» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Şafak Bay’ın Ölüsüne Üç Yıl Hapis

A+  A- Şafak Bay’ın Ölüsüne Üç Yıl Hapis

Atanamayan Öğretmenler Platformu kurucularından Şafak Bay, kanser nedeniyle hayatını kaybettikten beş ay sonra, katıldığı bir basın açıklaması nedeniyle üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

10 Mayıs 1984 doğumlu Şafak Bay üniversite dördüncü sınıf öğrencisiyken 2004’te kemik kanseri hastalığına yakalandı. 10 Haziran 2011’de tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) hayatını kaybeden Şafak Bay, 9 Haziran 2004’te katıldığı bir basın açıklaması nedeniyle üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Şafak Bay’ın ağabeyi Deniz Bay, kardeşinin ölümünün ardından hapis cezası almasının zoruna gittiğini ve tüm aileyi çok üzdüğünü söyledi.

“TEDAVİ İÇİN ÇOK GEÇTİ”

Atanamayan Öğretmenler Platformu kurucularından Şafak Bay’ın ağabeyi Deniz Bay da ataması yapılmayan öğretmenlerden. Sosyal Bilgiler öğretmeni olan Deniz Bay, kardeşinin yakalandığı hastalık nedeniyle Türkiye’de tedavi edilemediğini ve bu nedenle yurtdışında tedavi görmek istediğini söyledi.

Bu talebinin devlet tarafından olumsuz karşılanması üzerine kardeşinin çeşitli eylemler ve açlık grevleriyle sesini duyurmayı başardığını ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün özel izniyle Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gönderildiğini söyleyen Bay, tedavi için çok geç kalındığını söyledi:
“Şafak 2010 yazında ABD’ye gönderildi. Ancak tedavi için çok geç kalındığı için bir ay sonra geri döndü ve GATA’da tedaviye alındı. Ancak bir yıl bile geçmeden aramızdan ayrıldı.”

“İNTİKAM ALMA DUYGUSU”

Şafak Bay’ın 9 Haziran 2004‘te Elazığ Postanesi önünde bir basın açıklamasına katıldığını ve orada gözaltına alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzerine serbest bırakıldığını anlatan Deniz Bay, bu süre boyunca tutuksuz yargılandığı için yurtdışında tedavisine başlanmasının geciktiğini söyledi.

Altı buçuk yıl sonra sonuçlanan davadan Şafak için 2911 sayılı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettiği” gerekçesiyle üç yıl hapis cezası verilmesini değerlendiren Deniz Bay şunları söyledi:

* Ölen bir insanın arkasından ceza verilmesi açıkçası bizim zorumuza gitti. Bu uygulama bize intikam alma duygusu gibi geliyor.

* Kardeşim hastalığına rağmen ölene kadar kendisi gibi atanamayan öğretmenler için mücadele etmeyi sürdürdü. Şafak bu süreçte atanamayan öğretmenler için bir umut oldu.

* Şafak’ın avukatı temyiz için Yargıtay’a başvurdu. Oradan çıkacak sonuca bağlı olarak maddi değil ama manevi tazminat davası açmayı düşünüyoruz. -emekdunyası

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 5 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Şafak Bay’ın Ölüsüne Üç Yıl Hapis" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. bay_Ree

  Öyle bir sevda ki bizimki, Sanırsın Gomisle Aleyna Tilki, Şafak yalnızca oniki. Hobaaaaa. @unalhmdi

 1. SonOfVenusss

  @bay_Ree Bugün şafak atmıyor o zaman

 1. bay_Ree

  Şafak 17 Bu askerlik seni yedi. @unalhmdi

 1. isilanlarismmm

  📍Ankara /Çankaya Mali müşavirlik ofisinde çalışmak üzere; En az 3 yıl mali müsavirlik ofisinde tecrübesi olan, ba… https://t.co/2NuCOV8sja

 1. yagc_safak

  RT @drfahrettinkoca: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan tarafından, Japonya Başbakanı Bay Abe’nin onlin…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7