» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Şimdi “Ücretli Nöbeti” Zamanı

A+  A- Şimdi “Ücretli Nöbeti” Zamanı

Norm kadro fazlası olan branşlarda ücretli/vekil öğretmen çalıştırılamayacak.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik resmi gazetede yayımlanmıştı.

Yönetmeliğe göre herhangi bir branşta norm kadro fazlası olan illerde fazla bulunan branşta ek ders ücreti karşılığında (ücretli öğretmen) görevlendirme yapılamayacak ve vekil öğretmen çalıştırılamayacaktır.

Ücretli/Vekil Öğretmenlikle İlgili Madde

“Norm fazlası öğretmen bulunması durumunda öğretmen görevlendirmesi”

“EK MADDE 1 – Herhangi bir branşta norm kadro fazlası bulunan illerde fazla bulunan branşta ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılamaz, vekil öğretmen çalıştırılamaz.” demektedir.

Yer değiştirme sürecinde tercihe açılmayan iller ve branşlar bellidir. Dolayısıyla bu illerin ve branşların tercihe açılmama sebebi çok büyük bir ihtimalle o branştaki norm fazlasıdır.

MEM’ler Başvuru Alıyor

Son günlerde bir çok Milli Eğitim Müdürlüğü‘nde ücretli öğretmen başvurularının alınmaya başlandığı görülmektedir.

Ücretli öğretmen başvurusu alınmasında herhangi bir yasal sakınca olmamasına rağmen, norm fazlası branşlarda bu ücretli öğretmenlerin görevlendirilmesi yönetmeliğe aykırı hareket etmek olacaktır.

Yönetmelik açıktır; “Herhangi bir branşta norm kadro fazlası bulunan illerde fazla bulunan branşta ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılamaz, vekil öğretmen çalıştırılamaz.” denmektedir.

Öğretmenlere İş Düşüyor

Şimdi mesleğine sahip çıkma zamanıdır. Norm fazlası olma, yer değiştirememe gibi bir çok sıkıntı 4+4+4’ten kaynaklanmaktadır.

Öğretmenler artık gelecekleri için ellerini taşın altına koymalıdır. Sürecin takipçisi olan öğretmenler, norm fazlası olan branşlarda ücretli/vekil öğretmen çalıştırıldığını gördüklerinde sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmalıdır.

Öğretmenler sendikalarına başvurarak sendika adına sürece müdahil olunmasını da talep edebilirler.

Suç duyurusu sonucu mevcut yönetmeliğe göre yapılan görevlendirmeler sonlandırılmak zorunda kalınacaktır.

Tüm illerde bu durumun takipçisi olunduğu taktirde ücretli öğretmenlik gibi bir sistemin işleyişi de engellenmiş olacaktır.

Artık başkalarından çözüm bekleme zamanının çoktan geçtiğini görmek gerekmektedir.

Örnek Başvuru Dilekçesi

……… CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

ŞİKAYETÇİ
T.C NO :
ADI SOYADI :
ÖĞRENİM DURUMU / MESLEĞİ :
TELEFON BİLGİLERİ :
AÇIK ADRESİ :

SUÇ : Yönetmeliğe Aykırı Uygulama
SUÇ TARİHİ : (Varsa görevlendirme Tarihi)
ŞÜPHELİ(LER) : …………. Milli Eğitim Müdürü

OLAYIN ANLATIMI :
Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’de; (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/27573_0.html)

“Norm fazlası öğretmen bulunması durumunda öğretmen görevlendirmesi”

EK MADDE 1 – Herhangi bir branşta norm kadro fazlası bulunan illerde fazla bulunan branşta ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılamaz, vekil öğretmen çalıştırılamaz.(³)
³)Bu ek madde 21.07.2012 tarihli ve 28360 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 3 üncü maddesi ile eklenmiş olup metne işlenmiştir.
denmektedir.

Yönetmeliğin ilgili maddesine aykırı şekilde ……………………… okulunda …………. branşında ücretli/vekil öğretmen görevlendirilmiştir.

Yönetmeliğe aykırı olan söz konusu görevlendirmenin iptali konusunda gereğini bilgilerinize arz ederim.

…../…../2012
Adı Soyadı ve İmza

Başvuru sayısı almanız, sürecin takibi açısından önemlidir.

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 9 Eylül 2012 tarihinde eklenmiştir. "Şimdi “Ücretli Nöbeti” Zamanı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. MHP_Bilgi

  .@seferaycan: Sözleşmeli, ücretli öğretmenlik uygulamaları sonlandırılmalı ve öğretmen açığı giderilmelidir. https://t.co/cHnc7izShj

 1. recepceylan63

  RT @UcretliMagdur: @kamilaydinmhp 920 mağdur ücretli öğretmen olarak kandilinizi kutlar hayırlara vesile olmasını temenni ederiz değerli ve…

 1. recepceylan63

  RT @meral_rahim: @kamilaydinmhp Hayırlı kandiller sayın vekilim, engelli ve milli sporcu öğretmen atamasi oldu ve biz 920 ücretli öğretmen…

 1. recepceylan63

  RT @Aylin60021448: @kamilaydinmhp 920 mağdur ücretli öğretmen olarak hayırlı kandiller dileriz🙏🙏🙏saygılarımla @kamilaydinmhp

 1. recepceylan63

  RT @CivelekMiyase: @kamilaydinmhp Size de hayırlı kandiller Kamil Bey 920 ücretli öğretmen den sevgiler.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
12