» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Sendikalar Nöbet Eyleminde

A+  A- Sendikalar Nöbet Eyleminde

Eğitim İş, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen üyelerini nöbet eylemine çağırdı. Bu sendikaya üye öğretmenler okullarda nöbet tutmayacak.

Eğitim İş, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen farklı zamanlarda yaptıkları açıklamalarla öğretmenlerin nöbet görevine yönelik taleplerini açıklayarak üyelerini nöbet eylemine katılım çağrısı yaptı.

Bu sendikalara üye çalışanlar sendikalarının belirttiği esaslara bağlı kalmak şartıyla nöbet görevini yerine getirmeyecek.

Sendikaların nöbet eylemine dair açıklamaları ve üyelerin dikkat etmesi gereken bazı esaslar;

Eğitim İş: 05.01.2015 ve 12.06.2015 tarihleri arasında nöbet eylemi yapılmasına karar verildiği açıklanmıştır.

Eğitim Sen: 9 Şubat 2015 tarihinden itibaren sendikanın belirttiği talepler karşılanana kadar nöbet tutulmayacağı açıklanmıştır.

Türk Eğitim Sen: Her ayın ilk haftasında (9-10-11-12-13 Şubat, 2-3-4-5-6 Mart, 6-7-8-9-10 Nisan, 4-5-6-7-8 Mayıs, 1-2-3-4-5 Haziran) Nöbet tutulmayacağı açıklanmıştır.

Özgür Eğitim Sen: 2014-2015 Eğitim-Öğretim sezonunun ikinci yarıyılında nöbet tutulmayacağı açıklanmıştır.

Eğitim Bir Sen Nöbet tutacak mı?

Eğitim iş kolunda yetkili sendika olan Eğitim Bir Sen‘in, “nöbet tutmama eylemi” yapacağı yönünde bir açıklaması bulunmuyor. Sendikadan yapılan açıklamaya göre 9 Şubat 2015’te 12.00’da (öğle arası) MEB önünde konuyla ilgili bir basın açıklaması yapılacak.

Aktif Eğitim Sennöbet tutmama eylemine katılmamakla birlikte basın açıklaması yapacağını ve “Ben Güvenlik Görevlisi Değilim” yazan kokart takılacağını açıkladı.

Sendikalar farklı cümlelerle dile getirseler de nöbet görevine dair benzer talepler ifade edilmekte. Diğer meslek gruplarında olduğu gibi nöbet görevine ek ders ücreti ödenmesi talep edilmekte.

Nöbet Tutmayan Öğretmen Ceza Alır mı?

Sendika genel merkezleri “nöbet tutmama” eylemlerine dair resmi bir karar aldığını açıklamıştır.

Bilindiği üzere sendika kararına dayanan eylemlere katılan kamu çalışanlarına ceza verilemeyeceği AİHM ve Danıştay kararlarıyla netleşmişti. Danıştay kararlarına rağmen idarenin verdiği cezalar idare mahkemeleri tarafından kaldırılmaktaydı. Greve katılan çalışanlara ceza verilememesi, verilen cezaların yargı tarafından iptal edilmesi vb…

Son süreçte sendikalar ceza verilen üyelerinin cezalarını kaldırtmakla kalmayacaklarını, aynı zamanda bu işlemleri yapanların cezalandırılması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını da açıklamakta.

 

Mevcut yargı kararları değerlendirildiğinde biz de bu eylemlere katılan çalışanların ceza almayacağını, ceza verilse de ilgili disiplin kurullarında veya yargı yoluyla bu cezaların kaldırılacağını öngörüyoruz.

Ayrıca sendikal faaliyetlerin engellenemeyeceği yönündeki esaslar ve Anayasal haklardan yola çıkarak, art niyetli olarak ceza veren yetkililer hakkında karşı girişimde bulunulabileceğini düşünüyoruz.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 7 Şubat 2015 tarihinde eklenmiştir. "Sendikalar Nöbet Eyleminde" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. VoyagerAdam

  @BOLDpodcast_'s account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

 1. KlBirsen2

  RT @BOLDmedya: İngiltere Başbakanı Boris Johnson konutun önünde kendisine hakaretler savuran İngiliz protestocuya el sallarken korumaları v…

 1. idi_ogretmen

  RT @BOLDmedya: İngiltere Başbakanı Boris Johnson konutun önünde kendisine hakaretler savuran İngiliz protestocuya el sallarken korumaları v…

 1. insanlik06

  RT @BOLDmedya: İngiltere Başbakanı Boris Johnson konutun önünde kendisine hakaretler savuran İngiliz protestocuya el sallarken korumaları v…

 1. sagforvet

  RT @BOLDmedya: İngiltere Başbakanı Boris Johnson konutun önünde kendisine hakaretler savuran İngiliz protestocuya el sallarken korumaları v…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
11