» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Schmidt: Facebook Pişman Edebilir

A+  A- Schmidt: Facebook Pişman Edebilir

İnternet devleri Google ve Facebook arasındaki rekabet kızışırken, Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, internete bırakılan kişisel verilerin son derece fazla olduğuna dikkat çekerek, insanların günün birinde, artlarında bıraktıkları bilgilerden kurtulmak için isimlerini değiştirmek zorunda kalabileceklerini söyledi.

Bilgi toplamak, depolamak ve kullanıcılara sunmaktan milyarlarca dolar kazanan bir şirketin başında olan Schmidt, şimdi ise internet ortamına bu kadar fazla bilgi kaydetmenin çok da iyi olmadığını belirtiyor. Schmidt, Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, “Toplumun, her şey kullanıma açık olduğunda, bilindiğinde ve herkes tarafından sürekli kaydedildiğinde neler olacağını anladığına inanmıyorum” ifadesini kullandı.

‘İSİMLERİ DEĞİŞTİRMEK GEREKECEK’
Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page ile birlikte dünyanın en büyük arama motorunu işleten Eric Schmidt, gençlerin internete bıraktıkları kişisel bilgileri tamamen silmesinin tek yolunun isimlerini değiştirmek olacağı uyarısında bulundu.

Schmidt’in bu sözleri, bilgi toplama ve bunu mümkün olan en hızlı şekilde kullanıcılara sunma ilkesi üzerine kurulan Google’ın üst kademelerinde, özel bilgilerin korunmasına dair kaygılar bulunduğu şeklinde yorumlandı.

GOOGLE DA BUNU YAPIYOR
Schmidt’in sözleri ayrıca kurumun etik ilkeleri hakkında da tartışma başlattı. İnternete çok miktarda kişisel bilgi kaydedilmesinde Google’ın da rolü büyük. Şirket şimdiye kadar kullanıcıların hangi sayfalara baktığına dair bilgileri depolayıp, ilgi alanlarına giren reklamlar koyarak milyarlarca dolar kazanıyor. Google ayrıca, bilgilerin internet üzerinden herkesin görebileceği şekilde paylaşımına olanak tanıyan internet sitelerine de öncelik etti. Google aynı zamanda, dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube’un sahibi. Gmail aracılığıyla da milyarlarca elektronik posta iletiyor.

GOOGLE SOSYAL PAYLAŞIMA HAZIRLANIYOR
Şirketin son zamanlarda attığı bazı adımlar, kişisel bilgilerin kullanıma açık olmasından en fazla kaygı duyulan sosyal paylaşım siteleri piyasasına da girmeye hazırlandığı izlenimini veriyor. Google’ın Street View adlı uygulama için sokaklarda fotoğraf çekmesine karşı kampanya yürüten Big Brother Watch kuruluşundan Dylan Sharpe, Schmidt’in sözlerini biraz istihzalı da olsa, zamanında yapılmış bir uyarı olarak nitelendirdi. (EmekDunyasi.Net)

Bu haber GÜNCEL, TEKNOLOJİ kategorisi altında 17 Kasım 2010 tarihinde eklenmiştir. "Schmidt: Facebook Pişman Edebilir" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4