» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Sınavları Boykot Edelim Tartışması

A+  A- Sınavları Boykot Edelim Tartışması

Öğretmenlerin SBS, LYS gibi sınavları boykot etmesine yönelik özellikle sosyal medyada tartışılan konuya sendikalardan olumlu yanıt gelmedi.

Kamu emekçilerinin 23 Mayıs grevini güçlü bir şekilde yapması, özellikle eğitim iş kolunda yüzde 100’lere varan iş bırakmalar yaşanması nedeniyle öğretmenler hükümetin hedefine kondu. Başbakanın öğretmenlere ilişkin açıklamaları ve toplusözleşme görüşmelerinde taleplerinin karşılanmamasına tepki gösteren öğretmenler de yeni eylem arayışlarına girdi. Son günlerde gündeme gelen “SBS ve LYS sınavlarını boykot edelim” önerisi sosyal medyada öğretmenler arasında bir numaralı gündem oldu.

Sınavları Boykot Edelim

SBS ve LYS’nin boykot edilmesi gerektiğini savunan öğretmenlerin internette açtıkları forum başlıklarına binlerce öğretmenden destek geldi.

Forumlara bırakılan mesajlarda “Eğitim iş kolunda örgütlü sendikaların da bu karara sahip çıkması ve 23 Mayıs’taki gibi eylemin birlikte yapılması” gerektiğini dikkat çekildi.

Öğretmenler arasında zirve yapan tartışmalara Milli Eğitim Bakanlığının da katılarak “Sınavlarda bütün kamu çalışanları görev alabilir” dediği iddia edildi.

Öğretmenlerin tartıştığı bu konuya eğitim sendikalarından ise destek gelmedi.

23 MAYIS’I AŞAN EYLEMLER OLMALI

Eğitim-İş Genel Başkan Veli Demir, 23 Mayıs’ta yapılan eylemin güçlü bir eylem olduğunu, eğitimcilerin greve katılımın ise çok yüksek olduğunu hatırlatarak, “23 Mayıs’ı aşan eylemleri örgütlememiz lazım. Boykot lokal olacaktır. Başbakanın öğretmenleri hedef alan açıklaması, sınavlarda düşük ücret verilmesi düşünüldüğıünde böyle bir eylem yapılabilir. Buna karşı değiliz. Eğitim iş kolundaki sendikalar bir araya gelerek, ortak tavır alınırsa başarıya da ulaşır ve istenilen mesaj verilebilir. Boykot yapma kararı verilirse de biz de katılırız” dedi.

Boykotun denenmesinde fayda olabilecek bir yol olduğunu belirten Demir, asıl olarak toplusözleşmede istenilen hakları alabilmenin yolunun genel grev olduğunu dile getirdi.

BOYKOT EĞİLİMİ YOK

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız ise sosyal medyanın örgütsel ilişki ve mücadele eksenine katkısının iyi tartışılması gerektiğini kaydetti. Ünsal, “Eğitim emekçileri ile kamu emekçilerinin taleplerine dair mücadelelerini yükseltmeleri çok önemlidir. 23 Mayıs etkili ve iyi bir grev oldu. Bu yeterli olmayabilir. Daha fazla tepki göstermek isteniyor olabilir. Ama bu şekilde mi olmalı, bu tartışılmalıdır” diye konuştu.

Boykot tartışmalarından haberdar olduklarını ancak kendilerine böyle bir öneri gelmediğini belirten Yıldız, Eğitim Sen’in yetkili kurullarının boykot eğilimi olmadığını kaydetti.

BAŞKASINI MAĞDUR ETMEYİZ

Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer de “Eğitim Bir-Sen olarak hiçbir zaman haklı talep ve tepkilerimizi başkasını mağdur etmek üzerinden duyurmadık, duyurmayız da. Bu noktada öğretmenlerimizin sınavlara girmeme gibi bir tutum içerisine girmesini doğru bulmamız mümkün değildir. Sınavları boykot etmenin öğretmenlerimiz tarafından düşünülmesi bile öğretmenlerimizin içinde bulundukları sıkıntıları anlatması bakımından önemlidir” diye konuştu.

ÖĞRETMENLER KIZGIN

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: “Bizim böyle bir eylemimiz yok. Tabi sayın Başbakanın öğretmenlere yönelik açıklamalarından sonra öğretmen camiasında müthiş bir kızgınlık var. Hem toplusözleşme süreci hem de Başbakanın açıklamaları öğretmenleri kızdırdı. Bizimde üzerimizde baskılar var. Bize telefonlar, mailler geliyor ‘sınavlara girmeyelim’ diyorlar. Sadece bizim üyelerimizde değil diğer sendikaların tabanında da bu konu ciddi bir şekilde tartışılıyor.

Bizim şuanda boykot gibi bir karar almamız söz konusu değil ama öğretmenler kendileri karar verirler. Tepkileri görelim, YHK’nun açıklayacağı rakamı görelim, bu tartışmalar olgunlaşsın ondan sona diğer sendikalarla görüşmeyi değerlendiririz.” dedi. -evrensel

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 29 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "Sınavları Boykot Edelim Tartışması" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9