» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Sınav Ücretleri Yeniden Düzenlenmelidir

A+  A- Sınav Ücretleri Yeniden Düzenlenmelidir

Anadolu Liseleri sınav ücreti olan 80 TL, bir sınav için çok yüksek bir bedeldir. Sınav ücretleri üç yılda 30 TL’den 80 TL‘ye yükselmiştir. Bu durum, sınava girecek kişileri zor durumda bırakmaktadır. Yüksek sınav ücretleri ile adeta, “sınava parası olan girsin” denmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 10 Şubat 2012 tarihinde “Fen, Sosyal Bilimler, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Diğer Anadolu Liseleri Öğretmen Seçme Sınavı E-kılavuzu” yayınlanmıştır.

Yayımlanan kılavuza göre sınava başvurmak isteyen öğretmenlerin ödemesi gereken sınav ücreti 80 TL‘dir. Belirtilen sınav ücreti Türkiye şartlarına göre çok fazladır. Çünkü daha önce yapılan Müdürlük ve Müdür yardımcılığı sınavları için 30 TL ücret alınmıştır. Ayrıca benzer bir şekilde ÖSYM`nin yaptığı sınavlarda da 35-50 TL arasında ücret alınmaktadır.

Sınav ücretinin yatırılması 13-27 Şubat tarihleri arasında yapılmaktadır.

Sınav harcının bu kadar yüksek belirlenmesi hukuka, eşitliğe aykırıdır ve harç ücretlerinin belirlenmesiyle ilgili düzenlemeler birkez daha gözden geçirilmelidir.

Fen liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenleri Seçme Sınavı Takvimi aşağıdadır.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 14 Şubat 2012 tarihinde eklenmiştir. "Sınav Ücretleri Yeniden Düzenlenmelidir" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. öğretmen

  anadolu liselerinin ne olacağı daha belli değilken anadolu liselerine öğretmen seçimi yapılıyor. hani tüm liseler anadolu lisesi olacaktı. ayrıca ilköğretime 4. ve 5. sınıflara almanca dersleri konacakmış. buraya nerden öğretmen alacak o belli değil.

 2. birsen

  80 azmış 180 olsaymış ya?

 1. dn_bydr

  bir sınav ücreti 1400 lira olmamalı.

 1. icmicemztnsicak

  He he evet Meb öğretmeniyim.he he evet yazın da çalıştığım için çok para verdiler. He he evet sınav ücreti almaz ol… https://t.co/jvztTSsPXU

 1. __monarosa

  bir öğrencinin sınav ücretiyle-askeri ücreti sonra da milletvekili maaşlarınızla karşılaştırdınız mı?Eğitimden ne istiyorsunuz?

 1. imcherrybombb

  @ulasbey Iban atıyorum 100₺ yatırıyorsun (sınav ücreti) 5 soruluk bir sınav. Süre 15 dk. Sen önce parayı gönder ayrıntıları konuşuruz :))

 1. eksahne

  Her okul kendi sınavını yapacaksa ve sınav ücreti alacaksa ortaya çıkacak rakamı siz düşünün.Bu okullara güzel kaynak.#velilersoruyor

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4