Sözleşmeli Memur Kurum Değiştirebilecek

Sözleşmeli memur çalıştığı kurumdan istifa etmeden KPSS’yle başka bir kuruma yerleşebilecek.
Gaziantep 1. İdare Mahkemesi, kurum değiştirmek isteyen binlerce sözleşmeli personeli ilgilendiren önemli bir karara imza attı.

Sağlık-Sen‘in açtığı davada mahkeme, sözleşmeli personelin çalıştığı kurumdan istifa etmeden KPSS ile başka bir kuruma yerleşebileceğine karar verdi.

Devlet Memurları Kanunu’nun 4B maddesine göre, çalıştığı kurumdan istifa eden sözleşmeli personel, başka bir kuruma bir yıl geçmeden yerleştirilemiyordu.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde sözleşmeli hemşire olarak çalışan Sağlık-Sen üyesi, KPSS puanı ile Şehit Kamil Hastanesi’ne OSYM tarafından yerleştirildi.

İdare ise, 657 Sayılı Kanun gereği sözleşmeli personelin istifasının üzerinden bir yıl geçmeden başka bir kuruma geçemeyeceği gerekçesiyle işe başvuru talebini reddetti. Sağlık-Sen üyesi adına konuyu yargıya taşıdı.

İdarenin başvuruyu reddetme gerekçesini haksız bulan Gaziantep 1. İdare Mahkemesi, davacının çalıştığı kurumdaki sözleşmesini feshetmeden başka bir kuruma başvurduğu için 657 Sayılı Kanunda geçen kendi isteği ile fesih durumunun oluşmadığına karar vererek, idarenin işlemini iptal etti.

egitimgazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.