Referandum da Memur Yok

Memurlar referandumda oy kullanamayabilir. Bir çok memurun yer değiştirme işlemleri Eylül ayında yapılmakta. Yer değişikliği yapan memurların gittikleri ildeki seçmen listelerinde adı olmayacağı için referandumda oy kullanmaları tehlikeye girdi.

200 bin memurun yer değişikliği yapacağı düşünülürse, aileleriyle birlikte yaklaşık 500 bin kişinin oy kullanma hakkı tehlikeye girecek.

Referandumda oy kullanacak kişilerin isimlerinin bulunduğu listeler askıya çıktı ve 3 Temmuz‘da kesinleşti.

EN ÇOK ÖĞRETMENLER ETKİLENECEK

Bu olası durumdan en çok öğretmenler etkilenecek.

Yaz dönemi tayinlerinin çok sık yaşandığı Milli Eğitim Bakanlığı, bu aylarda özür grubu, il dışı, ilk atama ve sözleşmeli öğretmen tayinlerini gerçekleştirdi.

Bu ay içerisinde de yaklaşık 30 bin öğretmenin atanması bekleniyor. Eş çocuklarıyla birlikte yaklaşık 150 bin kişilik öğretmen ve ailesi oy kullanamayacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun yeni bir düzenleme yapmaması durumunda, yaklaşık 500 bin kişi Anayasal bir hak olan seçimlere katılma, oy kullanma hakkını kullanamayacak.

Şimdilik sonut bir çalışma olmasa da, memur ve ailelerinin eski yerleşim yerlerindeki seçmen bilgi kağıtları ile oy kullanabilecekleri, bunu için gerekli yasal düzenlemenin yapılabileceği dile getiriliyor.

Daha önce gündeme gelen şeffaf sandık uygulaması ise bu referandumda henüz uygulamaya konmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.