Sınav Ücretleri Yeniden Düzenlenmelidir

Anadolu Liseleri sınav ücreti olan 80 TL, bir sınav için çok yüksek bir bedeldir. Sınav ücretleri üç yılda 30 TL’den 80 TL‘ye yükselmiştir. Bu durum, sınava girecek kişileri zor durumda bırakmaktadır. Yüksek sınav ücretleri ile adeta, “sınava parası olan girsin” denmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 10 Şubat 2012 tarihinde “Fen, Sosyal Bilimler, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Diğer Anadolu Liseleri Öğretmen Seçme Sınavı E-kılavuzu” yayınlanmıştır.

Yayımlanan kılavuza göre sınava başvurmak isteyen öğretmenlerin ödemesi gereken sınav ücreti 80 TL‘dir. Belirtilen sınav ücreti Türkiye şartlarına göre çok fazladır. Çünkü daha önce yapılan Müdürlük ve Müdür yardımcılığı sınavları için 30 TL ücret alınmıştır. Ayrıca benzer bir şekilde ÖSYM`nin yaptığı sınavlarda da 35-50 TL arasında ücret alınmaktadır.

Sınav ücretinin yatırılması 13-27 Şubat tarihleri arasında yapılmaktadır.

Sınav harcının bu kadar yüksek belirlenmesi hukuka, eşitliğe aykırıdır ve harç ücretlerinin belirlenmesiyle ilgili düzenlemeler birkez daha gözden geçirilmelidir.

Fen liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenleri Seçme Sınavı Takvimi aşağıdadır.

2 thoughts on “Sınav Ücretleri Yeniden Düzenlenmelidir

  1. anadolu liselerinin ne olacağı daha belli değilken anadolu liselerine öğretmen seçimi yapılıyor. hani tüm liseler anadolu lisesi olacaktı. ayrıca ilköğretime 4. ve 5. sınıflara almanca dersleri konacakmış. buraya nerden öğretmen alacak o belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.