» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Renkli Merdivene Disiplin Cezası

A+  A- Renkli Merdivene Disiplin Cezası

İzmir’de Yenifoça Anaokulu’nun giriş merdivenlerini gökkuşağı renklerine boyadıkları için okul müdürü ve 4 öğretmen hakkında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce açılan soruşturma sonucunda eğitimcilere “geleneksel olmayan bir nitelikte rengarenk olacak şekilde” merdiven boyadıkları için kınama, uyarı ve maaş kesintisi cezaları verildi

DİHA’nın haberine göre İzmir Foça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Yenifoça Anaokulu Müdürü İlknur Kurt ve 4 öğretmen hakkında okulun giriş merdivenlerini gökkuşağı renklerine boyadıkları gerekçesiyle soruşturma açtı.

Yürütülen soruşturma da okul merdivenlerinin “geleneksel olmayan bir nitelikte rengarenk olacak şekilde” boyandığı ve işlemlerin fotoğraflanarak okul müdürü İlknur Kurt’un Facebook sayfasında görsel olarak yayınladığı belirtilerek, merdivenlerin “Gezi eylemleri sürecine paralel olarak başlatılan ve yurt düzeyinde güncellenen merdiven boyama eylemlerine destek amacıyla boyandığı” sonucuna varıldı.

Bunun üzerine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125. maddesinin “Hizmet dışında memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarını bulunmak” iddiasıyla 4 öğretmen hakkında kınama ve uyarı, anaokulu müdürü hakkında ise 1/30 oranında maaş kesintisi cezası verildi.

‘Bu köhnenmiş bir zihniyettir’

Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, açılan soruşturmayı “gülünç ve ilginç” olarak değerlendirdi. Anaokulunda 6 yaş altında olan çocukların eğitim aldığı için okulun içerisinin rengârenk ve cıvıl cıvıl süslendiğini belirten Kılıç, “Anaokulunda merdivenler renkli boyanır. Anaokulu öğretmenleri, öğrencilerine renkleri tanıtır, renkleri anlatır” dedi.

“Renklerden korkan bir iktidarın var olduğuna” vurgu yapan Kılıç, “Renkler üzerinde kendi kamu çalışanına ceza veren bir iktidar var. Yani bu köhnenmiş bir zihniyettir. Siz renkler üzerinde kendi kamu çalışanın soruşturma açarak ceza veremezsiniz. Şimdi bu renkler Gezi direnişinde yapılan merdiven boyama ile ilişkilendirerek ceza veriyorlar. Merdivenleri rengarenk boyadıkları için Gezi direnişine destek verdiklerini söylüyorlar” dedi.

‘Baskı altına almaktır’

Memurlar hakkında ancak kurumsal alandaki çalışmalarından dolayı soruşturma açılabileceği belirten Kılıç,şunları söyledi: “Sosyal medyada görüşlerini düşüncelerini paylaşıyorlar. Siz onların özel yaşamlarında, düşünceleri açıklaması yada bir bilgiyi diğer arkadaşıyla paylaşması soruşturma konusu yapamazsınız. Bu mantık kendisi gibi düşünmeyen, kendisi gibi hareket etmeyen kendisi gibi duruş göstermeyen karşı yapılan bir baskıdır bu soruşturmalar. Baskı altına almaktır. Birini tamamen ötekileştirmektir. Kendisi gibi düşünen ödül verme, kendisi gibi düşünmeyen ise bu gibi soruşturmalara açmaktadır. Tamamen alakası olmayan bir durumla birleştirerek bir yıldırma politikası sergilemektedir.”

Kaynak:sendika.org

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 15 Haziran 2014 tarihinde eklenmiştir. "Renkli Merdivene Disiplin Cezası" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. BorkluChe DedeSultanChe

    onlar (bu “bağzı” küçümencik beyinli, miniminnacık insancıklar) ancak olsa olsa kendi “ufukSUZluklarının” hacmini, boyutunu göstermiş olmuyorlar mı?

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8