» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Sana Tuvalet Temizlettiririm”

A+  A- “Sana Tuvalet Temizlettiririm”

Sendikasının sivil kıyafet eylemine katılan Eğitim Sen’li çalışanın Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından “Sana tuvalet temizlettiririm”, “Gey olduğun için mi küpe takıyorsun?” sözleriyle tehdit edildiği ve hakarete uğradığı iddia edildi. Birgün Gazetesi‘nin haberi…

AKP hükümetinin “demokratikleşme paketi”yle kamuda türban serbestliği getirmesine karşın Eğitim-Sen’in tüm yurtta başlattığı serbest kıyafet eylemine katılanlara Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir’in hakaretlerle karşılık verdiği iddia edildi.

İddiaya göre, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan Tayfun Cengiz, eyleme katıldığı için hem sürgün tehdidiyle karşılaştı, hem de hakarete uğradı.

Mersin’in Tarsus ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan ve aynı zamanda Eğitim-Sen Tarsus Yürütme Kurulu üyesi olan Tayfun Cengiz, Eğitim-Sen’in tüm yurtta başlattığı serbest kıyafet eylemi çerçevesinde top sakal bırakıp küpe taktı. Daha önce de İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir’in sözlü tacizlerine ve mobbingine hedef olan Cengiz’in eyleme destek vermesi Müdür Demir’i iyice kızdırdı. Demir, Cengiz’i makam odasına çağırıp hem sürgünle tehdit etti hem de hakaret etti.

İddiaya göre Demir, “Seni okula gönderirim, mahkeme bitene kadar tuvalet temizlersin!” “Gey olduğun için mi küpe takıyorsun?” diye konuştu. Demir’in hakaretlerinden Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel‘in nasibini aldığı öne sürüldü. Demir’in Eğitim-Sen Şube Başkanı Yasemin Yücel hakkında, “Yasemin Hanım okula üstsüz de gidiyor mu?” ifadelerini kullandığı öne sürüldü.

Eğitim Sen Okullara Serbest Kıyafetle Gidecek »

“Hani Özgürleşmiştik Beyler!”

Nabi Avcı’nın Çarşaflı Öğretmen Endişesi

Erkek Memura Eziyete Devam

Türk Eğitim Sen’den Türban’a Destek

Eğitim Bir Sen Sivil İtaatsizlik Eyleminde

‘ÖZGÜRLÜK’TEN ANLADIKLARI ÖRTÜNME’

Olay hakkında BirGün’e bilgi veren Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel, Demir hakkında yargıya başvuracaklarını belirtti. Yücel, “Hakarete uğrayan Tayfun Cengiz ve ben ayrı ayrı Demir aleyhinde hakaret davaları açacağız. Cengiz, Eğitim-Sen İlçe Yürütme Kurulunda görev yaptığı için yaklaşık bir yıldır İlçe Milli Eğitim Müdürü Demir’in mobbing içeren hareketlerine hedef oluyor. Arkadaşımızın sürekli görev yaptığı birimler değiştiriliyor. Çeşitli zamanlarda uğradığı hakaretlere, aynı birimde görev yapan diğer kişiler de şahit oldular” diye konuştu.

Büyük hali için tıklayınız.

İDDİA EDİLEN DİYALOG ŞÖYLE

Demir ile Cengiz arasında geçtiği iddia edilen konuşma şöyle:
A.S.D: Sen top sakal da mı bırakıyorsun?
T.C: Evet Müdür Bey, serbest kıyafet eyleminden dolayı.
A.S.D: Seni okula gönderirim, mahkeme bitene kadar tuvalet temizlersin! Ne kadar sürecek eylem?
T.C: Süresiz. Kılık kıyafet yönetmeliği kaldırılana kadar eylem sürecek.
A.S.D: Yasemin Hanım [Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı] okula üstsüz de gidiyor mu?
T.C: Serbest kıyafetle üstsüz gitmenin ne alakası var?
A.S.D: Kolsuz giyiniyor mu yani?
T.C: Bilmiyorum.
A.S.D: Ne giyiniyor peki?
T.C: Normalde ne giyiniyorsa öyle giyiniyor. Kot falan yani, nasıl giyinmek istiyorsa öyle giyiniyor.
A.S.D: Senden başka kimsede küpe görmüyorum, kimse takmıyor mu?
T.C: Küpenin serbest kıyafet eylemiyle ilgisi yok. İsteyen takar isteyen takmaz. Sırf tepki olsun diye de küpe takılmaz.
A.S.D: Küpe takmak yönetmeliğe göre yasak değil yani?
T.C: Değil. Ayrıca dava kazanan öğretmenimiz de var.
A.S.D: Şahin [Şube Başkanı Yasemin Yücel’in eşi] de küpe takıyor mu? Asıl ona yakışır küpe!
T.C: Hayır takmıyor.
A.S.D: Şimdi sen gey mi oluyorsun?
T.C: Gey olsaydım çocuk sahibi olmazdım.
A.S.D: “Sağa takan gey, sola takan bilmem ne” gibi tabirler var…
T.C: O konuda bilgim yok.

Kaynak: Birgün

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 25 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "“Sana Tuvalet Temizlettiririm”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. 2gozlum

    @Egtmsntarsus Teşekkürler Eğitim Sen Tarsus

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6