PROTESTO KORKUSU İPTAL ETTİRDİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) İnşaat Kulubü tarafından “Nehir tipi HES’ler” konulu panel “protesto olabileceği” gerekçesiyle ilk oturumun ardından iptal edildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Kulubü tarafından ‘’Nehir Tipi HES’ler’’ üzerine düzenlenen , Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) başkanı ve aynı zamanda HİTAŞ adlı inşaat şirketinin patronu Suat Hacısalihoğlu’nun konuk olacağının duyurulduğu panel iptal edildi.

Panel başlamadan panelin yapılacağı yere gelen ÖGB ve polis ekipleri panelde görevli öğrenci ve akademisyenleri panelde ‘’provakasyon’’ olabileceğine dair uyardılar ve salona sadece İnşaat Mühendisliği öğrencilerinin katılabileceğini söylediler . ÖGB ve polislerin istediği doğrultusunda hareket eden kulüp yöneticileri ve akademisyenler, önce diğer fakültelerden öğrencilerin salona giremeyeceğini, içerde ders yapacaklarını söyledi. ÖğrenciKolektifleri’nden üniversitelilerin yaptıkları uzun tartışmalar sonucu anfi önündeki tüm üniversiteliler panele girebildi.

Panelde ilk olarak TTSO başkanının sunum yapılacağının duyurulmasın rağmen panelde ilk konuşmayı, santrallerin teknik kısmı hakkında bilgi verecek olan bir akademisyen yaptı. ÖGB ve polislerin “protesto olacak” sözlerinden oldukça etkilendiği gözlenen akademisyen konuşma boyunca sık sık karşıt görüşlerin her zaman olacağını , fakat kendisinin bu konuda taraf olmadığını tekrarladı. İlk oturumda söz alan üniversiteliler suyun ticarileştirilmesini eleştiren, HES’lerin doğaya ve insana zararları hakkında bilgi veren konuşmalar yaptılar.

İlk oturumun bitmesi ardından verilen arada yeniden üniversitelilere “protesto olabileceği gerekçesiyle” inşaat mühendisliği dışındaki öğrencilerin salon dışına çıkmaları istendi. Salondaki üniversitelilerin dışarı çıkmayı red etmesi üzerine salona bir duyuru yapılarak TTSO başkanının “yoğun programı” nedeniyle panele katılamayacağı söylenerek, panelin iptaledildiği duyuruldu.

hatırlanacağı gibi KTÜ’ye gelen İsrail Büyükelçisi Gaby Levy Kolektifler tarafından protesto edilmiş ve Levy rektörle görüşemeden üniversiteden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Kaynak: sendika.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.