» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Pardon, Şifre Varmış!

A+  A- Pardon, Şifre Varmış!

Günlerdir reddedilen şifreleme iddiaları ÖSYM tarafından itiraf edildi. Şifreleme iddialarına karşılık ÖSYM’nin yaptığı savunmadan sonra AKP Hükümeti kısa süre içerisinde “tatmin olduk” açıklaması yaptı. Onlarca iddiaya, açıklamaya, kanıta rağmen, iddiada bulunanların gözünün içine baka baka “böyle birşey söz konusu değil” diyen ÖSYM nihayet şifrenin varlığına ikna oldu.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, kopya iddiaları ile ilgili olarak YGS’ye giren öğrencilere  gönderdiği mektupta “şifreleme yanlışlıkla yapıldı” dedi.

SUÇLU BİLGİSAYAR PROGRAMI

Şifrenin “sehven” (yanlışlıkla) yapıldığı belirtilen mektupta şu ifadeler yer aldı:
“Tüm adaylara verilen soru kitapçıklarında sorunun doğru cevap seçeneği rastgele biçimde değiştirilirken, diğer seçeneklerin yerleri de rastgele değiştirilmesi gerekirdi. Ancak, geliştirilen yazılım çalıştırıldığında her soru için rastgele verilmesi gereken değerler sehven sıralı olarak verildiğinden, oluşturulan soru kitapçıklarında bazı sorularda en büyük değerli seçeneğin hemen sağındaki seçeneğin doğru cevap olması durumu ortaya çıkmıştır.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “YGS’de şifreleme olduğuna inanmıyorum” demiş, şifreleme iddialarında bulunanları ve bu durumu protesto edenleri kötü niyetli olmak ve “provakatörlükle” suçlamıştı.

ÖSYM Başkanı Ali Demir’in öğrencilere yolladığı mektup için tıklayınız.

1 2

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 13 Nisan 2011 tarihinde eklenmiştir. "Pardon, Şifre Varmış!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7