» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Parasız Eğitim İçin Fırsat

A+  A- Parasız Eğitim İçin Fırsat

Her eğitim öğretim yılı başında aynı konu gündeme gelir. Kayıt parası, ödenek, yardım, bağış… Bu yıl işler biraz daha değişti.

Milli Eğitim Bakanı’nın talimatıyla kayıt ve diploma karşılığında bağış alınmaması konusunda okullar uyarıldı.

Geçtiğimiz dönem yaklaşık 5.500 okulda inceleme için çalışmalara bağlanmış, 3.191 okuldaki 3.196 yöneticiye ihtar, maaş kesimi, uyarma, kınama şeklinde cezai müeyyide uygulanmıştı.

KAYIT PARASI ALMAYIN

Genellikle eksiksiz hizmet beklenen idareciler okulların ödeneksizliğinden şikayetçi. Bir çok işi Bakanlığın desteklememesi nedeniyle hizmet alımı şeklinde gerçekleştiren idarecileri zorlu bir dönem bekliyor.

İKS gibi çeşitli kontrol mekanizmalarıyla yeterlikleri değerlendirilen okullar zor durumda kalacak.

Bu yıla kadar “bir şekilde” işlerini yürüten idareciler verilen cezalardan sonra herhangi bir para işine bulaşmayı tercih etmeyecek.

PARASIZ EĞİTİM İÇİN FIRSAT

Kayıt parası, diploma parası, bağış vb. adlarla alınan paralara karşı olan fakat zorunluluktan dolayı bu yola başvuran idareciler için bu bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Bakanlığın Genelgesi, Bakan’ın açıklamaları mevcutken ve çeşitli cezalar verilmişken idarecilere bu konuda yapacak tek bir şey kalıyor; her ihtiyacı yazılı olarak Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirmek.

Bakanlık bu durumda ya okulların her ihtiyacını karşılayacak şekilde ödenek düzenlemesine gidecek ya da okulları kendi haline, sahipsiz bırakacak.

İDARECİ VELİ KARŞI KARŞIYA GELEBİLİR

Bakanlığın başvurması muhtemel yollardan biri de, okul idarecileri ile velileri karşı karşıya getirmek olacaktır.

Bu durumda idarecilerin ihtiyaçları Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirirken, velilerle yapacakları bilgilendirme toplantılarıyla durumu velilere aktarması da akıllıca olacaktır.

Bakanlık, velilerin Milli Eğitim Müdürlüklerine uygulayacağı baskı ile okulların ihtiyaçlarını karşılamak durumunda kalacak ya da “okullarımızın tüm ihtiyacını karşılıyoruz” söylemleriyle ilgili gerçekler ortaya çıkacaktır.

Ayrıca ücretsiz kitap, çeşitli yardımlar, süt dağıtımı gibi konularda çok büyük bütçeleri gözden çıkaran Bakanlığın bu ihtiyaçları karşılamak zorunda kalması da en büyük ihtimal olarak görülüyor.

BAKANIN BU KONUDAKİ SÖZLERİ

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in bu konudaki sözlerini hatırlatalım: “Okullarımızdan sadece 3 bin 500 okul bağış alıyor, geri kalan okullarımızın hiçbiri bağış almıyor veya alamıyor. Bu 3 bin 500 okulun zaten yüzde 80’inin başka gelirleri de var. Servisten, kantinden, okul bahçesini otopark yaptırmış, spor salonlarını kiralamış oradan gelirleri var. Yani gelirleri olanlar bağış talep ediyor büyük oranda. Okul bahçelerinin park yapılmasını yasakladım. Bunu fark edersem hemen müfettiş gönderiyorum. Spor salonlarını kiralayanı da cezalandırıyorum. Okul bahçesi otopark olacak yer değildir. Ben kayıt zamanı para almanızı istemiyorum. Kayıt zamanı dışı, okullar açılır, sizin gerçekten paraya ihtiyacınız vardır, toplarsınız okul aile birliğini, velilere bir çay ikram eder, derdinizi anlatır, gönüllü bağış alabilirsiniz. Buna bir itirazım yok” 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 6 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiştir. "Parasız Eğitim İçin Fırsat" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Kamilegamze35

  RT @cengizunal1961: 300 mükellefin var diyor hepsi işletme defteri elemanlar belge toplayıp kayıt yapmadan beyanları veriyor diyor ayda otu…

 1. ibrahimduzkalem

  RT @cengizunal1961: 300 mükellefin var diyor hepsi işletme defteri elemanlar belge toplayıp kayıt yapmadan beyanları veriyor diyor ayda otu…

 1. cengizunal1961

  300 mükellefin var diyor hepsi işletme defteri elemanlar belge toplayıp kayıt yapmadan beyanları veriyor diyor ayda… https://t.co/lNtSYCK0cS

 1. M16382

  @ilayda_taras @dulcansel Kayıt parası oy parası derler sonrası parayı alınca hersy boş

 1. 3virgul02carpi

  @ugrkckkaya @Orhan_Zenginn @DogaOkullari Siz de öğretmen olacaksınız nerede giden arkadaşlarınızın hakkı? Nerede ka… https://t.co/0vIVa7N6j7

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7