» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Referandum da Memur Yok

A+  A- Referandum da Memur Yok

Memurlar referandumda oy kullanamayabilir. Bir çok memurun yer değiştirme işlemleri Eylül ayında yapılmakta. Yer değişikliği yapan memurların gittikleri ildeki seçmen listelerinde adı olmayacağı için referandumda oy kullanmaları tehlikeye girdi.

200 bin memurun yer değişikliği yapacağı düşünülürse, aileleriyle birlikte yaklaşık 500 bin kişinin oy kullanma hakkı tehlikeye girecek.

Referandumda oy kullanacak kişilerin isimlerinin bulunduğu listeler askıya çıktı ve 3 Temmuz‘da kesinleşti.

EN ÇOK ÖĞRETMENLER ETKİLENECEK

Bu olası durumdan en çok öğretmenler etkilenecek.

Yaz dönemi tayinlerinin çok sık yaşandığı Milli Eğitim Bakanlığı, bu aylarda özür grubu, il dışı, ilk atama ve sözleşmeli öğretmen tayinlerini gerçekleştirdi.

Bu ay içerisinde de yaklaşık 30 bin öğretmenin atanması bekleniyor. Eş çocuklarıyla birlikte yaklaşık 150 bin kişilik öğretmen ve ailesi oy kullanamayacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun yeni bir düzenleme yapmaması durumunda, yaklaşık 500 bin kişi Anayasal bir hak olan seçimlere katılma, oy kullanma hakkını kullanamayacak.

Şimdilik sonut bir çalışma olmasa da, memur ve ailelerinin eski yerleşim yerlerindeki seçmen bilgi kağıtları ile oy kullanabilecekleri, bunu için gerekli yasal düzenlemenin yapılabileceği dile getiriliyor.

Daha önce gündeme gelen şeffaf sandık uygulaması ise bu referandumda henüz uygulamaya konmayacak.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 12 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "Referandum da Memur Yok" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3