» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Sınavsız Şube Müdürü Atamaları İptal Edilmeli

A+  A- Sınavsız Şube Müdürü Atamaları İptal Edilmeli

Abdullah Damar – Eğitimci/Yazar

“Sınavsız Şube Müdürü Atamaları İptal Edildi.”

Geçen günlerde memurlar ve özellikle de eğitimcilerin takip ettiği bazı web sitelerinde; 2008 yılından sonra sınavsız atanan şube müdürleri mahkeme kararı ile eski görevlerine döndüğü, ancak daha önce atananların görevlerine devam ettiği, Danıştay İkinci Dairesi’nin 2012/4629 sayılı kararı ile de 2003-2008 yılları arasında yapılan atamaların hukuka aykırı bulunduğu, bu karardan sonra daha önce olduğu gibi Şube Müdürü kadrolarında toplu iptallerin yaşanacağı, sınavsız şube müdürlüğü atamalarına dava açan ve iptal ettiren Türk Eğitim Sen eğer ki kararlı bir şekilde bu davaların üstüne giderse sınavsız atanan tüm şube müdürlerinin atamalarının iptal edilebileceği haberi, manşetlere çıkmıştı.

2000 yılında yapılan Milli Eğitim Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü seçme sınavına kadar, Milli Eğitim Şube Müdürlüğü, diğer memurlarında tabi olduğu Devlet Memurları Görevde Yükselme Yönetmeliğine göre sınavsız yapılıyordu. O dönemde yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı Yöneticilerinin Atama, Yükselme ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, yönetici atamalarını, yükselmelerini ve yer değiştirme işlemlerini bir düzene koymuştu. Aralarında benim de bulunduğum birçok aday bu Yönetmeliğe dayanarak ve bu Yönetmelikte yer alan hükümlere güvenerek, Şube Müdürlüğü sınavına girdik.

Yönetmelik hükümlerine göre özetle, sınavda en az 70 alanlar 1 ay süren hizmetiçi eğitime çağrılıp, bu eğitim sonunda yapılan değerlendirme sınavında aldığı puana göre, özellikle 5-6. bölgelere atanıp, o bölgelerde en az 3 yıl görev yaptıktan sonra da başka bölgelere ve başka üst görevlere atanabiliyordu.

Sınava girdik, kazandık. Hizmetiçi eğitime çağrıldık, gittik. Hizmetiçi eğitim sonunda yapılan değerlendirme sınavını da kazanarak 5-6. bölgede yer alan ilçelere atandık. Atanırken, büyük bir ilimizin merkezinde, bir ilköğretim okulunda öğretmen, müdür yardımcısı ya da okul müdürü olarak görev yapıyorduk. Çocuklarımız öğrenimlerine devam ediyordu. Birçoğumuz, yürürlükte olan Yönetmelik hükümlerine güvenerek 3 yıl sonra başka bölgelere ve üst görevlere atanacağımızı düşünerek, bu görevlere gittik, görevimize başladık. Göreve başlamamızın üzerinden birkaç yıl gibi bir süre geçmişti ki, iktidara gelen AKP Hükümeti önce Yönetmeliğin bazı hükümlerini değiştirdi, daha sonra da bu Yönetmeliği tamamen ortadan kaldırarak, bugün yürürlükte olan yönetmeliği yürürlüğe koydu.

Eski Yönetmelikte yer alan ve kazanılmış hak olarak düşündüğümüz yer değiştirme ve üst görevlere atanma gibi haklarımız elimizden alındı. Yer değiştirme ve üst görevlere atanmanın ölçütü, siyasi iktidara yakınlık oldu.

Bununla da kalınmadı. Birçok ilçede ve ilde, asaleten atanmış Şube Müdürleri varken, kadro karşılığı olmadan Şube Müdürleri görevlendirildi. Önemli görevler vekâleten görevlendirilen Şube Müdürlerine verildi.

Yapılan maaş iyileştirmelerinde, Şube Müdürleri ihmal edildi. “Eşit işe eşit ücret” kararnamesinden yararlandırılmadı. Maaş ve özlük hakları açısından aynı kurumda görev yapan öğretmenlerle eşitlendi. Görev yaptıkları illerde ve ilçelerde başlarına Müdür olarak kendinden deneyimsiz öğretmenler vekâleten görevlendirildi.

Kurum içinde saygınlıkları giderek düşürüldü.

Göreve başlarken başka Yönetmeliğe göre, başka koşullarda başlayan, görev yaparken, önceki hakları elinden alınarak adeta 5-6. bölgelerde unutulmaya terkedilen Şube Müdürlerinin bir kısmı, yer değiştirme umutlarının da kalmamasıyla eski görevlerine geri dönmek zorunda kaldı.

Ben de, eski görevine dönen bu Şube Müdürlerinden biriyim.

Bu arada, bizler bu sancılı süreci yaşarken, iktidara yakın kimi arkadaşlarımız, hiçbir zahmete katlanmadan bir günde Şube Müdürü oldular. Sınava girmediler, hizmetiçi eğitim almadılar, birçoğu 5-6. bölgede çalışmadan istedikleri yerlere atandılar.

Bu haksız bir uygulamadır, umarım haksız uygulama olarak kalır ve sınavsız atanan Şube Müdürlerinin tümü iptal edilir. Kimsenin koltuğunda gözümüz yok, yaptığımız görevden de memnunuz ancak hiçbir vizyonu ve Şube Müdürlüğü konusunda eğitimi olmayan, sadece siyasi iktidara yakınlık kriteriyle bu görevlere haksızca atanan bu meslektaşlarımızın, yeni Yönetmeliğe göre açılacak olan görevde yükselme eğitimlerine katılarak bu görevlere yeniden atanmalarının daha doğru ve objektif olacağını düşünüyorum.

Eğitim sistemimizin bir bütün olarak bolca tartışıldığı bu günlerde, bütün görevlere objektif kriterlere göre atamaların yapılması, hem iktidar, hem de bu görevlere atananlar açısından daha hakkaniyetli, yararlı ve kalıcı olur.

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI kategorisi altında 24 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiştir. "Sınavsız Şube Müdürü Atamaları İptal Edilmeli" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. MahmutKabayel

  RT @musaAkka: Danıştay İDDK, MEB'in 1709 Şube Müdürü Atamasına Dair İtirazını Reddetti https://t.co/ojJCisLoUv NE OLACAK ŞİMDİ.

 1. egitimhaberci

  DANIŞTAY İDDK 1709 ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMASINDA KARARINI AÇIKLADI https://t.co/m3pn9hDEQo #meb #1709şubemüdürü #atama #karar #mahkeme

 1. irfan55ay55

  RT @musaAkka: Danıştay İDDK, MEB'in 1709 Şube Müdürü Atamasına Dair İtirazını Reddetti https://t.co/ojJCisLoUv NE OLACAK ŞİMDİ.

 1. OmerSolgun1964

  Danıştay İDDK, MEB'in 1709 Şube Müdürü Atamasına Dair İtirazını Reddetti https://t.co/tb4hLrBqQE NE OLACAK ŞİMDİ.

 1. DvanNaci

  RT @musaAkka: Danıştay İDDK, MEB'in 1709 Şube Müdürü Atamasına Dair İtirazını Reddetti https://t.co/ojJCisLoUv NE OLACAK ŞİMDİ.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6