» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Soma Protestosuna Ceza Verildi

A+  A- Soma Protestosuna Ceza Verildi

Soma katliamını protesto eden ve katliama dikkat çekmek için bir gün iş bırakan 113 öğretmene maaş kesme cezası verildi. Öte yandan mevcut yasal düzenlemeler iş bırakan öğretmene ceza verilemez diyor.

İstanbul Bağcılar’da 15 Mayıs günü Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği faciayı protesto etmek için bir günlük iş bırakma eylemine katılan 113 öğretmene ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturma kapsamında maaş kesme cezası verildi.

Hatırlanacağı gibi Soma’da ihmaller zinciri sonunda katliam gibi bir kaza yaşanmış, Türkiye günlerce kaybedilen canların yasını tutmuştu.

Kamuoyu uzun süre katliamda ihmali olanların tespit edilmesini beklemiş, sorumluların cezalandırılmasını talep etmişti. Bu süreçte Eğitim Sen de kamuoyu oluşturmak ve yaşanan katliama tepkisini ortaya koymak için bir günlük iş bırakma eylemi yapmıştı.

Yapılan iş bırakma eyleminden sonra konuyla ilgili soruşturma başlatan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, iş bırakan 113 öğretmene “15 Mayıs tarihinde okuldaki görevlerine izinsiz ve mazeretsiz olarak gelmedikleri” gerekçesiyle 1/30 oranında maaş kesme cezası verildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Eğitim Sen 1 No’lu Şube Sekreteri İsmail Demir kararın iptali için dava açtıklarını belirtti. Soruşturmanın usule uygun yapılmadığını belirten Demir; “Dünyanın her tarafında işçiler Soma faciası için iş bıraktı. Bağcılar Milli Eğitim Müdürlüğü kendini sorgulamalı” dedi.

Kararlara itiraz ettiklerini belirten Demir “Genç arkadaşlarımıza gözdağı vermek istiyorlar. Hak aramaktan uzaklaştırmak istiyorlar. Boyun eğdirmeyi, biat etmeyi öne çıkarmak için yapılan bir işlem. Sendikaların kararıyla iş bırakma eylemine katılanların cezalandırılamayacağı hukukta çok açık. Bu konuda AİHM kararı bile var” diye konuştu.

YASAL DURUM NEDİR?

Bilindiği gibi sendikalar geçtiğimiz süreçte de defalarca iş bırakmıştı. Hem uluslararası hukuk, hem Danıştay kararları, hem MEB görüş yazıları iş bırakan öğretmene ceza verilemeyeceğini belirtmekte.

Daha önce de iş bırakan öğretmenlere ceza verilememiş, bir şekilde verilen cezalar da yasal süreç sonunda iptal edilmişti.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 6 Ekim 2014 tarihinde eklenmiştir. "Soma Protestosuna Ceza Verildi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. NeEzenNeEzilen

  Soma Holding’in sahibini tahliye etmişler. Soruları çalan ÖSYM başkanına ev hapsi verilmiş. "Çocuklar ölmesin" diye… https://t.co/zOtNY4ArSL

 1. 44markopasa

  RT @elifilgaz: Son iki günde Ayşe Öğretmen cezaevine giriyor, ÖSYM Başkanı Ali Demir evine gönderiliyor. Cumhuriyet davası kesinleşmiş kara…

 1. bennezo

  RT @elifilgaz: Son iki günde Ayşe Öğretmen cezaevine giriyor, ÖSYM Başkanı Ali Demir evine gönderiliyor. Cumhuriyet davası kesinleşmiş kara…

 1. KkulYalc

  RT @yazilama: ÖSYM'nin hileci başkanı serbest: Kapitalizm yolsuzluk dinidir. Barış isteyen Ayşe öğretmen hapiste: Kapitalizm savaş dinidir…

 1. FatmaGl55862586

  RT @fevrisosyolog_: Ayşe Öğretmen tutuklu, Soma'daki 301 işçinin katillerinden Can Gürkan serbest. Cumhuriyet gazetesi yazarları hapse gir…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6