Skandal Fırsatçılığı Yapıyorlar

Milli Eğitim Bakanlığı KPSS skandalını “Ücretli Öğretmenlik” istihdamı ile fırsata çevirmeye çalışıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, KPSS ile ilgili kopya krizi üzerine, daha önce yapılması planlanan 30 bin kadrolu öğretmen atamasının ertelenmesini fırsat bilerek “ücretli öğretmen” istihdam edeceğini açıklamış ve bunun için ilk adımlar okul öncesi öğretmenlerine yönelik olarak atılmaya başlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından 2010-2011 eğitim öğretim yılında okullarda ücretli olarak görevlendirilecek okul öncesi öğretmenlere yönelik bir yazı yayımlanmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıda, daha önce “ücretli öğretmenlik” uygulamasını hayata geçirmek için oluşturulan “öğretmen sayısının yetersiz olması halinde öğretmenlere 30 saate kadar ek ders görevi verilebileceği” hükmü yer almaktadır. Öğretmen atamalarının ertelenmesi üzerinde bakanlık bu durumu fırsata çevirerek kadrolu öğretmen ataması yapmak yerine çocuk gelişimi alanında kız meslek lisesi, lisans ve ön lisans mezunları ile ataması yapılamayan sınıf öğretmenlerinin 60 saatlik seminer eğitimi ile okul öncesi eğitim alanında “ücretli öğretmen” olarak istihdam edilebileceğini İl milli eğitim müdürlüklerine bildirmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimde öğretmen istihdamı ile kriz fırsatçılığı yapmaktadır. Binlerce okul öncesi öğretmen kadrolu olarak atamayı beklerken, öğretmen açıklarını iş güvencesiz, düşük ücretli ve her türlü haktan yoksun olarak çalışacak “ücretli öğretmen” uygulaması ile aşmak istemektedir. Bu uygulama, merkezi, yerel ya da okul düzeyinde yaşanan ücretli öğretmenlik uygulamasının Hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın temel yönelimi olduğunu göstermektedir.

Eğitimin düzenli ve sürekli bir kamu hizmeti olması gerçeğine aykırı bir şekilde hayata geçirilen, geçici, iş güvencesiz ve düşük ücretle çalışmayı esas alan ücretli öğretmenlik uygulaması eğitimin hiçbir kademesinde uygulanmamalı, Milli Eğitim Bakanlığı ileride telafi edilemez sonuçlar doğuracak bu uygulamadan derhal vazgeçmelidir.

Eğitim Sen Genel Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.