» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Şifre “Çembersel Mod” mu?

A+  A- Şifre “Çembersel Mod” mu?

YGS de yeni şifre iddiası… YGS’de yaşanan skandalın ardından YGS’ye yönelik bir çok iddia gündeme geldi. İddialarda bir çok şifreleme tekniği de ifade ediliyor.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre basına dağıtılan sınav kitapçığı kopyasının herhangi bir adaya verilmediği, adaylara verilen kitapçıklarda ise seçeneklerin yerlerinin değiştirildiği belirtiliyor.

Gün içerisinde çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde, basına dağıtılan kitapçıktaki seçeneklere sahip kitapçıklarla sınava girdiklerini iddia edenler oldu.

Bir diğer iddia ise, seçeneklerin yerleri değiştirilmiş kitapçıklarda bile bir şifrelemenin olduğu yönündeydi.

YGS ŞİFRE KONTROLÜ SAYFASI (Aşağıdaki bağlantıdan YGS seçeneklerini kullanarak şifreleme sonucunu kontrol edebilirsiniz.)

YGS Şifre Kontrolü

ÇEMBERSEL MOD İDDİASI

Bazı adaylar ve konuyu inceleyen kişiler tarafında ortaya atılan bir iddia da, seçeneklerde “Çembersel Mod” şeklinde bir yöntemle dağılım yapıldığı yönündeydi. İddiaya göre çembersel mod ile dağıtılan seçeneklerde de, açıklanmış olan formül işe yarıyor.

Çembersel Mod Nedir?

Çembersel Mod Basitçe sıralamayı değiştirmeden yerleşimi değiştirme yöntemi olarak adlandırılabilir.

A B C D E
B C D E A
C D E A B
D E A B C
E A B C D gibi…

Çembersel Mod iddiasına göre yerleri değiştirilen seçeneklerde de anlatılan yöntem yürütüldüğünde yine çakışan seçenek doğru yanıtı veriyor.

Aşağıda örnek olarak paylaşılan bir soru verilmiştir.

ÖSYM Başkanı’nın açıklamalarına rağmen kamuoyu açıklamalardan tatmin olmuş görünmüyor.

Cumhurbaşkanı ise açıklamaları tatmin edici bulduğunu açıklamıştı.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı konuyla ilgili iddiaların ve yanıtlanması gereken soruların üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Not: Haberde aktarılan bilgiler kesinliği olmayan bilgilerden, yani dile getirilen iddialardan oluşmaktadır. Konuyla ilgili olarak sitemiz sorumlu tutulamaz.


Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 4 Nisan 2011 tarihinde eklenmiştir. "Şifre “Çembersel Mod” mu?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5