» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Polise, Hakime, Savcıya Var, Öğretmene Yok

A+  A- Polise, Hakime, Savcıya Var, Öğretmene Yok

Önce polisler, şimdi hakim ve savcılara tayin hakkı verildi. Üvey evlat muamelesi görev öğretmenler ise beklemekte.

Van depreminden sonra, depremde maddi manevi çöküntüye uğrayan öğretmenler, ilgili yönetmelik maddelerine ve daha önceki uygulamalara dayanarak yer değişikliği hakkı talep etmekteydi.

Başbakan; “Buralardaki üniversite öğretim üyeleri, devlet dairelerinde memurları, kimse bizden Van’ı terk etme gibi bir şey istemesin. Böyle bir şey bekliyorsa kusura bakmasın bizden böyle bir şey beklemesin, bunlara müsaade etmeyiz” demiş ve bakanlık tarafından bölgede tayinlere onay verilmeyeceği açıklanmıştı.

Milli Eğitim Bakanı da her fırsatta “Van’ı kimse terketmeyecek” açıklamasını yapmış, yönetmelik maddesine ve önceki uygulamalara rağmen öğretmenlere yer değiştirme izni verilmeyeceğini belirtmişti.

Geçtiğimiz günlerde polislerin doğu hizmetinin kısaltılması ve ailelerinin yanına tayin hakkı verildiğine dair yapılan açıklamadan sonra öğretmenler bu duruma tepki göstermiş, polislere verilen haktan yararlanmak istediklerini belirtmişti.

Depremde onlarca öğretmenin hayatını kaybetmesine ve bir çok öğretmenin yaralanmasına, psikolojik durumunun bozulmasına rağmen polislere sağlanan bu ayrıcalık depremzede öğretmenlerce “adaletsizce bir uygulama” olarak nitelendirilmişti.

ŞİMDİ DE HAKİM VE SAVCILAR

Bugün de depremzede hakim ve savcılara tayin hakkı verildiği haberi öğretmenleri çileden çıkarttı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre; Van ve Ercişte görev yapan hakim ve savcıların görev süreleri dolmasa bile talep etmeleri halinde eşdeğer bölgelere atamalarının yapılmasına karar verildiği belirtildi.

Hakim ve Savcıların Tayini ile ilgili açıklama aşağıdadır.

Tayin Açıklaması

Önce polislere, sonra hakim ve savcılara verilen tayin hakkının öğretmenlere verilmemiş olması kafalarda soru işaretleri yarattı.

Bazı öğretmenler sahipsiz olduklarını belirtip “anlaşılan hükümetin öğretmenlerden bir beklentisi yok” derken, bazı öğretmenler ise bu uygulamalara rağmen sessiz kalan Milli Eğitim Bakanı’nı suçlamakta. Öğretmenler polislere, hakim ve savcılara tayin hakkı verilmesi ve daha önceki depremlerde öğretmenlerin de bu haktan yararlanması dolayısıyla, tayin taleplerinin reddedilmesi durumunda konuyla ilgili dava açacaklarını belirtiyor.

Van’da ise durum karma karışık.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise Cuma günü Van’da yapacağı incelemelerden sonra okulların açılmasıyla ilgili net bilgiyi verecek.

Eldeki bilgilere göre Van ve Erciş‘teki okulların açılışı ertelenecek, ilçelerdeki okullarda daha önce açıklandığı gibi 5 Aralık‘ta ders başı yapılacak. Van merkez ve Erciş’teki okulların tatilinin uzatılmasına kesin gözüyle bakılırken, ilçede çalışmasına rağmen Van’da ikamet eden ve evleri depremde zarar gören öğretmenler kalacak yerleri olmadığı için endişe içindeler.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 1 Aralık 2011 tarihinde eklenmiştir. "Polise, Hakime, Savcıya Var, Öğretmene Yok" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. merve

  BU kadar öğretmen atama beklerke,Psikolojisi bozuk öğretmenleri korka korka oraya geri göndermek çok acımasızca.Depremden sonra atanan arkadaşlar ile bizim psikolojimiz arasında dağlar kadar farkın olduğu konuşunca bile anlaşılıyor.Bakanımız elini vicdanına koymalı.Herkese verilen hak bize de verilmeli ki bu 39. maddede de belirtiliyor.

 1. SadkYlm32487241

  @AliKARATAY15 @aDilipak Biz mi iktidardaydık feto mu kimdi iktidar tayin ettiğimiz hakimler millete suçsuz yere 10… https://t.co/IIQP5W7vxO

 1. dayi__bey25

  RT @oztoksoyms: bana İsviçre'nin en büyük reklâm ajansında staj yeri nasip etmişti. Yaz tatilinde Türkiye'ye geldiğimde ablamın ve eniştemi…

 1. Golgeprens1

  RT @oztoksoyms: bana İsviçre'nin en büyük reklâm ajansında staj yeri nasip etmişti. Yaz tatilinde Türkiye'ye geldiğimde ablamın ve eniştemi…

 1. esensoyy

  RT @oztoksoyms: bana İsviçre'nin en büyük reklâm ajansında staj yeri nasip etmişti. Yaz tatilinde Türkiye'ye geldiğimde ablamın ve eniştemi…

 1. eyarim1

  RT @oztoksoyms: bana İsviçre'nin en büyük reklâm ajansında staj yeri nasip etmişti. Yaz tatilinde Türkiye'ye geldiğimde ablamın ve eniştemi…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8