» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Skandal Fırsatçılığı Yapıyorlar

A+  A- Skandal Fırsatçılığı Yapıyorlar

Milli Eğitim Bakanlığı KPSS skandalını “Ücretli Öğretmenlik” istihdamı ile fırsata çevirmeye çalışıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, KPSS ile ilgili kopya krizi üzerine, daha önce yapılması planlanan 30 bin kadrolu öğretmen atamasının ertelenmesini fırsat bilerek “ücretli öğretmen” istihdam edeceğini açıklamış ve bunun için ilk adımlar okul öncesi öğretmenlerine yönelik olarak atılmaya başlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından 2010-2011 eğitim öğretim yılında okullarda ücretli olarak görevlendirilecek okul öncesi öğretmenlere yönelik bir yazı yayımlanmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıda, daha önce “ücretli öğretmenlik” uygulamasını hayata geçirmek için oluşturulan “öğretmen sayısının yetersiz olması halinde öğretmenlere 30 saate kadar ek ders görevi verilebileceği” hükmü yer almaktadır. Öğretmen atamalarının ertelenmesi üzerinde bakanlık bu durumu fırsata çevirerek kadrolu öğretmen ataması yapmak yerine çocuk gelişimi alanında kız meslek lisesi, lisans ve ön lisans mezunları ile ataması yapılamayan sınıf öğretmenlerinin 60 saatlik seminer eğitimi ile okul öncesi eğitim alanında “ücretli öğretmen” olarak istihdam edilebileceğini İl milli eğitim müdürlüklerine bildirmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimde öğretmen istihdamı ile kriz fırsatçılığı yapmaktadır. Binlerce okul öncesi öğretmen kadrolu olarak atamayı beklerken, öğretmen açıklarını iş güvencesiz, düşük ücretli ve her türlü haktan yoksun olarak çalışacak “ücretli öğretmen” uygulaması ile aşmak istemektedir. Bu uygulama, merkezi, yerel ya da okul düzeyinde yaşanan ücretli öğretmenlik uygulamasının Hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın temel yönelimi olduğunu göstermektedir.

Eğitimin düzenli ve sürekli bir kamu hizmeti olması gerçeğine aykırı bir şekilde hayata geçirilen, geçici, iş güvencesiz ve düşük ücretle çalışmayı esas alan ücretli öğretmenlik uygulaması eğitimin hiçbir kademesinde uygulanmamalı, Milli Eğitim Bakanlığı ileride telafi edilemez sonuçlar doğuracak bu uygulamadan derhal vazgeçmelidir.

Eğitim Sen Genel Merkezi

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 16 Eylül 2010 tarihinde eklenmiştir. "Skandal Fırsatçılığı Yapıyorlar" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4