» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Seçmeli Derslerde Gelinen Nokta ve “Sol”

A+  A- Seçmeli Derslerde Gelinen Nokta ve “Sol”

4+4+4 Eğitim Yasası’nın tartışıldığı günlerde, yasayı eleştiren CHP-ÖDP-EMEP-TKP gibi sol-sosyalist partiler ve Eğitim Sen-Eğitim İş gibi eğitim sendikalarının en önemli argümanlarından birisi, seçmeli “Din, ahlak ve değerler” paketi içinde yer alan “Hz. Muhammed’in Hayatı”, “Kur’an-ı Kerim” ve “Temel Dini Bilgiler” gibi derslerin, gerek mahalle baskısı, gerekse okul idareleri tarafından öğrencilere dayatılacağı ve bu derslerin “seçmeli/zorunlu” dersler olacağıydı.

Biz, o dönemde, seçmeli ders paketlerinin olumlu olduğunu, öğrencilere seçenek sunacağını, okul idareleri ve mahalle baskısı ne kadar etkili olursa olsun öğrenci ve velilerin ihtiyaç duydukları alanda ders seçimi yapacaklarını ve seçmeli ders sisteminin toplumun sosyolojik yapısına uyum sağlayarak, olağanlaşacağını ifade etmiştik.

Yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden iki öğretim yılı geçti ve bugünlerde 4.sınıf öğrencileri, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için ders seçimi tercihlerini gerçekleştiriyor.

MEB’in 2012-2013 ve 2013-2014 eğitim-öğretim yılında hangi seçmeli derslerin, kaç öğrenci tarafından seçildiğini açıkladığı verilere baktığımızda, sol-sosyalist partiler ve eğitim sendikalarının, seçmeli ders paketleri konusundaki öngörülerinin gerçekleşmediğini görüyoruz.

MEB verilerine göre, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında en fazla tercih edilen seçmeli dersler ve bu dersleri tercih eden öğrenci sayıları şu şekilde; (1)

1-Matematik Uygulamaları – 783 bin 727 tercih.
2-Yabancı Dil – 654 bin 818 tercih.
3-Hazreti Muhammed’in Hayatı – 426 bin 836 tercih.
4-Spor ve Fiziki Etkinlikler – 422 bin 265.

Aynı veriler, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında ise şu şekilde; (2)

1-Matematik Uygulamaları – 879 bin 335 tercih.
2-Yabancı Dil – 851 bin 641 tercih.
3- Kur’an-ı Kerim – 682 bin 522 tercih.
4- Spor ve Fiziki Etkinlikler – 435 bin 147 tercih.

Bu verilere göre, öğrenciler ve veliler, seçmeli ders tercihleri yaparken, sözünü ettiğim kurumların iddialarının aksine istedikleri dersleri tercih etmiş, her iki eğitim-öğretim yılında da matematik uygulamaları ile yabancı dil dersleri ilk sıralara yerleşmiştir. Seçmeli din paketi içinde yer alan “Hazreti Muhammed’in Hayatı” ve “Kur’an-ı Kerim” dersleri üçüncü sırada tercih edilen ders olurken, “Temel Dini Bilgiler” dersi ilk sıralarda tercih edilen dersler arasında yer bulamamıştır.

Bu veriler ışığında, din paketi içinde yer alan derslerin “seçmeli/zorunlu” dersler olacağını iddia eden kurumların kamuoyuna ve üyelerine bir özür borcu vardır.

Bizim, din eğitimi ve öğretimi konusundaki düşüncemiz, Anayasa’da yer alan zorunlu “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” derslerinin zorunlu dersler arasından çıkarılması ve yerine bütün dinlerin gelişimini anlatan “Dinler Tarihi” adında bir dersin seçmeli olarak okutulmasıdır.

(1) http://www.memurlar.net/haber/344984/ Erişim Tarihi: 14.02.2015
(2) http://www.kamudan.com/ortaokullar-en-cok-hangi-dersi-secti-15698.html Erişim Tarihi: 14.02.2015

Abdullah DAMAR / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 15 Şubat 2015 tarihinde eklenmiştir. "Seçmeli Derslerde Gelinen Nokta ve “Sol”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. yesimmanc

  RT @Matizeist: 9 yaşında bir kız çocuğu ile evlenip gerdeğe girmenin doğru olup olmadığını aklı ve vicdanı yerine din adamı denilen sahtekâ…

 1. samiyilmaz015

  @lionkubraa @SaydanAysegul Din dersi ver, sesli subhaneke oku, okut, ilâhi okuyun

 1. okancan17280566

  RT @EnesD5234: @poyraztrk9 @aysunnkayaci Madem müslümansin o zaman bir müslüman iftira atmayacağını çok iyi bilmen gerekir doğru söylüyorsu…

 1. asepmuh45581750

  RT @Poyraz_tc_: @1SnDurGitme Bizde de din dersi zorunlu oldu ama boş çoçuklarımızı ahlaklı olmak yerine yarış atı gibi yetiştiriyoruz

 1. ebu_win

  @beyefen85692140 @obasiyasi götunuzdekı sıvaşık boka bakmadan osmanlı dersı dın dersı vermeye kalkısmayın lan soku… https://t.co/2egtvVYZP5

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7