olacak.
– Puan eşitliği durumunda sırasıyla T2,M2,F2,T1,M1,F1 puanı yüksek olan adaya, bunların eşit olması durumunda 8’inci sınıf YBP’si yüksek adaya, bunlarında eşit olması durumunda yaşı küçük adaya öncelik verilecek.

Özel okullar kayıt takvimini ve okulların taban puanlarını ise daha sonra açıklayacak. -hurriyet

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 12 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir. "Özel Okullar Ayrı Sınav Yapmayacak" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. SunSteel01

  Kardeşim var bir tane bu sene TEOG sınavına girecek babam bursluluk sınavına da girmesini istiyor. Ben 2 tane sınav… https://t.co/BGCtYngdZm

 1. sefaamakimene

  Teog kitapçığını saklayanlar bile var. Ben teog sonrası böyle sınav mı olur lan deyip kağıdı buruşturup atmıştım ahshaahsh

 1. vkookmia

  @D3YPERS0NA şimdi açıklıyorum, TEOG zorunlu bir sınavdı ve herkes girmeye mecbur olduğu için orta seviyede olmak zo… https://t.co/1xal8hTE3s

 1. bitmisrimel

  @D3YPERS0NA Kardeşim emin ol TEOG zor bı sınavdı hatta benim girdiğim sene çoğu kişi hakettiği yere giremedi şuan… https://t.co/Dm9e18N77E

 1. sedayarimbas

  RT @cansuozerglu: Lise 3. sınıf öğrencilerimizden TEOG il 1. si Şevval Takcı ve Kaan Taha Önk 8. sınıf öğrencilerimiz ile sınav deneyimleri…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5