» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Şok Eden Yönetmelik: Çocuk Doğur Evde Otur!

A+  A- Şok Eden Yönetmelik: Çocuk Doğur Evde Otur!

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın yönetmeliği çalışan velileri endişelendirdi. Yönetmeliğin getirdiği uygulamadan daha çok çalışan anneler etkilenecek. Çalışan veliler uygulamanın “çocuk doğur, evde otur” zihniyetinin bir sonucu olduğunu belirtmekte.

Karşı Gazete’den Burcu Oral Evren’in haberi...

AKP Hükümeti’nin Milli Eğitim Bakanlığı öyle bir yönetmelik hazırlandı ki, çocuklu kadınların kurtarıcısı anaokulları ne yapacağını şaşırdı. Devlet okulları bünyesindeki ana sınıflarında zaten ikili eğitimi zorunlu kılan Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi de özel ve devlete ait tüm anaokullarına aynı sistemi dayatıyor!

ANAOKULU TAM GÜN OLMAYACAK!

Bu şu anlama geliyor; anaokullarının tamamı, ikili eğitime geçecek. Veliler çocuklarını ya sabah ya da öğlen programına kayıt ettirmek zorunda kalacak. Yani bildiğimiz deyimle, çocuklar sabahçı ya da öğlenci olacak. Bu durumda çalışan anneler, normal mesai saatleri olan 9:00/ 18:00 arasında çalışıyor ise çocuğuna bakmak için işini bırakmak zorunda kalacak. Ancak maddi durumu yeterli olanlar evde bakıcı tutarak, çalışma hayatına devam edebilecek.

“ÇOCUK DOĞUR EVDE OTUR!”

CHP’nin eğitimci milletvekillerinden Grup Başkanvekili Engin Altay, bu yeni uygulamayı KARŞI GAZETE’ye değerlendirdi. “Hükümet, kadınların çalışma hayatında yer almasını istemiyor” diyen Altay, “okul öncesi eğitim, bilimsel bir eğitim kademesi olmaktan çıkarılıyor. Yarım gün içinde 2-3-4-5 yaş grubu çocukların sağlıklı/ bilimsel bir yöntemle eğitilmesi imkansız” sözleriyle, yeni yönetmelik nedeniyle okul öncesi yaş gruplarına verilen eğitimde aksamalar yaşanabileceği uyarısı yaptı.

“AKP İÇİN SADECE ‘DİN’ EĞİTİMİ ÖNEMLİ”

AKP Hükümeti’nin okul öncesi eğitimi geri plana attığını öne süren Altay, “AKP için tek eğitim kademesi din eğitimi ve tek okul türü İmam Hatipler” diye konuştu.

AKP, EĞİTİMİ ÖZELLEŞTİRMEDE ÇIĞIR AÇTI!

CHP’nin eğitim uzmanı isimlerinden Nur Serter de, yönetmeliğin altında “özelleştirme zihniyeti” yattığı değerlendirmesi yaptı. Serter, KARŞI GAZETE’ye şu değerlendirmeyi yaptı.

BU NASIL SOSYAL DEVLET, PARASIZ EĞİTİM!

Nur Serter: ”Bu yönetmelik, daha çok çalışan annelerin çalışma hayatına vurulan bir darbedir. Özel, Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının bir çoğu, yönetmelikteki “ikili eğitim için grup oluşturacak sayıda yeterli çocuk bulunamadığı takdirde tekli eğitim yapılabilir” ifadesinden yararlanarak, ikili eğitime geçmeyecektir. Bu da kontenjanı düşük gösterip, daha fazla ücret alma yolunu açacaktır. Özel kurumları, haliyle popüler hale getirecek. Çalışan kadınlar, ancak daha fazla ücret ödemek şartıyla, bu kurumları tercih ederse çalışma hayatına devam edebilecek. AKP, çalışma hayatını, kendi zihniyetine göre yeniden tasarlıyor. Kadınların iş hayatına katılımı zorlaştırılıyor. Kadınlar, kazandığı paranın büyük bölümünü özel eğitim kurumlarına vermek ile işi bırakma ikileminde bırakılıyor.

KÜÇÜCÜK ÇOCUKLAR SABAH 7`DE OKULDA OLACAK

Uygulama, eğitim programlarının sabah 7:00 ya da 7:30’da başlamasına neden olacak. Okul öncesi yaştaki çocuklar, yatakta olması gereken saatte, okula gitmeye zorlanacak.

PARA VER, ÇOCUĞUNA BİRAZ DAHA BAKALIM

Yönetmelik, özel okullardaki ‘ETÜT’ benzeri bir uygulamayı da okul öncesi çocukların hayatına sokacak. Uygun fiziki şartların bulunduğu anaokullarında, ek ücret ödemeyi kabul eden velilerin çocukları açılacak ‘klüp’lerde birkaç saat daha geçirebilecek. Yani velilerin cebinden her halde, daha fazla para çıkacak…

KULÜP KURULACAK, DIŞARDAN ÖĞRETMEN GELECEK

Bu derslere katılacak öğretmenler ise büyük olasılıkla, dışardan ücretli olarak gelecek. Okullar, hizmet satın alma yoluyla kulüpleri yürütecek. Bu tür eğitim sistemleri, uzmanlar tarafından verimli olmayan bir eğitim programı getireceği endişesi ile eleştiriliyor. Bu eğitim sisteminin getirdiği bir başka tehlike ise meslek liselerinin çocuk gelişimi bölümlerinde okuyan öğrencilerin ‘stajyer olarak’ anaokulu öğretmeni ya da kulüp öğretmeni olarak görevlendirilebilecek olması. Normal şartlarda bu eğitimleri, üniversite mezunu kadrolu öğretmenlerin vermesi gerekiyor.
Burcu Oral Evren | KARŞIGAZETE.COM

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 29 Ağustos 2014 tarihinde eklenmiştir. "Şok Eden Yönetmelik: Çocuk Doğur Evde Otur!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. kamildoganss

    @ziyaselcuk Sayın Bakanım. Sürekli telafi eğitiminden bahsediliyor. Bu belki ilkokul ve üzeri çocuklarımız için geç… https://t.co/efSuGpwssi

  1. nisahanimlar

    ben hatirliyorum ilkokulda devlet okulundaydim gayet normal bi okul, ailelerin cogunlugu sadece baba calisiyordu an… https://t.co/SAfBsZGDhZ

  1. filanfesmekan

    Neticede "Instagram'ı Kutsal Annesi"nin yetiştirdiği tablet bağımlısı, Enes Batur izleyicisi, sürekli ağlayan, ann… https://t.co/eQYoiDr8hW

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4