Sendikalar 2 Günlük Greve Çıkıyor (Güncelleniyor)

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB saat 16.00‘da grevle ilgili bir açıklama yapacak.

KESK daha önceki eylem takvimine göre “Güvenceli İş” talebiyle 5 Haziran‘da greve gidecekti.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul’un bugün yaptığı açıklamaya göre KESK 2 günlük grev kararını kamuoyuna duyuracak.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul yaptığı açıklamada “Bizim KESK olarak daha önce açıkladığımız bir karar vardı. 5 Haziran için grev kararımız vardı. Ancak hem onu öne çekme hem de talepleri genişletmek söz konusu oldu. 7 gündür insanlar ayakta. Sendikaların da rolünü oynaması gerekir.” dedi.

Tombul greve DİSK, TTB (Türk Tabipler Birliği), TMMOB’un da katılmasını beklediklerini söyledi.

SOSYAL MEDYADA GREV TALEBİ

Sosyal medyada dün başlayan genel grev talebi bugün yanıt bulmuş görünüyor.

KESK’in grev talebine DİSK, TTB ve TMMOB’un ne yanıt vereceğinin 16.00‘da yapılacak açıklama sonucunda belli olması bekleniyor.

——————–

14:52 Hayat TV’ye bağlanan KESK Genel Başkanı Lami Özgen:

“KESK olarak 5 Haziranda güvenceli iş ve ücret güvencesi talebiyle grev çağrısı yapıyorduk. Ancak Gezi Parkı eylemlerine yönelik polis şiddeti üzerine 4 Haziran Salı günü, işyerlerine siyah giysiler giyerek ya da siyah kurdele takarak gitmeye karar verdik. Hükümetin halkın can güvenliğini yok sayan, düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan bu vahşeti üzerine yarın (salı) saat 12.00 itibariyle grevimizi basın açıklamasıyla başlatmış olacağız.

5 Haziran Çarşamba günü de bu grevi farklı bir boyuta evrilterek “insanca yaşam”, “güvenceli gelecek” ve “Demokratik Türkiye” talebiyle alanlara çıkacağız.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.