Server Tanilli’yi Uğurlarken

Prof. Dr. Kemal KOCABAŞ

“Kulağım sende Server/Nasıl beklediysem doğacak çocuğumun haykırışını/
Senin sağlık haberini de öyle bekliyorum/Sanki bir tel gerilmiş aramıza, bir saz/En püften bir işaret kıprar kıpramaz/Ötmeye başlıyor nabzımın kızıl seçesi/ Şakaklarımda…/Geçerken gördüm demin Küçüksu’yun ordan/Mezarlığın orda bir erguvan açmış/Senin resmin tıpkı, çıktı ya gazetelerde/Ak sedyenin içinden koşturuyorsun baharı/
Kana kana kanayarak ölüme karşı./Bu toprak varya can verdiğin senin,/Bu toprağa düşman baltalarla budanarak/Üstüne yığıldığın toprak varya hani/O toprak işte seni ayağa kaldıracak…/Onun için sıkı dur, kardeşim, sık dişini/Ve ateşten ölüp ölüp dirilen semendercesine/1 Mayıs’ta Taksim’e yetişmeye bak/Taksim’de birleşmeyle birleşmeye!/BEKLİYORUZ HAA, GECİKMECE YOK!” CAN YÜCEL

29 Kasım 2011 günü internette gezinirken Tanilli Hocanın vefat haberi ile günün tüm dinamizmi, tüm ışığı sönüverdi… Yıllara, faşizmin kurşunlarına direnen Tanilli Hocayı kaybetmiştik. Düşün dünyamızın, yaşama tutunma direnişinin simgesel ismi, sosyolog, siyaset bilimci ve anayasa hukukçusu, Cumhuriyet gazetesi yazarı, ülkemizin namuslu bir aydınını, bir yurtseverini kaybetmiştik. Daha iki gün önce Salihli Şiir İkindilerinde Can Yücel’in Server Hoca ile ilgili yazdığı yukarıdaki şiiri okumuştum… 7 Nisan 1978 tarihinde omuriliğine saplanan hain kurşuna, oluşan felce rağmen yaşama direnen, üreten bir aydını, bir ilericiyi sonsuzluğa, insanlığın ortak vicdanına uğurlayacaktık… Onu tekerli sandalyeye oturtan katillerin tarihte esamesinin bile okunmayacağı çok açık… Ama tarih Tanilli Hocayı onurla, saygıyla yazacaktır.

Tanilli Hoca ile ortaklaştırdıklarımızı, yaşanmışlıkları anımsadım bu yazıyı yazarken. Tarih 17 Nisan 2005… Köy Enstitülerinin 65. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz…Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) olarak 2005-Aydınlanma Onur Ödülünü Sayın Server Tanilli’ye verme kararı almıştık. Uzun telefon görüşmelerinden sonra Sayın Tanilli ile tarih ve yer konusunda anlaşmıştık. Tanilli Hoca İzmir TÜYAP’ta olacaktı. Fuar İzmir Sanattaki törene TÜYAP’tan bizim arkadaşlarımız getirecekti. İnsana düşman, hayata düşman güçler 1978 yılında onun omuriliğini kurşunlamışlardı ve o nedenle yaşamı tekerlekli sandalyeye bağlanmıştı. Uygarlık Tarihini bizim kuşak onun kitabından okumuştu. Kurşuna rağmen o 33 yıldır yaşamaya, üretmeye devam ediyordu. 17 Nisan 2005 Köy Enstitülerinin 65. Yıl kutlamalarında tekerlekli sandalyesiyle sahnede bir onur anıtı olarak Tanilli Hoca salona “Aydınlanma ve Köy Enstitüleri” gerçeğini ve Cılavuz tanıklığını anlatıyordu. Salondan çıt çıkmıyordu. Babasının Nahiye Müdürü olarak çalıştığı çocukluğunun Cılavuzlu günlerini hiç unutmamıştı. Çoğunun köylerde sığırtmaç olduğu Kuzey Doğu Anadolu Bölgesinin yoksul halk çocuklarının çok kısa sürede Cılavuz Köy Enstitüsü ışığı ile nasıl değişip dönüştüklerini anlatıyordu. Enstitüdeki ikinci yıllarında öğrencilerin nasıl mandolin çaldıklarını piyes ve müsamerelerdeki başarılarını anlattıktan sonra “Yaşamım boyunca hep Cılavuzlu ve Köy Enstitülü kaldım ve kalacağım” derken salon onu ayakta alkışlıyordu. Tanilli konuşmasında Köy Enstitülerini, özgün pedagojik sistemiyle Anadolu yaylalarına ve bozkırlarına sıçratılmış kıvılcımlar şeklinde tanımlıyordu. Tanilli Hocanın konuşması sonunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte Sayın Tanilli’ye ödülünü verirken Tanilli Hocanın gözü ışıldıyordu.

Tanilli Hocanın yazdığı çok önemli kitaplardan birisi de “Nasıl Bir Eğitim İstiyoruz” adını taşıyor. Kitap, Cumhuriyet Eğitim Devrimi ve sonrası tüm süreçlerin tarihi ve ilericilerin eğitim yoluyla düşün dünyalarında geliştirdikleri değişim hedeflerinin manifestosunun belgesidir. Server Hoca çağına, içinde yaşadığı topluma ve insanlığın evrensel değerlerine katkı sağlamayı bir görev olarak bakan örnek bir aydındır. Yaşamıyla, duruşuyla ve sonuçlarıyla bunu kanıtlamış bir yurtseverdir. Toplumun ortak vicdanı olmuş bir ilericidir. Onun 2000 yılı sonrası Cumhuriyet Gazetesindeki yazıları adeta “Aydınlanma Ders Notları”dır. Muzaffer Erdost, ölümü sonrası Tanilli için “Tanilli vurulduktan ve gövdesi yarım kaldıktan sonra yaşama mücadelesini sürdürdü ve bu yaşama savaşını aynı zamanda yaratma ve faşizme, gericiliğe ve ilkelliğe karşı savaşma olarak yürüttü” değerlendirmesi Tanilli Hocanın yaşam sürecini tanımlayan en iyi değerlendirmedir. Tanilli Hocanın 1976 yılında yargılandığı mahkemede yaptığı savunma günümüzde içine kapanan, yalpalayan aydınlara bir demokrasi bir dersidir. Tanilli Hoca savunmasında: “Sayın Başkan, Sayın Üyeler, çağına ve toplumuna karşı görevini yerine getirmiş bir hocanın huzuru içindeyim şu anda. Yazdıklarım, yazılması gereken şeylerdi. Bugün yazmaya kalksam -en azından- gene aynı şeyleri yazardım. Hiçbiri hakkında en ufak bir pişmanlık duymuyorum. Kalemimden çıkmış her cümlenin -cümle ne demek- her kelimenin ve hecenin altında, entellektüel şeref ve haysiyetim yatmaktadır. İnsanım, hayatta dönebileceğim şeyler olabilir. Ama entellektüel şeref ve haysiyetimden, -ölüm bahasına da olsa- dönemem… Ben, içinde yaşadığım çağa ve topluma karşı, bir bilim adamı olarak sorumluluğumu yerine getirdim. Şimdi sorumluluk sırası sizde. Yalnız, unutmayınız ki, siz de çağınıza ve topluma karşı sorumlusunuz. Çünkü, her mahkeme kararı, onu verenlerin yalnız hayatları boyunca değil, onu verenler hayattan’ çekildikten sonra da anılır. İyi anılır, kötü anılır, ama anılır. İsterim ki, sizin kararınız -ilerde kültür tarihinin mutlaka bahsedeceği bu dava dolayısıyla- iyi anılsın, takdirle anılsın. Sizleri tarihin huzurunda, toplumun huzurunda sorumluluklarınızla baş başa bırakıyorum. Hoşca kalınız.” ifadelerini kullanır. Tanilli Hocanın kurşunlanması sonrası Uğur Mumcu 10 Nisan 1978 tarihinde Cumhuriyette yazdığı makalesinde ironik bir anlatımla “Ah Server Tanilli ah, niçin bu işlerle uğraştın? Sosyalizmmiş, sömürüymüş, bağımsız Türkiye’ymiş, sana neydi? Bak bir kısım hocalar böyle mi yapıyorlar? Çok uluslu şirketlere mali müşavir olsaydın, holdinglere danışmanlık yapsaydın ya da “Bana ne bunlardan” deyip sırtüstü yatsaydın…” diyerek aydın tanımına ilişkin dönemsel değerlendirmelerini yapıyordu.

Tekerlek sandalyeli bir beyni, bir direniş destanının onurlu kalemini bugün sonsuzluğa uğurluyoruz. Tanilli, ülkemiz insanlarının yüreklerinde, beyinlerinde emekten, eşitlikten, özgürlükten, hukuk devletinden yana canlı bir anıt olarak hep yaşayacaktır.

Anısına saygıyla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.