» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Özür Grubu Mağdurları

A+  A- Özür Grubu Mağdurları

Bütün kurumlarda eğitim özrü tayini varken, eğitimin anlam ve önemi en çok bilinmesi ve kıymet verilmesi gereken Milli Eğitim Bakanlığı‘nda eğitim özrü tayinleri iptal edilmek istenmektir.

Milli Eğitim Bakanı, öğretmenlerin kendini geliştirmesinden bahsederken mevcut (YL-Dr. Eğitimleri) sebebi ile kendilerini geliştirmek isteyen ve bunun için eğitim gördükleri şehirlere Eğitim Özrü Tayin isteyen öğretmenlerin hakları iptal edilerek çelişkili -tezat kararlar alınmaktadır.

Eğitim özrü tayinleri veya her hangi bir konuda bazı istismarlar oluyor/olacak diye meşru hiç bir mevcut hak engellenmemelidir, iptal edilmemelidir!

Her ilde üniversite veya uygun YL/Dr. bölümü bulunmamaktadır.

Hele öğretmenlerin durmadığından sitem edilen çoğu doğu illerinde üniversite veya uygun YL/DR bölümleri yoktur.

Hali hazırda bir üniversitede YL/Dr öğrencisi olan birine bu üniversiteyi bırak, başka üniversitede eğitimine devam etmeyi dene veya derslere devam edemeyen ve başarısız olmuş birine yatay geçiş yapın diyecek kadar garip seçeneklerden bahsedilemez sanırım. Sunulan çözüm önerileri makul ve mantıklı ülke şartlarına uygun olmasını bekliyoruz.

Bankacı Eşlerinin Eş Özrü Tayinlerinde Mağduriyeti:

Esleri bankalarda çalışan ama SGK ya değil özel sigortalı olan kişiler tayin isteyemedi.

Bir kurumda mevzuat hatasından 150-300 kişi değil bir kişi bile mağdur olsa bu bakanlığın hatasıdır, derhal düzeltilmeli? Çözülmelidir.

(Mağdur olanlar 150-300 kişidir diyerek geçiştirilemez. Eşi başka şehirde çiftçilik yapıyor gösterilerek Çiftçi Bağ-Kuru ödeyenler tayin hakkı elde ederken eşi bankalarda çalışan ama SGK ya değil özel sigortalı olan kişiler tayin isteyemedi. Bu hata mağdur sayısına hiç bakılmadan derhal düzeltilmelidir)

Öğrencilerin öğretmenlerinin sık sık değişmesinden sitem eden Bakanımız eşinden çoluk çocuğundan ayrı bir öğretmenin bu şekilde tayinini engelleyerek eğitimde verim başarı ve istikrar elde edeceğini sanıyorsa büyük bir yanılgı içerisindedir.

Ailesinden çoluk çocuğundan ayrı mutlu olmayan bir öğretmene öğrencileri emanet ederek başarı sağlayacağını düşünmek Pedagojinin ” P ” Si, Eğitimin “E” si ile uzaktan yakından hiç bir alakası olmayan bir durumdur.

ÖZÜR TAYİNLERİNDE 31 AĞUSTOS MAĞDURİYETİ ÇÖZÜMÜ:

Bir yılı tamamlama konusunda 31-Ağustos tarihi ile ilgili mağduriyet hakkındaki açıklamanız tam bir fiyaskodur.

Göreve başlatılma tarihlerini de dikkate alarak bu tarih tespit ederseniz sorun çözülmüş olur.

Göreve başlatılma tarihinden itibaren 15 günü da kapsayacak şekilde bir tarih tespit edilirse hiç kimsenin itiraz/eleştiri hakkı olamaz. 1 Eylül itibari ile göreve başlatılma durumunda 15 Eylül’ü, 5 Eylül de başlatılma durumunda 20 Eylül’ü esas alınırsa hiç bir sorun kalmayacaktır. “Göreve başlama konusunda verilen 15 günlük süre içerisinde göreve başlama ilkesine kriter alabilirsiniz ve 15 gün içinde göreve başlamış olsaydınız”” gibi mantıklı hukuki bir izah hakkınız olurdu. Mevcut bu şekil de hem de 15 gün içersinde göreve başlamayı teşvik etmiş olurdunuz.

Fakat mevcut 31 Ağustos tarihi sebebi ile ve bu şekilde göreve başlatılma tarihinin 1 veya bir kaç gün öncesi bir tarihi esas alınırsa bu açık bir şekilde planlı bir TUZAK olarak algılanacaktır. Bu durum açık bir şekilde öğretmenlerin bakanlığa güvenini ve motivasyonlarını olumsuz yönde etkileyecektir.

SAĞLIK ÖZRÜ TAYİNLERİ VE VAN’DAKİ ÖĞRETMENLERİN MAĞDURİYETİ

Bakanlık Van’daki öğretmenler için tayin ister diye sağlık özrü tayinlerini açmadığı şeklindeki ifade büyük bir gaftır. Van’da deprem yaşamış psikolojisi bozulmuş bir öğretmeni Van’da zorla tutarak başarı sağlayacağına inanması pedagojik bir faciadır. Normal şartlarda Van’da deprem yaşamış psikolojileri bozulmuş öğretmenlere özel tayin hakkı verilmelidir. Ayrıca bakana Sağlık Bakanlığımızın verdiği sağlık kurul raporlarını da ithamlarda bulunarak şaibeli olduğu konusundaki açıklamalar büyük talihsizliktir. Doktorların verdiği raporlara ilk önce farklı bakanlık olarak kendileri güvenmek ve saygı göstermesi gerekir.  -kamudanhaber

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 6 Mart 2012 tarihinde eklenmiştir. "Özür Grubu Mağdurları" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. kenan_16_

  RT @nisanoca: @mysdgn SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KADROLU ÖĞRETMENLE AYNI İŞİ YAPIYORSA NEDEN AİLESİZ BIRAKILMAKLA CEZALANDIRILIYORUZ?DOĞUDA ÖĞR…

 1. EmelYavuzyilma1

  RT @nisanoca: @UgurErsoy18 @buyukataman @celal_adan @E_SemihYalcin @muharremvarli01 @erkanakcay45 @kamilaydinmhp #ÇareMemurÖğretmen SÖZLEŞM…

 1. kilic_pelin

  RT @nisanoca: @mysdgn SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KADROLU ÖĞRETMENLE AYNI İŞİ YAPIYORSA NEDEN AİLESİZ BIRAKILMAKLA CEZALANDIRILIYORUZ?DOĞUDA ÖĞR…

 1. MetinSolmazz06

  RT @nisanoca: @mysdgn SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KADROLU ÖĞRETMENLE AYNI İŞİ YAPIYORSA NEDEN AİLESİZ BIRAKILMAKLA CEZALANDIRILIYORUZ?DOĞUDA ÖĞR…

 1. Serhat77597466

  RT @nisanoca: @mysdgn SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KADROLU ÖĞRETMENLE AYNI İŞİ YAPIYORSA NEDEN AİLESİZ BIRAKILMAKLA CEZALANDIRILIYORUZ?DOĞUDA ÖĞR…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7