Soma Protestosuna Ceza Verildi

Soma katliamını protesto eden ve katliama dikkat çekmek için bir gün iş bırakan 113 öğretmene maaş kesme cezası verildi. Öte yandan mevcut yasal düzenlemeler iş bırakan öğretmene ceza verilemez diyor.

İstanbul Bağcılar’da 15 Mayıs günü Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği faciayı protesto etmek için bir günlük iş bırakma eylemine katılan 113 öğretmene ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturma kapsamında maaş kesme cezası verildi.

Hatırlanacağı gibi Soma’da ihmaller zinciri sonunda katliam gibi bir kaza yaşanmış, Türkiye günlerce kaybedilen canların yasını tutmuştu.

Kamuoyu uzun süre katliamda ihmali olanların tespit edilmesini beklemiş, sorumluların cezalandırılmasını talep etmişti. Bu süreçte Eğitim Sen de kamuoyu oluşturmak ve yaşanan katliama tepkisini ortaya koymak için bir günlük iş bırakma eylemi yapmıştı.

Yapılan iş bırakma eyleminden sonra konuyla ilgili soruşturma başlatan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, iş bırakan 113 öğretmene “15 Mayıs tarihinde okuldaki görevlerine izinsiz ve mazeretsiz olarak gelmedikleri” gerekçesiyle 1/30 oranında maaş kesme cezası verildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Eğitim Sen 1 No’lu Şube Sekreteri İsmail Demir kararın iptali için dava açtıklarını belirtti. Soruşturmanın usule uygun yapılmadığını belirten Demir; “Dünyanın her tarafında işçiler Soma faciası için iş bıraktı. Bağcılar Milli Eğitim Müdürlüğü kendini sorgulamalı” dedi.

Kararlara itiraz ettiklerini belirten Demir “Genç arkadaşlarımıza gözdağı vermek istiyorlar. Hak aramaktan uzaklaştırmak istiyorlar. Boyun eğdirmeyi, biat etmeyi öne çıkarmak için yapılan bir işlem. Sendikaların kararıyla iş bırakma eylemine katılanların cezalandırılamayacağı hukukta çok açık. Bu konuda AİHM kararı bile var” diye konuştu.

YASAL DURUM NEDİR?

Bilindiği gibi sendikalar geçtiğimiz süreçte de defalarca iş bırakmıştı. Hem uluslararası hukuk, hem Danıştay kararları, hem MEB görüş yazıları iş bırakan öğretmene ceza verilemeyeceğini belirtmekte.

Daha önce de iş bırakan öğretmenlere ceza verilememiş, bir şekilde verilen cezalar da yasal süreç sonunda iptal edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.