» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Performans Ödevleri Kaldırıldı

A+  A- Performans Ödevleri Kaldırıldı

Öğretmen, öğrenci ve özellikle de velilerin beklediği değişiklik nihayet yapıldı. Performans ödevleri uygulamadan kaldırıldı.

Velilerden yoğun olarak şikayet alan performans ödevi uygulaması yayımlanan İlköğretim Kurumları Yönetmeliği‘yle resmen kaldırılmış oldu.

Genellikle öğretmenler tarafından ev ödevi tarzında ve niteliği itibariyle özel bir çalışma olarak değerlendirilen performans ödevleri öğrencileri ve özellikle de velileri rahatsız etmekteydi.

Bir çok öğrenci evde yaptırılan performans ödevlerini velisiyle birlikte yapma, genellikle de velisine yaptırma yolunu tercih ediyordu. Ödevler karşısında çaresiz kalan veliler de bu durumdan şikayetçiydi.

Milli Eğitim Bakanlığı kendi buluşu olan performans ödevlerini yine kendisi uygulamadan kaldırdı. Artık öğrenciler performans ödevleriyle değerlendirilmeyecek.

Öğretmenler Olumlu Bakıyor

Performans ödevlerinin kaldırılmasına bir çok eğitimci olumlu yaklaşıyor. Mevcut ders içi çalışmalardan ayrı olarak performans ödevlerini planlama, uygulatma, toplama, değerlendirme, nota dönüştürme ve muhafaza etme işlemleri öğretmenleri yoran işlerdendi. Eğitimciler tarafından ödevlere getirilen bir eleştiri de, okulda yaptırılan performans ödevleri için öğrencilerin malzeme getirmemesi, çalışmaya yeterli katılım sağlamaması ve bu çalışmalarda geçirilen süreydi. Bunu aşmak için eve verilen performans ödevleri ise genellikle veliler tarafından yapılmakta ve çalışma amacına ulaşmamaktaydı.

Yönetmelikle, uygulamada çoğunlukla velilerin hazırladığı performans görevi kaldırılmış oldu.

Artık öğrenciler performans ödevleri yerine “ders etkinliklerine katılımları” ile değerlendirilecek. Yönetmelikte ders etkinliklerine katılım, “öğrencilerin, sınıf veya okulda yaptıkları eleştirel düşünme, problem çözme, okuduğunu anlama, araştırma yapma gibi bilişsel, duyuşsal, psikometri alanındaki becerilerini kullanmasını ve geliştirmesini sağlayan, performansını değerlendirmeye yönelik çalışmaları” olarak tanımlandı.

Performans ödevlerinin kaldırılmasına rağmen benzer bir çalışma olan proje uygulamasına devam edilecek. Proje ödevi uygulamasına önceden olduğu gibi yönetmelikte yer verildi.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 27 Temmuz 2014 tarihinde eklenmiştir. "Performans Ödevleri Kaldırıldı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. yagmurertrn

  @btimur_ Benim elestirdigim kısımda bu zaten hocam birde benim aşırı yanlış bulduğum ders fazlalığından eğitimci ye… https://t.co/2mb2qm0nxt

 1. OzetSuleyman

  RT @_nazende__: 7. Sınıfta bir din hocamız vardı dersi anlatıyo ama inanmıyodu ataistmiş meğer performans ödevi için herkese bir konu vermi…

 1. bikiyorum

  Ah yarın kültürüme kültür katmak için her zamanki gibi(en son 10 yıl önce gitti) tiyatroya gideceğim ;)))))) ah siz… https://t.co/W0CHrGoclF

 1. asel_iremm

  Geçen sene İngilizce performans ödevi için magazin dergisi yapacaktım 1D'yi yapmıştım ve Charlie Puth'u şimdi yine… https://t.co/IG3vHH3StT

 1. BJK_dogasevdasi

  RT @S_emre_S: @BJKKartalYuvasi biz “Kartal yuvası poşetlerimizi bile atamıyoruz sevgiden” derken boşa konuşmuyorduk. Akşam akşam performans…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4