Performans Ödevleri Kaldırıldı

Öğretmen, öğrenci ve özellikle de velilerin beklediği değişiklik nihayet yapıldı. Performans ödevleri uygulamadan kaldırıldı.

Velilerden yoğun olarak şikayet alan performans ödevi uygulaması yayımlanan İlköğretim Kurumları Yönetmeliği‘yle resmen kaldırılmış oldu.

Genellikle öğretmenler tarafından ev ödevi tarzında ve niteliği itibariyle özel bir çalışma olarak değerlendirilen performans ödevleri öğrencileri ve özellikle de velileri rahatsız etmekteydi.

Bir çok öğrenci evde yaptırılan performans ödevlerini velisiyle birlikte yapma, genellikle de velisine yaptırma yolunu tercih ediyordu. Ödevler karşısında çaresiz kalan veliler de bu durumdan şikayetçiydi.

Milli Eğitim Bakanlığı kendi buluşu olan performans ödevlerini yine kendisi uygulamadan kaldırdı. Artık öğrenciler performans ödevleriyle değerlendirilmeyecek.

Öğretmenler Olumlu Bakıyor

Performans ödevlerinin kaldırılmasına bir çok eğitimci olumlu yaklaşıyor. Mevcut ders içi çalışmalardan ayrı olarak performans ödevlerini planlama, uygulatma, toplama, değerlendirme, nota dönüştürme ve muhafaza etme işlemleri öğretmenleri yoran işlerdendi. Eğitimciler tarafından ödevlere getirilen bir eleştiri de, okulda yaptırılan performans ödevleri için öğrencilerin malzeme getirmemesi, çalışmaya yeterli katılım sağlamaması ve bu çalışmalarda geçirilen süreydi. Bunu aşmak için eve verilen performans ödevleri ise genellikle veliler tarafından yapılmakta ve çalışma amacına ulaşmamaktaydı.

Yönetmelikle, uygulamada çoğunlukla velilerin hazırladığı performans görevi kaldırılmış oldu.

Artık öğrenciler performans ödevleri yerine “ders etkinliklerine katılımları” ile değerlendirilecek. Yönetmelikte ders etkinliklerine katılım, “öğrencilerin, sınıf veya okulda yaptıkları eleştirel düşünme, problem çözme, okuduğunu anlama, araştırma yapma gibi bilişsel, duyuşsal, psikometri alanındaki becerilerini kullanmasını ve geliştirmesini sağlayan, performansını değerlendirmeye yönelik çalışmaları” olarak tanımlandı.

Performans ödevlerinin kaldırılmasına rağmen benzer bir çalışma olan proje uygulamasına devam edilecek. Proje ödevi uygulamasına önceden olduğu gibi yönetmelikte yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.