» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

SANATÇI AÇILIMI!

A+  A- SANATÇI AÇILIMI!
* Mehmet KOÇ

“Padişahın” sanatçı açılımı bir aldatmacadır yürütülüyor, bir kandırmacadır sürdürülüyor. Demek ki yıllarca “öteki” olarak gördüş olduklarını kabul ediyorlar. “Açılım” adı altında insanlara mavi boncuk dağıtıyorlar. Kabul ettikleri kimi “azınlık”lara gülücükler gönderiyorlar. Neymiş; “Benim vatandaşım” birinci sınıfmışmış. Öncelikle kimse kimsenin vatandaşı değil, kulu değildir. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıdır!

Hiç bir sosyal farklılık “Türk” prototipine tabi değildir. “Türkiye’de yaşayan her milletten,dinden,inançtan…” diye devam eden cümlenin devamındaki söylem samimi ve gerçekçi olmadıklarını göstermektedir.

Nedir o; “Türk milletinin birer ferdidir” ya da “Türk milletinin birer ayrılmaz parçalarıdır. Bu benzeri açıklamalar hala Türkiye üst kimliğini değil, Türk kimliğini dayatmadır, yani aldatmacadır. Türkiye’de yaşayan herkesi “hizaya çekme” yaklaşımından başka bir anlamı olmayan “Açılım”lar kaygı vericidir.

Geçtiğimiz haftalarda ses sanatçıları ve ardından da sinema sanatçılarına yönelik “kahvaltı” daveti; salt kahvaltı amacı taşısaydı amenna. Ancak siyasi anlam yüklü, sözüm ona demokratik açılım endeksli olunca işin rengi ve seyri değişiyor. Bir ülkenin “baş”ı, bir ülkenin yöneticisinin sanatçılarla yaptığı toplantılar, sanatçılar arasına nifak sokmaktan, sanatçıları birbirine kırılgan yapmaktan, sanatını icra ederken zihinlerde karakol oluşturmaktan öteye bir amaca hizmet etmez. Sanatçılar arasına ikilik sokmaya yaramaktan başka ne işe yarar.

Devletler sanatçılardan feiz alırlar. Onların üretimlerinden yararlanırlar ama onları siyasetlerine alet etmezler. Sanatçılardan da alet olmaları da beklenmez. “Davet” edilen sanatçılar neye göre ve kime göre ayıklayıp çağrılmaktadır? Kim çağrıldı, kimler çağrılmadı gibi manasız yaklaşımlara maruz kalmak veya toplantıya kimler iştirak etmedi, kimler karşı çıktı gibi farklı safların oluşmasını sağlamak acaba ne derece doğru bir tutumdur.

Halkın zihninde “öteki” durumuna düşürülecek sanatçıların vebali kime yüklenecek? Yıllardır “devlet sanatçısı” gibi unvan ve etiketin yanlış olduğunu savunanlar şimdi “Tayyibin sanatçısı”mı addedilecekler. Toplantılara katılan veya katılmayanlara herhangi bir eleştirim yok. Ancak ben, siyasi otoritenin yaptığı bu uygulamanın tehlikesinden dem vuruyorum. Böyle bir açılımlarla siyaset yapıldığına ortaçağ Avrupası’nda veya krallıklar ülkesinde hatta padişahlık dönemlerinde bile rastlamadım.

İktidarları destekleyen veya muhalefet eden sanatçılar olurdu. Kaldı ki halkın sorunlarına dikkat çekmeyen hiçbir yönetim erkleri sanatçıları sevmemiş ve her zaman sanatçılara karşı durmuştur. Ta ki sanatı kendi payandası haline sokuncaya dek.

Padişahım sen çok yaşa ki “milletim” diye ifade ettiğin her sosyal kesimin içine bir kurt düşürüyorsun. Hızır paşa gibi kendinden olmayanlara kapı aralamıyor, dıştalıyorsun. Halkın acı çekerken, yoksulluk sınırı iliklerine kadar inmişken, işsiz sayısı milyonlarla ifade edilirken toz pembe rüyalara gömmeye çalıştığın sanatçılarımızdan elini çek.

1 2

Bu haber GÜNCEL, SERBEST KÜRSÜ kategorisi altında 11 Nisan 2010 tarihinde eklenmiştir. "SANATÇI AÇILIMI!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5