» Eğitim Sen: “Nöbete Ücret Ödenmelidir”  » Cem Yılmaz’dan Osmanlıca Eğitime Gönderme  » “İsteseler de İstemeseler de Osmanlıca Öğrenilecek”  » Teokrasi ile Laikrasi Arasında Fark Var mı?  » Zorunlu Osmanlıca Önerisi Kabul Edildi  » Eğitim Sistemi Nereye Gidiyor?  » Bir Yürütmeyi Durdurma Kararı Daha  » Rotasyona Laikçi Yaklaşım  » Neden 5 Ekim Değil de 24 Kasım?  » Adıyaman MEM: “Çay Kantinden İçilecek!”  » Okul Sütü Firmaları Belli Oldu  » 90 ve Üstü Puan Alanlar Bilboardda  » Öğretmenlerin Eş Durumu Özrü de mi Sulandırılıyor?  » 10 Kasım’ı Öğretmenler Günü Diye Kutladı  » 10 Kasım Anmasına İzin Verilmedi  » Müdürlükte Yürütmeyi Durdurma Kararı  » Öğretmen Rotasyonunun Okul Kültürüne Etkisi  » Rotasyonun Ayrıntıları Belli Oldu  » Pansiyon Ücretlerine Zam Yapıldı  » Haklı bir Talep; Memura Ek Zam  » KESK İş Bırakıyor  » O İldeki Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Muhafazakârlaşıyor mu?  » Soma Protestosuna Ceza Verildi  » Egitimciyiz.com Facebook Sayfası  » Dünya Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun  » CCleaner İle Bilgisayar Temizliği  » Türban İlkokula Girdi  » KEY Mağdurları Hakkında  » Öğrencilere Kıyafet Serbestisi 
Eğitim Haberleri

Özür Durumu Atamaları

A+  A- Özür Durumu Atamaları

Özür durumu yer değiştirme işlemlerinde öğretmenler mağdur oldu. Gün içerisinde MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği‘nden yapılan yazılı açıklamada, özür grubu tayinlerinde “…Bakanlıkça belirlenen özür gruplarına bağlı yer değiştirmeler ise yaz tatillerinde yapılır” hükmünün geçerli olduğu belirtildi. Özür gruplarına bağlı yer değiştirmeleri için henüz bir atama takviminin yayımlanmadığı açıklandı.

Özür durumu atamalarında mağdur olan öğretmenlerin sitemize gönderdiği açıklama haberimizin devamında verilmiştir.

3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun, 14.09.2011 tarih ve 28054 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile yürürlükten kaldırılarak yeniden düzenlenmiştir.

Söz konusu KHK’nın 37. maddesinin 3 ve 4. fıkralarında, “hizmet bölge ve alanlarında en az üç yıl görev yapmış olmak şartı ile özür grubuna bağlı yer değiştirmelerin yılda bir kez yaz tatillerinde yapılabileceği, buna ilişkin usul ve esasların yönetmelikle belirleneceği” hükmüne yer verilmiş, öğretmenlerin özür grubuna bağlı yer değiştirmelerinin yılda bir defa ile sınırlandırılarak, yaz tatilinde yapılması öngörülmüştür.

652 sayılı KHK’nın yukarıda belirtilen düzenlemesiyle hükümsüz hale gelen ve bugüne kadar uygulanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 37. maddesinin birinci fıkrasında yer alan, “eş durumu özrüne bağlı yer değiştirmelerin ocak ve ağustos aylarında olmak üzere yılda iki defa yapılabileceği” hükmü hukuken ortadan kalkmış bulunmaktadır.

Bakanlık, Devlet Personel Başkanlığı’nca her yıl yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarının ilanını müteakip eğitim-öğretim hizmetleri sınıfı öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla Ağustos ayında öğretmen ataması yaparak, Eylül ayı içinde atananların göreve başlamalarını sağlamaktadır.

Diğer taraftan, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 35. maddesinin dördüncü fıkrasında ise, “özür grubuna yer değiştirme talebinde bulunabilmek için son atandıkları görev yerlerinde en az bir yıl görev yapmış olmak” gerekli ve yeterli görülmüştür.

Yukarıda belirtilen düzenlemeler birlikte değerlendirildiğinde, Bakanlık kadrolarına ilk defa öğretmen olarak 2011 Eylül ayı içinde göreve başlayan bir öğretmen adayının özür grubundan yer değişikliği isteğinde bulunabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 35. maddesinde öngörülen 1 yıllık çalışma süresini 2012 Eylül ayında dolduracağı dikkate alındığında, 2012 Ağustos ayında özür grubundan yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır. Ancak, söz konusu yönetmeliğin hükümsüz hale gelen 37. maddesine göre göreve başladığı tarihten bir buçuk yıl sonra 2013 Ocak ayında özür grubundan yer değiştirme isteğinde bulunma hakkını elde eden bir öğretmenin, yeni düzenlenen 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre 2013 Ocak ayında da yer değiştirme hakkı ortadan kalktığı için yaklaşık iki yıl sonra 2013 Ağustos ayında yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.

Bu durum ise, Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış aile birliğine ve bütünlüğüne yönelik Anayasa’nın 20, 41 ve 62. maddelerinde yer alan, “özel hayatın ve aile hayatının gizliliği, ailenin bütünlüğü ve birliği ilkeleriyle” hükümleriyle çelişmektedir.

Bu nedenle, Bakanlık kadrolarında görev yapan zaten asgari 1,5 yılda özür durumuna bağlı olarak yer değiştirme hakkı kazanan öğretmenlerin bu durumlarının 2 yıla çıkarılarak daha fazla mağduriyetlerine neden olunmaması bakımından, Anayasa’nın mezkûr hükmü de dikkate alınarak,eş durumu atamalarında 15 EYLÜL TARİHi baz alınmalıdır.

Yine il eğitim denetmenlerinin iller arası yer değişikliği, öğretmenlerin özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerinden sonra yapılmasından dolayı, öğretmen olan denetmen eşleri özür grubuna bağlı yer değişikliği talebinde bulunamadığından mağdur olmuşlardır. Söz konusu öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi için özür durumuna bağlı atamalarının yapılması hususu da ivedilikle önem arz etmektedir.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 21 Şubat 2012 tarihinde eklenmiştir. "Özür Durumu Atamaları" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. doğu, güneydoğuda öğretmen açığı var diyorsunuz, zorunlu hizmet için af çıkartıyorsunuz, sizin af ecevitlerin afları gibi oldu, hak yiyorsunuz kar kış kıyamet gidiyor insanlar hangi şartlarda çalışıyor buralarda batıdakileri de gönderinde onlarda 10-15-20-25 yıl sonra buraları görsün ve adlet yerini bulsun yoksa oy da yok

  2. ali

    il ilçe emrı olmalıdır …bınlerce aıle paramparca olacaktır…yazık yazık

  3. gamze

    kesinlikle 15 Eylül baz alınmalıdır.

  4. ahmet temah

    çok teşekürler.. 15 eylül tarihi baz alınmalıdır!!

  1. emrah_belligun

    @ERKANTAN__ eş durumu özür grubu atamaları kılavuzu hala yayınlanmadı.. Ses verir misiniz Erkan Bey

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
Online