SBS Yerine Gelecek Sistem Çocukları Boğacak

Ortaokul öğrencilerine yılda 12 sınav yapılacağı ilan edildi. Bu yıl 8. sınıflardan başlayacak sınavlar, gelecek yıl, 6 ve 7. sınıfları da kapsayacak. Bir öğrencinin 4 yıllık ortaokul süresince gireceği sınav sayısı 36 olacak.

Din dersi de zorunlu olarak girilecek merkezi sınavlar arasına alındı.

Dün ortaöğretime geçiş sistemiyle ilgili bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın “Efendiler, ne yani çocuklar hiç gülmeyecekler mi” diyerek Ece Ayhan’ın şiirinden yaptığı alıntının tersine, çocuklar da, velileri de çıkışı olmayan bir labirente sokuluyor.

Din dersi temel ders

Bakan Avcı’nın “Yeni hiçbir sınav getirmiyoruz. Sene içerisinde zaten yapılmakta olan sınavlardan her dönemde birer tanesini, daha kontrollü bir biçimde yapacağız” dediğine bakılırsa, öğrenciler iki dönemden oluşan eğitim-öğretim yılında her ders için iki merkezi sınava girecek.

Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak. Ortaöğretime yerleştirmede, öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30’u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70’inin toplamı, yerleştirme için esas puanı oluşturacak.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi de merkezi sınav yapılacak temel dersler arasına alındı. Diğer dersler ise Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil ile İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük.

Yeni skandallar yaşanabilir

Bakan’ın sınavların denetimli, güvenli hale geleceğini söylemesi ise akıllara son yıllarda merkezi sınavlarda yaşanan skandalları getirdi. Bakan uygulamaya yönelik yapılacak eleştirilerde sorumluluk içinde hareket edilmesi gerektiğini ifade ederek, gelecek eleştirilere kapıyı kapattı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yapılan değişikliğin “güncelleme” olduğunu savundu. Bakan yapılan değişikliğin anlamını da çarpıtarak, “sınav odaklı eğitim sistemimizi okul odaklı” yaptıklarını iddia etti.

2013-2014 döneminden itibaren okullara alternatif olarak çıkan kurumlara “artık ihtiyaç duyulmayacağını” belirterek, daha önce açıkça kapatılacağını söylediği dershaneler konusunda geri adım atan Avcı, sorunu zamana yaydı. Bakan Avcı, her şeyin bununla bitmediğini, önümüzdeki yıllarda yeni güncellemeler olacağını söyleyerek, bir yıl sonrası için de değişiklikler yapılacağının sinyalini verdi.

Farklılık itirafı

“Bütün okulların aynı seviyede olması mümkün değil” diyerek, eğitimdeki eşitsizlikleri itiraf eden Avcı, diğer taraftan mesleki okulların, Anadolu okullarının da birinci lig takımı olduğunu savunmaktan geri durmadı. Farklılıkları gidermek konusunda ise Avcı “Asıl olan öğretmendir” diyerek, topu öğretmenlere attı. “Sınavla öğrenci alan okullar var, sınavsız gidilen okullar var. Sınavsız okullara giden öğrencilerin bir kısmı sınavı kazanamadığı için, büyük bir kısmı asıl tercihleri olduğu için bu okullara gidiyor” diyerek, gerçek yaşamla uyuşmayan bir iddiada bulunan Avcı, boş kontenjanlar dolana kadar sistemi işleteceklerini söyledi.

Aleviler yok sayılıyor

Avcı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden de merkezi sınav yapılacak olmasına ilişkin “Çok az sayıda bazı azınlık okullarında öğrencilerimiz bu dersi almıyorlar. Onlar için sosyal bilgiler dersinden alternatif sorularla onu da düzenleyebiliriz” dedi. Bakan, yıllardır Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin zorunlu olmaktan çıkarılmasını isteyen Alevilerin durumuna ise hiç değinmedi.

Yeni sistemin özel okulları kapsayıp kapsamayacağının, özel okullara kendi sınavlarını yapma hakkının verilip verilmeyeceğinin sorulması üzerine Avcı, “Bu değerlendirmeler istiyoruz ki öylesine objektif, öylesine güvenilir olsun ki tüm eğitim kurumlarımız, özeller de dahil olmak üzere bunları kullanabilsinler” ifadelerini kullandı.

Ne söylüyorsa tersi!

Nabi Avcı, öğrencilerin ve velilerin başına yeni çoraplar örülmesi anlamına gelen geçiş sistemini anlatmadan önce, Fatih Projesi’yle ilgili açıklamalar yaptı. Eğitim Bilişim Ağı üzerinden yayınlanan canlı programda konuşan Avcı, Proje’yle her sınıfın çok yüksek internetle tanıştığını, öğrenme kaynaklarının çeşitlendiğini, ezberci öğrenme şeklinin ortadan kalktığını öne sürdü. Avcı ayrıca, bu sayede araştıran, üreten, düşünen bireyler yetiştiğini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Ali Baykal: ‘Okullar güme gidecek’

Yeni sisteme ilişkin değerlendirmelerini aldığımız Prof. Dr. Ali Baykal, uygulamada çok zorluk çekileceğini söyledi. Soruların merkezi hazırlanmasının doğru olduğunu, bunun okulda uygulanmasının geçerlilik ve güvenilirliği tehdit edeceğini söyleyen Baykal, sistemin gerekçelerinin uygulamayla tutarlı olmadığını kaydetti. Çok sınavla hatanın azalacağı iddiasının doğru olmadığına dikkat çeken Baykal, “Keşmekeş oluşacak. Birinci yarıyılda yapılacak uygulamada hepsi yaşanacak” dedi. Gereksiz yere çok sayıda sınavın kaygıya neden olacağının altını çizen Baykal, başka isimler altında da olsa dershane sayısının artacağı ve okul eğitiminin güme gideceğini kaydetti.

Özel okullar not yükseltecek

Okullarda yapılacak sınavlara yüzde 30’luk bir değer verilecek olmasının yol açabileceği sorunların neler olabileceğini sorduğumuz Baykal, “Özel okullarda, mahalle baskısının ağır olduğu yerlerde notlar yükseltilecek” dedi. Bunun herkese kafadan 100 puan vermek gibi olduğunu belirten Baykal, “Değerlendirmenin kapsamı daralacak. Öğretmenin notu kendi dersi için geçerli olmalıdır. Başka amaçlar için kullanılırsa ‘rantı’ artar risk artar” diye konuştu.

Baykal, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden de temel ders olarak merkezi sınav yapılacak olmasının siyasi bir tercih olduğunun çok açık olduğunu söyledi. Sıralama sisteminin değerler üzerine kurulmasının sakıncalı olduğunu ifade eden Baykal, azınlıklar ve farklı mezheplerin varlığını hatırlattı.

İddialar ve gerçekler

İddia: Güncellenen geçiş sistemiyle öğrenci, öğretmen ve okul ilişkisini güçlendirmek, eğitim sürecinde öğretmenlerin ve okulun rolünü daha etkin kılmak amaçlanıyor.

Gerçek: Öğrenciler için ortaokuldan başlayarak eleme sınavları yapılacak. Okulların etkisi ise söylenenin aksine azalacak.

İddia: Sistem ülke çapında müfredatın eş zamanlı uygulanmasını, sınav kaygısını sürece yayarak azaltılmasını sağlayacak.

Gerçek: Merkezi sınav sayısının artırılması öğrenciler üzerindeki baskıyı artıracak. Öğrenciler birbirleriyle sürekli bir rekabete girişmk zorunda kalacak.

İddia: Öğretmenin mesleki performansını artıracak sistem, okul dışı eğitim kurumlarına yönelik ihtiyacı azaltacak.

Gerçek: Sınav sayısının artması ve merkezi sınavların ağırlığının yüzde 70 gibi yüksek bir oranda olması parası olanların dershanelere, kurslara ya da özel derslere talebinin artmasına neden olacak. -soL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.