» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Siyasi Atama Yöntemine Son Verilmelidir

A+  A- Siyasi Atama Yöntemine Son Verilmelidir

Müdür atamalarındaki sözlü sınav uygulamasına bir tepki de Eğitim Sen‘den geldi. Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun “Eğitim Yöneticileri Atamalarında Sözlü Sınav Puanları Üzerinden Yapılan Kayırmacılık ve “Siyasi Atama” Yöntemine Derhal Son Verilmelidir!” başlıklı açıklaması aşağıdadır.

Türkiye`de siyasi iktidarlar yıllardır, eğitim sistemini kendi siyasal-ideolojik görüşleri doğrultusunda düzenlemek ve şekillendirmek istemiş, bu isteklerini gerçekleştirmek için başvurulan ilk ve en etkili yöntem ise “siyasal kadrolaşma” olmuştur.

Kamu personel rejiminde köklü değişiklik hazırlıklarının yapıldığı bugünlerde, MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinde yaptığı bir değişiklikle yönetici atamalarında mülakat ya da “sözlü sınav” yöntemi üzerinden yeni bir kadrolaşma politikası izlenmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda siyasal kadrolaşma amacıyla gündeme getirilen ve Danıştay tarafından “objektif olmama” gerekçesiyle iptal edilen “sözlü sınav” üzerinden yazılı sınavda düşük not alan Eğitim Bir Sen üyelerine sözlü sınavda atama için hangi not gerekiyorsa o notlar verilmiş, buna karşın başta Eğitim Sen üyeleri olmak üzere, çok sayıda yönetici adayına özellikle düşük notlar verilerek yönetici olarak atanmaları fiilen engellenmiştir.

Şubelerimizden genel merkezimize ulaşan bilgilere göre, EĞİTİM BİR SEN üyelerinin, yazılı sınavlarına bakılmaksızın yüksek puanlar verilerek sözlü sınavla yönetici olarak atanmalarının önü açılmış, sendikamız üyeleri yazılı sınavda aldıkları yüksek puanlara rağmen elenmiştir. Bu konuda Eğitim Sen MUŞ şubemizin açıkladığı sonuçlar, her şeyi özetlemektedir.

 

Eğitim kurumları yöneticiliği ile ilgili olarak, geçmişten bu yana sözlü/mülakat sınavlarına ilişkin itirazlarımızın ne kadar haklı olduğu, son günlerde yaşananlar bir kez daha doğrulamıştır. AKP hükümeti eğitim yöneticiliği üzerinden yeni bir siyasi kadrolaşma hamlesi başlatmıştır.

Danıştay, geçmişte benzer gerekçelerle yapılan düzenlemelerin büyük bölümünün yürütmesini “… en uygunun seçilmesi yönünde nesnel ölçüt öngörmeyen, … atamaya yetkili makamın öznel değerlendirme ve mutlak takdirine meydan verecek mahiyet taşıyan, … hukuka ve Danıştay`ın önceki kararlarına da aykırı” vb. ifadelerle, idarenin eğitim yöneticilerini liyakate göre değil, siyasi görüşlerine göre belirlemesini sağlayacak olan uygulamayı iptal etmesine rağmen, yapılan yönetmelik değişikliği ile sözlü sınav üzerinden yeni adaletsizliklerin ve haksızlıkların gündeme getirilmiş olması dikkat çekicidir.

Milli Eğitim Bakanlığı yönetiminde bulunanların, bakanlık kadrolarını kendi siyasal tutum ve anlayışları doğrultusunda yapılan atamalarla doldurmak için düzenlemeler yapması ya da daha önceden yapılan düzenlemeleri kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmek istemeleri kabul edilemez. Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı okul ve kurumların yöneticiliği, siyasi iktidarın Türkiye`de “torpil” kelimesi ile paralel çağrışımlar yapan “mülakat” sınavı ile siyasi yandaşlarını dolduracağı makamlar değildir.

Şu çok iyi bilinmelidir ki, bu hukuksuzluk kimsenin yanına kalmayacak, yargı kararlarına rağmen siyasi kadrolaşma hamlelerinde ısrar edenlere karşı hukuksal girişimlerimiz ve örgütsel mücadelemiz hız kesmeden sürecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı geçmişte yapılan ve yüksek yargı duvarına çarpan düzenlemelerden vazgeçmeli, eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde mülakat gibi doğrudan “torpil” çağrıştıran yöntemler değil, herkesin eşit olarak değerlendirileceği ve bilimsel kriterlere dayanan ölçütler belirlemelidir.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 13 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir. "Siyasi Atama Yöntemine Son Verilmelidir" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4