» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Serbest Etkinlikler Neler?

A+  A- Serbest Etkinlikler Neler?

Daha önceki haberimizde haftalık zorunlu ders saati sayısının azaltıldığıyla ilgili açıklamayı yayımlamıştık. Haftalık zorunlu ders saati sayısı 1, 2. ve 3. sınıflarda 25’e, 4. ve 5. sınıflarda 26’ya indirilmişti. Öğretmenlerin 30 ders saatini doldurması gerektiğinden aradaki farkların ‘Serbest etkinlikler’le kapatılacağı belirtilmişti.

Serbest etkinlik saatlerinde neler yapılacak?

– Serbest etkinlikler arasında folklor, müsamere, konser, müzik, monolog, diyalog, grup tartışması, güzel konuşma ve yazma, kitap okuma, sergi düzenleme, gözlem, bilmece- bulmaca, atışma – sayışma, şarkı ve türkü söyleme ve bitki ile hayvan yetiştirme de var.

– 6, 7 ve 8. sınıfda seçmeli ders saati sayısıyla birlikte haftalık ders saati sayısı 30 olacak.

LİSEDE GEÇİŞLER SERBEST

Ortaöğretim sil baştan. MEB, genel, Anadolu ve fen liselerinde alan uygulamasını kaldırdı. Öğrenciler üniversite hedefine göre matematik, fen, Türkçe, sosyal ve dil alanlarında seçmeli ders alabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, genel liseler ile fen ve Anadolu liselerinde uygulanan, fen bilimleri, sosyal bilimler, türkçe-matematik ve yabancı dil alanlarını kaldırdı. Mevcut sistemde sadece bir kez alan değiştirme hakkı olan öğrenciler, yeni sistemle herhangi bir alan seçimi yapmadan istedikleri alanın derslerine yönelip o dersleri daha yoğun alabilecekler.

TERCİH ÖĞRENCİYE AİT

Lise sürecinin 10 ve 11. sınıflarında, üniversitede mühendislik okumayı hedefleyen bir öğrenci, ortak derslerin yanı sıra matematik ve geometri derslerini belirlenen üst limitlere göre seçebilecek. Aynı öğrenci 12. sınıfta mühendislik okumatan vazgeçip, hukuk fakültesine gitme kararı verirse, matematik ve geometriden vazgeçip üst limitten Türkçe dersi alabilecek.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 22 Temmuz 2010 tarihinde eklenmiştir. "Serbest Etkinlikler Neler?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5