» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Pazarlık 1 Ekim’den Sonraya Kalabilir

A+  A- Pazarlık 1 Ekim’den Sonraya Kalabilir

2011 toplu görüşmeleri 1 Ekim’den sonra yapılacak. Her yıl 15 Ağustos’ta başlayan ve 2,5 milyon memurun dikkatle izlediği zam görüşmeleri, bu yıl gecikecek.

Gecikmenin sebebi referandumda kabul edilmesine rağmen toplu iş sözleşmesiyle ilgili olarak yeni yasanın çıkarılmaması.

12 Eylül referandumunda kabul edilen anayasa değişikliği ile başından beri sendikaların itiraz ettiği, bağlayıcılığı olmayan toplu görüşme sisteminden vazgeçilmesi bekleniyor.

Referandumla memurlara toplu sözleşme hakkı tanınmış olsa da geçen süreçte gerekli yasal düzenlemenin yapılmamasından dolayı hak sadece kağıt üzerinde kalmış oldu.

Yasal düzenlemeyi son ana kadar yapmayan hükümet, meclis tatilde olduğu için bu yasanın şu an için çıkmasının mümkün olmadığını belirtiyor.

2011 Toplu İş Sözleşmeleri ne zaman yapılacak? Yanıtı aşağıda;

Dolayısıyla bu yıl ki zam pazarlığı, Meclis’in açılma takvimi olan 1 Ekim’den sonraya kalmış oldu.

MECLİS TATİLE GİRDİ

12 Eylül Referandumu ile memurun toplu sözleşme hakkının Anayasa’ya girmesine rağmen ayrıntılar ve uygulamanın ne şekilde olacağı belirsizliğini koruyor. Sendikalar işe hükümet arasında anlaşma olmaması durumunda başvurulacak mekanizma henüz belirlenemedi.

Hükümet, memurun toplu sözleşme hakkını kullanabilmesi için uygulamanın esaslarını ve ayrıntılarını belirleyecek bir yasa çıkarılmasının şart olduğunu belirtiyor.

Meclis gündeminin yoğunluğu ve seçim süreci nedeniyle ikincil mevzuat olarak nitelendirilen bu yasa çıkarılamadı. Seçimlerin ardından da Meclis tatile girdi. 1 Ekim’den itibaren çalışmaya başlayacak.

PAZARLIK 1 EKİM’DEN SONRA

Sendikalar, toplu sözleşme sistemine geçildiği için eski düzenleme olan toplu görüşme istemiyor.

Gerekli yasa çıkmadığı için toplu sözleşme de şu an için yapılamıyor.

HÜKÜMET YANAŞMIYOR!

Kanun Hükmünde Kararname çıkarılarak toplu sözleşmeye imkan tanınması mümkün olmasına rağmen bu fikre hükümet sıcak bakmıyor. Bu nedenle her yıl 15 Ağustos – 1 Eylül arasında yapılan zam pazarlığının yapılabilmesi mümkün görünmüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile sendikalar, bu krizi aşabilmek için 4 Ağustos‘ta bir araya gelecek. Daha sonra ise 15 Ağustos‘ta toplanacaklar. Yapılacak görüşmelerin ardından her yıl 15 Ağustos‘ta yapılan zam pazarlığının bu sene 1 Ekim‘den sonraya ertelenmesi bekleniyor.

Toplu sözleşmeye geçilmesiyle zam oranlarında son sözü hükümetin söylemesi dönemi son bulacak. Masada alınan karar bağlayıcı nitelik taşıyacak. Hükümet uygulamak zorunda olacak. Anlaşma olmaması halinde ise Uzlaştırma Kurulu ya da Yüksek Hakem Heyeti ismiyle teşkil edilecek kurul devreye girecek. Kurulun vereceği karar, hem hükümet için hem de çalışanlar için bağlayıcı olacak.

Toplu görüşme sisteminden toplu sözleşme sistemine geçilecek olması özellikle sosyal haklarda iyileşme getirecek. Toplu görüşme sisteminde taraflar arasında uzlaşma sağlansa bile hükümet kararları hiç uygulamadığı gibi değişiklik yaparak da uygulayabiliyordu. Ancak toplu sözleşmede masadan alınan kararlar Bakanlar Kurulu kararı niteliğinde.

Varılan mutabakat üzerinde hükümet değişiklik yapamayacak. Kararlar aynen uygulamaya girecek. Bütün bu unsurları içeren paketin referandumdan geçmesi, hükümetle masaya oturan memur temsilcilerinin elini önemli ölçüde güçlendirecek.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 30 Temmuz 2011 tarihinde eklenmiştir. "Pazarlık 1 Ekim’den Sonraya Kalabilir" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8