Performansa Dayalı Sistem Geliyor

Memur Sen başkanının çok önce dile getirdiği bir öneri AKP Hükümeti tarafından hayata geçiriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, performansa dayalı bir sistemi hayata geçireceklerini açıkladı. Her fırsatta memurların çalışmadan fazla para aldığını, memurların devletin sırtında bir kambur olduğunu belirten hükümet cephesinden memurları üzecek yeni açıklamalar yapıldı.

Faruk Çelik, 3 milyon memurdan daha fazla verim almanın yollarını aradıklarını açıkladı. Çelik; “Hani çok maaş istiyoruz veya maaş az diyoruz ya. İşte öyle bir sistem getireceğiz ki çok üretene çok maaş verelim, üretmeyen de düşük maaş alsın istiyoruz” dedi.

Faruk Çelik, en önemli sorunlardan birinin memurların verimliliği olduğunu vurguladı.

Memurlar Devlete Kapağı Attık Diye düşünüyor

Memurların “devlete kapağı attık” diye düşündüğünü belirten Çelik; “Şimdi siz kamu çalışanısınız diyelim ve nasıl olsa devlete kapağı attık anlayışındasınız. 25 yılınız da garanti olduğu için suya sabuna hiç dokunmadan idare edelim düşüncesindesiniz. Dünyanın neresinde üretmeyen bir insanı çalıştırırlar? Ha devlette çalıştıralım diyorlar. Oysa biz devleti batırmak için değil var etmek için varız. Nasıl ki özel sektör verimliliği esas alıyorsa kamuda da verimliliği esas almalıyız. O halde biz verimliliği esas alan bir sistemin çalışmasını yapıyoruz. 3 milyon memurdan daha fazla verim almanın yollarını arayacağız. Hani çok maaş istiyoruz veya maaş az diyoruz ya. İşte öyle bir sistem getireceğiz ki çok üretene çok maaş, üretmeyene de düşük maaş alsın istiyoruz.” dedi

İstenilen şekilde, verimli memurlardan oluşan bir yapı kuracağını belirten Çelik, verimsiz personelle yollarını ayırmayı düşündüğünün sinyallerini verdi. Faruk Çelik sözlerini “Soruyorum size. Bir personel, 8 saat boyunca nefes almadan çalışacak, bir diğeri de oturarak aynı maaşı alacak. Bu işten ne anladık biz?” diyerek bitirdi.

MEMUR SEN’de Bunu Önermişti

Daha önce haberini yayımladığımız Memur Sen Başkanı’nın “devlet memurluğu güvencesi kaldırılmalıdır.” sözlerinin hükümet tarafından hayata geçirilmeye çalışıldığı görülmekte.

Memur Sen başkanının açıklamalarıyla ilgili eski haberimizi aşağıda yeniden yayımlıyoruz.

Memur Sen: Devlet Memurluğu güvencesi kaldırılmalı

Memur Sen Başkanı’nın kan donduran sözleri ortaya çıktı: “devlet memurluğu güvencesi kaldırılmalıdır.” Bu sözler AKP Hükümetinin son zamanlarda uygulamaya koyduğu bir çok uygulamadaki temel politikayı hatırlatıyor; “memurluk güvencesi kaldırılmalı.”

Memur Sen eski genel başkanı Ahmet Aksu, “Ufuk Dergisi”ndeki yazısında “ülke şartları göz önüne alınmalı, devlet memurluğu güvencesi kaldırılmalı” diyor.

Bugün sendikların en temel mücadelesi güvencesiz çalışma olmuşken, Memur Sen başkanının ortaya çıkan bu sözleri “bu nasıl sendikacılık?” sorusunu akıllara getiriyor.

BU SENDİKA KİMİN YANINDA?

Memur Sen başkanlığı yapan birinin, AKP Hükümetinin temel memur politikasını oluşturan bu cümleyi sarfetmiş olması bir çok çalışanı şaşırtırken, çalışanlar “bu sendika kimin tarafında?” diye sormadan edemiyor.

Temel görevi çalışanların güvenceli çalışma şartlarına sahip olmasını sağlamak olmasına rağmen tam tersi yönde ifadeler kullanan Memur Sen eski başkanı Ahmet Aksu, açıklamalarının arkasında olduğunu belirtiyor.

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz haftalarda Bülent Arınç Bursa’da katıldığı sendikal toplantıda “MEMUR SEN ne yaptığını biliyor, diğerleri ortalığı karıştırıyorlar” demişti. Memur Sen’in, eğitimin bugünkü durumunda büyük pay sahibi olduğunu belirten Arınç, çalışmalarından ve desteğinden dolayı Memur Sen’e teşekkür etmişti.

1 thought on “Performansa Dayalı Sistem Geliyor

  1. Devlet memuru diye bir şey olmaz. Kurumlar eleman ihtiyaçlarını gereken şartlar aranılarak kendileri temin eder. Dershaneler gibi
    Bak o zaman nasılda çalışma aşkları yeniden kabarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.