» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

SBS Sıralamaları Değiştirildi mi?

A+  A- SBS Sıralamaları Değiştirildi mi?

Ortalık durulmuyor. SBS ve diğer sınavlarda yaşanan skandallara bir yenisi daha eklendi. Bazı öğrencilerin okul başarı puanının yanlış hesaplandığı, bunun sonucunda SBS’de tüm sıraların değiştiği iddia edildi.

Milliyet’ten Abbas Güçlü’nün haberine göre MEB tarafından iki gün önce açıklanan Türkiye il sıralamaları yeniden belirlendi. MEB internet sitesindeki sınav sonuç belgeleri de yeniden düzenlendi.

Türkiye sıralamasına bakıldığında yüksek puan dilimlerinde 3,5 basamak, aşağı puan dilimlerine inildiğinde ise 30 basamağa varan düşmeler olduğu belirtildi.

SBS sonuçlarına yeniden göz atmak için meb.gov.tr’ye giren velilerin büyük bir sürprizle karşılaştığı iddia edildi.

Konuyla ilgili olarak MEB’in hemen açıklama yapmaması başta veliler ve öğrenciler olmak üzere herkesi endişelendirdi.

Neden kaynaklandı?

Bütün bu gelişmelerin, Umutcan Gölbaşı’nın okul başarı puanının yanlış hesaplanmasından kaynaklandığı öğrenildi. Okul birincisi Umutcan’a tam puan yerine daha az puan verilmişti! Şimdi düzeltildi.

MEB’İN SBS AÇIKLAMASI

Yaşananlar ve olayın basına taşınması sonrasında MEB bir açıklama yayımladı.

MEB konuyu basın organlarında çıkan iddialara değinmeden, kendi bakış açısıyla ve daha farklı değerlendirdi.

Haberlere yansıyan ve “SBS sıralamaları değiştirildi” iddialarının, yanlış hesaplanan okul başarı puanı ve buna bağlı olarak sıralamaların da değişmesi olmasına rağmen MEB olayı bir “siber saldırı” girişimi şeklinde açıklamaya girişti.

MEB’in bilişimsel anlamda alınan güvenlik önlemlerini aktardığı basın açıklaması aşağıdadır.

SBS ve OYP Sonuç Bilgileri ile İlgili Değişiklik Yapıldığına Dair Açıklama

Bilindiği gibi 2011 yılı ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin SBS puanları ile OYP bilgileri 07 Temmuz 2011 Perşembe günü Saat 00.01 itibariyle yayınlanmaya başlanmıştır.

Her sınav sonuç açıklama döneminde olduğu gibi bu yıl da bazı öğrencilerin sınav sonuçlarında değişiklik yapıldığı yönünde bazı iddialar öne sürülmüştür.

Bakanlığımız bu iddiaları derhal çok yönlü olarak incelemiş ve bunların tamamen asılsız olduğunu tespit etmiştir.

Bilinmelidir ki; Bakanlığımızın web sayfalarında yayınlanan verilerin tamamı merkezi veri tabanında çoklu güvenlik katmanları ile korunmakta ve siber saldırılara ve her türlü yasadışı girişimlere yönelik olarak en üst düzeyde güvenlik önlemleri alınmaktadır.

Zaten sınav sonuç bilgileri iki ayrı veri tabanında tutulmakta olup tercih ve kayıtlara esas bilgilerin internet erişimine kapalı veri tabanında tutulması nedeniyle sahte sonuç belgeleriyle iş ve işlem yapılması da mümkün değildir.

Değerli velilerimizin bu tür iddialara itibar etmemeleri, konuyla ilgili her türlü bilgi için Alo Eğitim (444 83 83) hattına başvurmaları saygıyla duyurulur.

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 11 Temmuz 2011 tarihinde eklenmiştir. "SBS Sıralamaları Değiştirildi mi?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. BAŞAK

    OKUL BİRİNCİLİĞİ SBSYİ ETKİLER Mİ

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8