» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Sendikalar İlk Kez Grev Diyor

A+  A- Sendikalar İlk Kez Grev Diyor

Türkiye sendikal tarihinde önemli sayılacak günler yaşanıyor. Çoğu zaman birbirinden farklı düşünen ve genellikle de eylem birliği yapamayan konfederasyonlar tek tek grev yapacağını açıklıyor.

Özellikle eğitim iş kolunda aktif olan sendikaların açıklamaları ardı ardına geliyor.

Önce Eğitim Sen, sonra Türk Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim İş derken şimdi de Anadolu Eğitim Sendikası 23 Mayıs‘ta greve çıkacağını açıkladı.

Sendikalar, toplusözleşme oturumları tamamlandıkça sürece dair umutlarını yitirerek grevle ilgili kararlarını da açıklamaya devam ediyor. Özellikle eğitim işkonlunda ciddi bir katılım olacağı düşünülen grevde, sendikasız çalışanlar da greve katılma yönünde görüş bildiriyor.

Özellikle sendika merkezlerinin almış olduğu ortak eylem kararı, tüm sendikaların üyeleri arasında memnuniyetle karşılanıyor.

23 Mayıs‘a kadar sendikaların hükümete sunmuş olduğu talepleri konusunda ciddi bir ilerleme kaydedilemezse ve sendikalar açıklamdıkları grev kararından dönmezse 23 Mayıs günü yapılacak greve ciddi bir katılım bekleniyor.

MEMUR SEN (EĞİTİM BİR SEN) GREVE ÇIKMIYOR

KAMU SEN ve KESK’in grev çağrısı yaptığı Memur Sen henüz grev kararına olumlu bir yanıt vermedi.

Hükümetle yapılan toplusözleşme görüşmelerinde Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti başkanı olarak masaya oturan Memur Sen, yüzde 3+3’lük zam önerisinin getirildiği masaya tekliflerini sunmaya devam ediyor.

Eğitim Bir Sen’in yaptığı açıklamaya göre Kamu İşveren Heyeti’ne sunulan 54 tekliften 40 tanesi değerlendirmeye alınırken, 14 teklif gündem dışı bırakılmış durumda.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 16 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "Sendikalar İlk Kez Grev Diyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. niyazi

    Hberden AES grev kararı alan SON sendikaymış gibi anlaşılıyor. Anadolu eğitim sendikası 14 mayısta bu kararı almış, diğer sendikalara çağrı yapmıştır. Yani grev kararı alan İLK SENDİKADIR

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7