» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

PROTESTO KORKUSU İPTAL ETTİRDİ

A+  A- PROTESTO KORKUSU İPTAL ETTİRDİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) İnşaat Kulubü tarafından “Nehir tipi HES’ler” konulu panel “protesto olabileceği” gerekçesiyle ilk oturumun ardından iptal edildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Kulubü tarafından ‘’Nehir Tipi HES’ler’’ üzerine düzenlenen , Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) başkanı ve aynı zamanda HİTAŞ adlı inşaat şirketinin patronu Suat Hacısalihoğlu’nun konuk olacağının duyurulduğu panel iptal edildi.

Panel başlamadan panelin yapılacağı yere gelen ÖGB ve polis ekipleri panelde görevli öğrenci ve akademisyenleri panelde ‘’provakasyon’’ olabileceğine dair uyardılar ve salona sadece İnşaat Mühendisliği öğrencilerinin katılabileceğini söylediler . ÖGB ve polislerin istediği doğrultusunda hareket eden kulüp yöneticileri ve akademisyenler, önce diğer fakültelerden öğrencilerin salona giremeyeceğini, içerde ders yapacaklarını söyledi. ÖğrenciKolektifleri’nden üniversitelilerin yaptıkları uzun tartışmalar sonucu anfi önündeki tüm üniversiteliler panele girebildi.

Panelde ilk olarak TTSO başkanının sunum yapılacağının duyurulmasın rağmen panelde ilk konuşmayı, santrallerin teknik kısmı hakkında bilgi verecek olan bir akademisyen yaptı. ÖGB ve polislerin “protesto olacak” sözlerinden oldukça etkilendiği gözlenen akademisyen konuşma boyunca sık sık karşıt görüşlerin her zaman olacağını , fakat kendisinin bu konuda taraf olmadığını tekrarladı. İlk oturumda söz alan üniversiteliler suyun ticarileştirilmesini eleştiren, HES’lerin doğaya ve insana zararları hakkında bilgi veren konuşmalar yaptılar.

İlk oturumun bitmesi ardından verilen arada yeniden üniversitelilere “protesto olabileceği gerekçesiyle” inşaat mühendisliği dışındaki öğrencilerin salon dışına çıkmaları istendi. Salondaki üniversitelilerin dışarı çıkmayı red etmesi üzerine salona bir duyuru yapılarak TTSO başkanının “yoğun programı” nedeniyle panele katılamayacağı söylenerek, panelin iptaledildiği duyuruldu.

hatırlanacağı gibi KTÜ’ye gelen İsrail Büyükelçisi Gaby Levy Kolektifler tarafından protesto edilmiş ve Levy rektörle görüşemeden üniversiteden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Kaynak: sendika.org
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 11 Nisan 2010 tarihinde eklenmiştir. "PROTESTO KORKUSU İPTAL ETTİRDİ" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7