» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

SBS Denemeleri Soruşturma Konusu

A+  A- SBS Denemeleri Soruşturma Konusu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), başta SBS‘ye hazırlık olmak üzere il ve ilçelerde ilköğretimin her sınıfı için düzenlenen deneme sınavlarının, çok fazla sayıda yapılmasını yasakladı. Konuyla ilgili olarak, MEB İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er imzasıyla il milli eğitim müdürlüklerine yazı gönderildi.

Bundan sonra yapılacak deneme sınavları eğitim müfettişlerinin teftiş, izleme ve değerlendirmelerinde öncelikli soruşturma konularından biri haline getirildi.

“Seviye Tespit Sınavları ve Ders Kitabı Dışında Kullanılacak Eğitim Araçları” konulu yazıda, Öğretim programlarının yaklaşımıyla örtüşmeyen, öğrencinin bilgisinin ölçülmesine ağırlık vererek tek yönlü ölçüm yapan, geçerliliği ve güvenirliliği düşük il düzeyindeki başarı değerlendirme sınavlarının yapılmaması gerektiği belirtildi.

Benzer uyarının 4 Şubat 2010‘da yayımlanan genelgede yapıldığı da hatırlatılan yazıda “6, 7 ve 8. sınıflara yönelik olarak sadece 2009-2010 ve 2010-2011 eğitim-öğretim yıllarında her dönem birer defa olmak üzere toplam 3 deneme sınavının yapılabileceğinin uygun olacağı değerlendirilmiştir” denildi.

Öncelikli teftiş konusu

İl ve ilçe düzeyinde yapılan başarı ve değerlendirme sınavlarının her dönem bir defa yapılması gerektiğine vurgulanan yazıda, öğretim programlarını desteklemeyen yardımcı eğitim araçlarının kesinlikle kullanılmaması, eğitim araçlarının alınması konusunda öğrencilerin zorunlu tutulmaması yönünde öğretmen ve müdürlerin bilgilendirilmesi istendi.

Eğitim müfettişlerinin de teftiş, izleme ve değerlendirmelerinde bu konulara öncelik vermeleri gerektiği belirtildi.

egitimgazetesi
Bu haber GÜNCEL, SINAVLAR kategorisi altında 1 Şubat 2011 tarihinde eklenmiştir. "SBS Denemeleri Soruşturma Konusu" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. larissa

    E haklı tabi sen sbs denemesi yaparsan dersaneler ne yapcak adamlar işsiz mi kalsın ??? hem sen devletin okulusun başarılı olmak senin neyine ??? kalkıp bi de başarını ölçüyosun ver diplomayı gitsin…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3